PODPOWIEDZI:

Motorola KRZR K1 [TEST]

Motorola KRZR K1 jest standardowym telefonem komórkowym, wyposażonym w podstawowy zestaw funkcji. Elegancka obudowa oraz podwójny wyświetlacz z pewnością zostaną odebrane pozytywnie oraz znajdą uznanie wśród mniej wymagających klientów.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • stylowa i elegancka obudowa
  • podwójny wyświetlacz
  • prosta i intuicyjna obsługa
WADY
  • ubogi zestaw funkcji
  • ograniczone możliwości komunikacji bezprzewodowej
  • brak radia

Jeden z czołowych producentów telefonów komórkowych zasilił rynek „komórek” kolejną pozycją, modelem KRZR K1. Powyższy model nie zalicza się do najnowszych rozwiązań, jednakże posiada wszystkie funkcje, jak na telefon komórkowy przystało. Motorola KRZR K1 została wprowadzona na rynek w styczniu 2007.

CO W PUDEŁKU?

W zestawie wraz z telefonem dołączone są następujące elementy:

  • ładowarka,
  • kabel USB,
  • słuchawki + dwie pary zapasowych gąbek,
  • instrukcja obsługi.

Motorola K1

Pudełko jest skonstruowane dość ciekawie. Pociągając za jeden koniec, po przeciwnej stronie wysuwa się szufladka z telefonem. Jest to rozwiązanie ciekawe i praktyczne.

Zobacz też: Ranking smartfonów

WYGLĄD / OBUDOWA

Na pierwszy rzut oka aparat telefoniczny prezentuje się elegancko i szykownie. Błyszcząca obudowa w kolorze granatowym dodaje stylu. Wymiary 103 x 42 x 16mm wskazują, iż urządzenie jest zaliczane do telefonów o średnich gabarytach. Niemniej jednak model KRZR K1 idealnie dopasowuje się do kształtu dłoni i nie wyślizguje się podczas trzymania. Waga – 103g sprawia, że telefon nie będzie zbędnie obciążał naszej kieszeni. Mechanizm otwierania kwalifikuje urządzenie do grupy telefonów „z klapką”. Uchylana wierzchnia strona obudowy otwiera się płynnie i delikatnie. Niemniej jednak zawias klapki może z czasem odmówić posłuszeństwa, a zatem jest to pięta achillesowa modelu KRZR K1. Korpus urządzenia jest wykonany w całości z plastiku. Aparat oraz dodatkowy wyświetlacz zostały umieszczone pod szkłem ochronnym, na którym niestety bardzo łatwo o zostawienie śladów palców. Tył obudowy pokrywa matowy, antypoślizgowy materiał, co poprawia komfort podczas trzymania telefonu w ręce. Jakość użytych materiałów nie należy do najlepszych, Niemniej jednak wszystkie elementy idealnie do siebie pasują, co przekłada się lepszy efekt końcowy. W powyższym modelu nie jest możliwa wymiana obudowy, dbajmy zatem o korpus urządzenia.

ELEMENTY OBUDOWY / KLAWIATURA

W korpusie urządzenia zlokalizowano klawisze funkcyjne do regulacji głośności dzwonka, aktywacji aparatu fotograficznego oraz wyboru kontaktów identyfikowanych z nazwami głosowymi. Powyższe funkcje są dość praktyczne, a umiejscowienie klawiszy ekonomiczne i wygodne. Dodatkowo w obudowie umieszczono dwa wyświetlacze, głośniki oraz złącze mini-USB. Zaślepka zabezpiecza styk przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem. Po otworzeniu telefonu, naszym oczom ukazuje się klawiatura wzbogacona o 5-funkcyjny przycisk nawigacyjny oraz 6 klawiszy stosowanych m.in. do podejmowania/odrzucania połączenia, łączności z Internetem oraz poruszania się po menu. Biała czcionka prezentuje się nad wyraz czytelnie na granatowym tle. Przyciski są rozdzielone gumowanymi liniami, co poprawia komfort pracy. Wystukanie numeru telefonu czy napisanie smsa nie będzie zatem stanowiło większego problemu.

Motorola KRZR K1

APARAT FOTOGRAFICZNY

W telefonie zainstalowano aparat cyfrowy posiadający matrycę 2 Mpix, wzbogacowy o 8-krotny zoom cyfrowy. Dzięki temu możliwość robienia zdjęć oddalonym obiektom jest teraz „w zasięgu ręki”. Pliki zapisywane są w standardowym rozszerzeniu .jpg. Z dostępnych opcji użytkownik może zmienić poziom ekspozycji, warunki oświetlenia, powiększenie oraz styl koloru. Gama możliwości jest raczej uboga, ale z pewnością zostanie doceniona przez mniej wymagających amatorów fotografowania. Motorola KRZR K1 umożliwia rejestrowanie krótkich filmików z szybkością 15 kl/s, wykorzystując standard MPEG-4.

