PODPOWIEDZI:

Vedia B6

Vedia, polski producent odtwarzaczy multimedialnych wprowadził na rynek w październiku 2009 roku nowy model. B6, bo o nim tutaj mowa ma do zaoferowania bardzo wiele. Przyjrzyjmy się nieco bliżej powyższemu playerowi.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • szeroka gama możliwości
  • liczne akcesoria
  • łatwo dostępne gniazdo kart MicroSDHC
WADY
  • kłopotliwe poruszanie po interfejsie
  • tendencja do rysowania oraz łatwego brudzenia obudowy

Vedia, polski producent odtwarzaczy multimedialnych wprowadził na rynek w październiku 2009 roku nowy model. B6, bo o nim tutaj mowa ma do zaoferowania bardzo wiele. Przyjrzyjmy się nieco bliżej powyższemu playerowi.

Co w pudełku?

Oprócz odtwarzacza Vedia B6, producent umieścił w zestawie następujące akcesoria:

  • Słuchawki
  • Ładowarka USB
  • Kabel USB
  • Kabel Line-in
  • Silikonowe etui
  • Opaska na ramię
  • Mikrofon zewnętrzny
  • Płyta CD
  • Polska instrukcja
  • Smycz

Zawartość zestawu jest godna podziwu. Całość została zapakowana w niewielkie pudełko, składające się z dwóch części – jednej dla odtwarzacza, a drugiej dla akcesoriów.

Vedia B6

Wygląd / Obudowa

Pierwsze wrażenie po kontakcie z modelem B6 jest jak najbardziej pozytywne. Prostokątna obudowa z zaokrąglonymi rogami prezentuje się nad wyraz elegancko, a czarno-srebrny korpus poprawia design urządzenia. Materiały nie wyglądają na bardzo solidne, tym nie mniej jednak spasowanie poszczególnych części obudowy nie budzi większych zastrzeżeń.

Głównym surowcem jest plastik, ale można też znaleźć aluminiowe wstawki. Minusem jest tendencja do łatwego zarysowania oraz pozostawienia odcisków palców na czarnych, błyszczących powierzchniach. Vedia B6 nie jest może najmniejszych rozmiarów, ale nadrabia to niewielką wagą. Nosząc ją na smyczy dołączonej do zestawu lub w standardowej kieszeni od spodni nie odczujemy jej masy. Przemyślana ergonomia korpusu urządzenia przekłada się na komfort podczas trzymania odtwarzacza w dłoni.

Pod wyświetlaczem znajdziemy zminimalizowany interfejs do obsługi urządzenia w postaci joysticka. Dodatkowo, umieszczony z boku przycisk ON/OFF pełni również funkcję Play/Pause, dzięki czemu dodatkowe klawisze nie są potrzebne. Niewątpliwą zaletą modelu B6 jest ulokowanie gniazda kart Micro SDHC po lewej stronie obwodu korpusu urządzenia. Pozwoli to na szybkie powiększenie pojemności pamięci naszego player’a.

Vedia B6

Na dolnej części obudowy umieszczono gniazdo mini-jack, wejście do podpięcia mikrofonu zewnętrznego, port USB, przycisk reset oraz uchwyt do przymocowania smyczy. Poszczególne porty są od siebie odseparowane na odległość umożliwiającą bezproblemowe podpięcie wszystkich elementów jednocześnie do każdego z gniazd. Tył obudowy wzbogacają dwa głośniki o mocy 1W każdy. Ich akustyka stoi na średnim poziomie, ale dzięki ich zastosowaniu posiadamy alternatywne wyjście audio w momencie, gdy nie będziemy dysponowali zestawem słuchawkowym.

Wyświetlacz

Interfejs graficzny wyświetlany jest dzięki matrycy TFT o przekątnej 2,4 cala, wyświetlającej obrazy w głębi 262 tys. kolorów. Barwy są nasycone, a całość prezentuje się całkiem atrakcyjnie. Wyświetlacz jest podatny na pozostawianie odcisków palców, a zatem będziemy musieli zaopatrzyć się w akcesoria czyszczące, jeżeli zależy nam na estetyce odtwarzacza.

