PODPOWIEDZI:

Nokia 2730 classic [TEST]

Klasyczny wygląd i standardowe funkcje czynią z telefonu Nokia 2730 classic średniej klasy telefon komórkowy.

Nokia 2730 classic

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • stylowa obudowa
  • łatwo dostępne gniazdo kart microSD
  • wsparcie dla systemu UMTS
WADY
  • opóźnienia w pracy interfejsu
  • słaba akustyka wbudowanego głośnika
  • front telefonu jest podatny na pozostawianie linii papilarnych

Do grona produktów fińskiego producenta telefonów komórkowych dołącza nowy model. Nokia 2730 classic nie wyróżnia się z tłumu niczym szczególnym. Czy możemy sobie pozwolić na nazwanie tego telefonu „klasykiem”? Zapoznajmy się zatem nieco bliżej z aspektami technicznymi urządzenia i sprawdźmy, co ma nam do zaoferowania.

Co w pudełku?

W przypadku omawianego modelu, producent ograniczył zestaw dołączonych akcesoriów do niezbędnego minimum. W pudełku, oprócz wspomnianego modelu 2730 classic znajdziemy:

  • ładowarkę sieciową,
  • słuchawki stereo z wbudowaną anteną,
  • baterię,
  • instrukcję obsługi w języku polskim,
  • kartę gwarancyjną,
  • ulotkę Nokia Ovi.

Niekwestionowaną zaletą powyższego zestawu jest obszerna instrukcja obsługi w naszym ojczystym języku. Poznanie poszczególnych opcji telefonu nie będzie zatem stanowiło żadnego problemu.

Nokia 2730 classic

Wygląd / Obudowa

Nokia 2730 classic nie wykracza poza pewne reguły stylistyki przyjęte od pewnego czasu przez producenta w wybranych modelach. Mowa tutaj o kompozycji czarnego, błyszczącego plastiku w okolicach wyświetlacza z metalową, niklowaną otoczką zlokalizowaną na obrzeżach korpusu. Dzięki temu połączeniu telefon wygląda elegancko i szykownie. Do nawigacji po telefonie wykorzystamy 5-funkcyjny klawisz nawigacyjny, klawisze akceptacji/terminacji połączenia oraz 2 przyciski dedykowane wybranym funkcjom telefonu.

Klawiatura stylizowana jest na płaszczyznę wykonaną ze szczotkowanego aluminium. W gruncie rzeczy mamy do czynienia z imitacją w postaci dobrze wykonanego plastiku. Pisząc smsa lub wstukując numer telefonu usłyszymy jednak charakterystyczne klikanie, które po pewnym czasie może być powodem naszej irytacji. Liczba przycisków oraz interfejsów zlokalizowanych na obwodzie telefonu została ograniczona do minimum. Zaletą jest dobrze usytuowane gniazdo kart microSD, dzięki którym szybko i sprawnie powiększymy pamięć dyskową naszej komórki. Telefon dobrze leży w dłoni, jednakże plastik, z którego wykonany jest rewers obudowy sprawia, iż Nokia 2730 classic może się wyślizgnąć lub wypaść z ręki.

Wyświetlacz

Prezentowany model został wyposażony w kolorowy wyświetlacz TFT o przekątnej 2”, wyświetlający obrazy w głębi 256 tys. kolorów. Wielkość jest dobrana optymalnie ze szczególnym uwzględnieniem kompromisu jakości wyświetlania, a poboru energii. Możemy również dostosować jasność podświetlenia w zależności od aktualnych warunków otoczenia (praca w ostrym słońcu / praca w nocy). Poszczególne barwy są nasycone, przez co matryca bardzo dobrze sprawdza się w roli „okna na świat”. Minusem jest podatność na pozostawianie linii papilarnych praktycznie w każdym miejscu omawianego wyświetlacza. Ubrudzona powierzchnia znacznie obniża walory estetyczne telefonu.