Jak robić efektowne zdjęcia telefonem >>>

WYŚWIETLACZE

Motorola KRZR K1 oparta jest na dwóch ekranach. Podstawowym jest kolorowa matryca TFT o przekątnej 1,9” i rozdzielczości 176x220 pikseli, wyświetlająca obrazy w głębi 256tys. kolorów. W świecie obecnych ekranów (głębia 16 mln kolorów), wyświetlacz omawianej Motoroli prezentuje się mało atrakcyjnie. Drugi, dodatkowy ekran umieszczony jest na wierzchniej stronie korpusu. Jest to rodzaj kolorowego wyświetlacza LCD z pasywną matrycą. Posiada wymiary 96 x 80 pikseli oraz głębie 64 tys. kolorów. Na powyższym ekranie telefon wyświetla aktualną godzinę i datę oraz informuje o stanie baterii i zasięgu sieci. Dzięki temu nie musimy otwierać telefonu w celu sprawdzenia któregoś z powyższych elementów. Materiały wykorzystane do budowy wyświetlaczy nie należą do najlepszych. Mimo tego jakość obrazu jest całkiem niezła. Przeglądanie zawartości telefonu w ostrym słońcu może sprawiać problemy, a zatem będziemy zmuszeni do zwiększenia jasności podświetlania.

DŹWIĘK

Model KRZR K1 pod tym względem prezentuje się standardowo. Jakość rozmów poprzez głośniki systemowe stoi na zadowalającym poziomie. Dołączone słuchawki zapewniają jakość akustyki na średnim poziomie. Brak radia oraz odtwarzacza mp3 w telefonie powoduje, iż słuchawki wykorzystamy jedynie podczas rozmowy telefonicznej. Dodatkowo zainstalowano blisko 30 dzwonków polifonicznych, które cechują się raczej niską jakością. Atutem telefonu jest możliwość obsługi plików w formacie .mp3, dzięki czemu możemy dograć ulubione „nuty” i wykorzystać, jako sygnał dzwonienia lub SMS.

Motorola K1

PAMIĘĆ / INTERFEJS / MENU

Telefon został wyposażony w 20MB wbudowanej pamięci wewnętrznej. W porównaniu z obecnymi „komórkami”, pojemność KRZR K1 wypada całkiem blado. Telefon obsługuje dodatkowe nośniki zewnętrzne MicroSD max. do 2GB, co z pewnością ucieszy amatorów robienia zdjęć oraz przechowywania znacznych ilości danych w telefonie. Menu telefonu jest w układzie mozaikowym (wymiar 3x3). Poruszanie po poszczególnych zakładkach odbywa się szybko i sprawnie, bez zwolnień oraz przycięć. Ikony są kolorowe i czytelne co wyraźnie plusuje na korzyść telefonu. W celu przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi zakładkami, wykorzystujemy 5-funkcyjny przycisk nawigacyjny oraz w razie potrzeby, klawisze dodatkowe.

KOMUNIKACJA / FUNKCJE / APLIKACJE

Pod tym względem Motorola KRZR K1 prezentuje się standardowo. Telefon wspiera 4-zakresowy standard GSM do transmisji głosu. W celu przesyłania danych w postaci pakietów możemy skorzystać z technologii GPRS oraz EDGE. Dodatkowo na pokładzie Motoroli znalazło się miejsce dla technologii Bluetooth 2.0. Dzięki niej jesteśmy w stanie zsynchronizować się np. ze słuchawką bezprzewodową lub innym telefonem. Łączność z Internetem możliwa jest dzięki protokołowi WAP oraz wsparciu dla xHTML. Dużym minusem jest brak wsparcia dla technologii UMTS, WiFi, Irda oraz modułu GPS – stawia to model K1 na dalekim końcu, jeśli chodzi o możliwości realizacji bezprzewodowej transmisji danych.

Motorola KRZR K1

Z ciekawszych rozwiązań funkcyjnych aparat telefoniczny oferuje zdjęciową identyfikację osób z listy kontaktów. Dzięki niej będziemy w stanie szybciej odszukać daną osobę, przeglądając przyporządkowane do numerów zdjęcia. Praktyczną funkcją są również notatki głosowe oraz klient poczty elektronicznej, dzięki któremu będziemy w stanie zarządzać naszymi mailami. Wbudowana przeglądarka internetowa pozwoli na szybkie surfowanie po sieci i korzystanie z ulubionych witryn www. Dużym minusem jest brak radia, co moim zdaniem jest sporym niedociągnięciem. Fani prowadzenia rozgrywek w Javie z pewnością miło odbiorą fakt, że telefon wspiera możliwość instalowania prostych gier. Podsumowując powyższy akapit, należy zaznaczyć, że mimo wielu niedociągnięć telefon obsługuje się w prosty i intuicyjny sposób.

BATERIA

Motorola KRZK K1 zasilana jest akumulatorem litowo-jonowym o niewielkiej pojemności 710mAh. Producent zapewnia, iż na powyższej baterii możemy rozmawiać przez blisko 6,7h lub postawić telefon w stanie czuwania na ponad 12dni. W praktyce czasy te osiągają odpowiednio poziom 4,5h oraz 7dni.

Motorola KRZR K1

PODSUMOWANIE

Motorola KRZR K1 jest standardowym telefonem komórkowym, wyposażonym w podstawowy zestaw funkcji. Mimo licznych uchybień oraz braków w funkcjonalności, spełnia wymagania, jak na klasyczny telefon komórkowy przystało. Elegancka obudowa oraz podwójny wyświetlacz z pewnością zostaną odebrane pozytywnie oraz znajdą uznanie wśród potencjalnych klientów. Nie jest to jednak telefon spełniający rosnące wymagania klientów, a zatem przed zakupem zastanówmy się, czy wachlarz możliwości urządzenia jest dla nas wystarczający.

blog comments powered by Disqus