Akustyka

Jakość dźwięku stoi na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się ulubionymi kawałkami w całkiem dobrej jakości. Do polepszenia dźwięku lub zmiany barwy posłuży nam 14 gotowych styli dźwiękowych wzbogaconym o manualny tryb ustawień użytkownika. System polepszania akustyki SRS WOW HD sprawia, iż dźwięk nabiera brzmienia przestrzennego dzięki uwydatnieniu poszczególnych tonów. Dołączone słuchawki z wbudowaną anteną stanęły na wysokości zadania. Niskie tony nie zostały stłumione, a zatem miłośnicy cięższych basów nie powinni być zawiedzeni.

Interfejs

Urządzenie zostało wyposażone w 4GB pamięci użytkowej, przeznaczonej w głównej mierze do zapisu plików dźwiękowych, obrazów, sekwencji wideo oraz nagrań z dyktafonu i radia. Nawigacja po interfejsie dzięki joystickowi jest jednak mało intuicyjna i na początku z pewnością będzie powodować problemy. Vedia B6 bez problemu współpracuje z nowszymi wersjami oprogramowania Windows (Windows 2000/Windows XP/Windows Vista) oraz platformami Mac 10.2.8, a także Linux 2.4.

Vedia B6

Funkcje

Menu odtwarzacza składa się z animowanych ikon, których piktogramy w skrócie ukazują funkcję z jaką mamy do czynienia. Vedia B6 wspiera oprócz standardu MP3 również 6 innych formatów, w tym również dwa rozwiązania bezstratnych standardów dla bardziej wymagających. Ponadto, prezentowany model pozwala na delektowanie się filmami oraz krótkimi sekwencjami wideo w rozszerzeniach AVI oraz FLV. Drugie z powyższych rozszerzeń jest spotykane np. w serwisie youtube.com, a zatem nasz player bez problemu otworzy filmiki pobranego z popularnego serwisu multimedialnego. Obraz filmu wyświetlany jest w rozdzielczości 320x240, w pozycji poziomie dzięki czemu powierzchnia wyświetlacza jest maksymalnie wykorzystana.

Jeżeli chodzi o obrazy statyczne, to omawiany model radzi sobie z trzema najpopularniejszymi formatami (JPEG, BMP oraz GIF). Dodatkowo, umożliwia rotację, zoom oraz pokaz slajdów, co jest szczególnie przydatne, gdy mamy sporo zdjęć do przejrzenia, a nie chcemy co chwilę klikać w celu przejścia do następnego obrazu. Wbudowane radio FM z funkcją RDS pozwoli na wysłuchanie audycji radiowej w wybranym przez nas momencie. Aby z niego skorzystać, musimy jednak podłączyć słuchawki, gdyż w przewodzie umieszczona jest antena. Radio pozwala na programowanie do 30 stacji radiowych oraz udostępnia opcję bezpośredniego nagrywania wybranego fragmentu słuchanej audycji.

Ciekawą funkcję pełni wbudowany transmiter FM, dzięki któremu będziemy mogli bezprzewodowo przesłać sygnał do konkretnego odbiornika radiowego. Jest to szczególne przydatne w momencie, gdy w radiu nie leci żadna interesująca audycja, a nasza „empetrójka” wręcz pęka w szwach od nadmiaru fajnych utworów.

Vedia B6 może pełnić tez funkcję dyktafonu cyfrowego. Opcja nagrywania głosu odbywa się z szybkością do 192 kb/s do formatów MP3 lub WMA. Możemy zatem nagrywać głos w lepszej jakości (192kb/s) lub pogorszyć nieco jakość (np. 128 kb/s), stosując niższe wartości szybkości kodowania głosu. Niekwestionowaną zaletą jest dodany do zestawu kierunkowy mikrofon zewnętrzny, który znacznie poprawia jakość rejestrowanego nagrania. Alternatywą jest również wbudowany mikrofon, który może być stosowany w sytuacji, gdy zapomnimy mikrofonu zewnętrznego.

Zasilanie / Czasy pracy

Vedia B6 zasilana jest ogniwem litowo-jonowym o pojemności 430mAh. Zgodnie z zaleceniami producenta, urządzenie powinno pracować do 30h odtwarzając muzykę lub do 5h odtwarzając filmy. W praktyce Vedia B6 pracowała przez blisko 22h (odtwarzanie muzyki) oraz niecałe 3,5h (odtwarzanie wideo).

Podsumowanie

Vedia B6 nie należy może do grona najdroższych urządzeń, ale z pewnością jest urządzeniem na miarę nowoczesnego player'a. Szeroka gama możliwości wzbogacona licznymi akcesoriami z pewnością znajdzie uznanie w oczach klienta.

blog comments powered by Disqus