Nokia 2730 classic

Aparat fotograficzny

Charakteryzowany model został wyposażony w aparat fotograficzny o matrycy 2 MPx. Dodatkowymi funkcjami są 4-krotny zoom cyfrowy oraz funkcje polepszające walory wizualne rejestrowanych fotografii. W trybie wideo będziemy mogli rejestrować krótkie sekwencje ruchome w maksymalnej rozdzielczości 176x144 pikseli z szybkością 10kl/s. Producent nie wyposażył modelu 2730 classic w lampę błyskową, co dyskwalifikuje rejestrację materiałów przy słabym oświetleniu lub w ciemności. Funkcję aparatu uaktywnimy w szybki sposób, klikając „w górę” na 5-funkcyjnym nawigatorze.

Interfejs / Funkcje

Na pokładzie modelu 2730 classic znajdziemy 30MB wbudowanej pamięci flash, którą w szybki sposób możemy rozbudować do 2GB, dzięki nośnikom microSD. Dużym minusem jest praca interfejsu. Menu zlokalizowane pod przyciskiem „Idź do” otwiera się po ok. 2s od momentu wciśnięcia klawisza. Przy szybkim przerzucaniu zakładek zauważymy niewielką zwłokę czasową pomiędzy przyciśnięciem klawisza, a zmianą zakładki w interfejsie. Szybkość pracy telefonu nie zmienia się nawet, gdy wyjmiemy nośnik microSD. Sytuacja powtarza się w momencie, gdy korzystając z pierścienia nawigacyjnego próbujemy przejść do kalendarza lub nowej wiadomości SMS.

Telefon wspiera 4-zakresowy standard GSM oraz łączność 3G – UMTS. Dostęp do witryn internetowych zapewni protokół WAP, a wbudowana przeglądarka Opera mini pozwoli na swobodne surfowanie po sieci. Strony otwierają się stosunkowo szybko, a wybrana zawartość przeglądanej witryny może zostać powiększona jednym kliknięciem. Bez problemu otworzymy również filmiki z serwisu Youtube, jednakże jakość głosu wydobywającego się z głośnika pozostawia wiele do życzenia. Tony są stłumione, a głos mało wyraźny. Dołączone słuchawki dobrze sprawdzają się w roli zewnętrznego wyjścia audio. Akustyka nie jest rewelacyjna, lecz wystarczająca by posłuchać ulubionych „empetrójek” na odtwarzaczu lub wysłuchać wiadomości w radiu. Na personalizację dźwięku pozwala wbudowany korektor dźwiękowy z 5 predefiniowanymi ustawieniami oraz 2 własnymi konfiguracjami użytkownika. Ciekawostką jest również funkcja „poszerzenia stereo”. Po jej aktywacji otrzymamy namiastkę dźwięku przestrzennego.

Nokia 2730 classic

Bezprzewodową wymianę danych zapewni Bluetooth. Praktyczną opcją jest również możliwość bezprzewodowej komunikacji z zewnętrznym modułem GPS, korzystając z technologii Bluetooth. Z uwagi na brak systemu nawigacji nie miałem okazji przetestować powyższej funkcjonalności. Producent pomyślał również o fanach gier Java. Domyślnie w telefonie zostały zainstalowane 4 pełne wersje gier (Diamond Rush, Rally 3D, Snake III oraz Sudoku). Aplikacje działają płynnie i jak na fabryczną konfigurację są całkiem atrakcyjnym pakietem.

Bateria

Producent wyposażył telefon z baterię litowo-jonową o pojemności 1020 mAh. Teoretyczny czas pracy dla standardu GSM wynosi do 230 min. rozmów lub ok. 14 dni czuwania. W praktyce telefon wymagał ponownego ładowania po 6 dniach testów. Przy standardowym użytkowaniu szacuję, iż Nokia 2730 classic bez problemu wytrzyma ok. 10 dni.

Podsumowanie

Nokia 2730 classic nie wyróżnia się praktycznie niczym spośród innych telefonów producenta, cechujących się podobną konfiguracją sprzętową. Klasyczna pod względem wyglądu, lecz posiadająca standardowe funkcje – tak w kilku słowach można podsumować powyższy model.

blog comments powered by Disqus