PODPOWIEDZI:

Nikon COOLPIX S640 [TEST]

Nikon COOLPIX S640 to aparat kompaktowy przeznaczony dla początkujących entuzjastów fotografii, ale jego elegancki wygląd oraz atrakcyjne wyposażenie i funkcje powodują, że jego zakup mogą rozważyć także osoby bardziej zaawansowane w sztuce fotografowania.

Nikon COOLPIX S640

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • stylowy wygląd metalowej obudowy
  • dość jasny, szerokokątny, stabilizowany obiektyw
  • śledzący autofokus
  • czułość 6400 ISO dostępna w pełnej rozdzielczości
  • szybki rozruch aparatu
WADY
  • niewielkie zniekształcenia beczkowate przy najkrótszej ogniskowej

Nikon COOLPIX S640 to jeden z kilku aparatów Nikona, który ma smukłą i poręczną obudowę. Ten model charakteryzuje się bardzo szybkim startem (0,7 s), dość jasnym, szerokokątnym obiektywem ze stabilizacją oraz czułością do 6400 ISO. Urządzenie jest w sprzedaży od września 2009 roku.

Nikon COOLPIX S640

W zestawie

Do rąk klientów trafia w zestawie z akumulatorem, ładowarką, dwoma kablami (USB i A/V) oraz paskiem na nadgarstek, instrukcją obsługi i płytą z oprogramowaniem.

Parametry

Nikon COOLPIX S640 wykorzystuje matrycę wykonaną w technologii CCD o efektywnej rozdzielczości 12,2 megapiksela. Czułość tego sensora można zmieniać w zakresie 80–6400 ISO. Kompakt został wyposażony w stabilizowany szerokokątny obiektyw Nikkor z pięciokrotnym zoomem optycznym. Przedział dostępnych ogniskowych obejmuje wartości od 28 do140 mm (wartości odpowiadające filmowi małoobrazkowemu), przy czym otwór względny zmienia się przy tym odpowiednio od f/2.7 do f/6.6. Ostry obraz w trybie normalnym można uzyskać w odległości 45 cm od fotografowanego obiektu, natomiast trybie makro już od trzech centymetrów. Optyka to niewątpliwy silny punkt tego aparatu. Czas otwarcia migawki jest regulowany w zakresie od 1/1500 sekundy do ośmiu sekund.

Jak kupić najlepszy aparat fotograficzny? >>>

Nikon COOLPIX S640

Ten model Nikona rejestruje fotografie jako pliki JPEG. Maksymalny rozmiar zdjęcia to 4000 x 3000 pikseli, a w sumie do wyboru jest siedem różnych wielkości, z których jedna ma stosunek boków 16:9. Oprócz robienia zdjęć COOLPIX S640 może również posłużyć jako prosta kamera filmowa. Rozdzielczość zapisywanego wideo (z dźwiękiem) może wynosić 640 x 480 lub 320 x 240 pikseli. Klipy rejestrowane są w tempie 30 klatek na sekundę w plikach AVI. Miejscem przechowywania zdjęć i filmów są karty SD/SDHC oraz wewnętrzna pamięć aparatu o wielkości 45 MB.

Wygląd

Nikon COOLPIX S640 jest aparatem solidnie wykonanym i wygodnym w użyciu. Jego niewielkie rozmiary (91 x 55 x 20,5 mm) i masa (110g bez akumulatora i karty pamięci) powodują, że łatwo go zabrać ze sobą praktycznie w każdej sytuacji. Atutem tego modelu jest też elegancki wygląd, podkreślony przez kolorowy – czarny, różowy, czerwony lub biały – przedni panel obudowy.

Nikon COOLPIX S640

Konstrukcja urządzenia w kwestii rozmieszczenia elementów sterujących jest standardowa. Użytkownicy mają do dyspozycji klawisz wielokierunkowy, który ma postać pierścienia z możliwością obracania go – to właściwie jedyna rzecz odbiegająca od kanonu. Dźwignia zoomowania jest zintegrowana ze spustem migawki; aparat nie ma za to pokrętła wyboru trybu – sposobem pracy urządzenia sterujemy za pomocą jednego z przycisków. S640 używa się wygodnie i bezproblemowo. Kadrowanie z wykorzystaniem 2,7-calowego ekranu LCD o rozdzielczości 230 tys. punktów nie nastręcza kłopotów, bowiem wyświetlacz jest dostatecznie jasny i chroniony powłoką przeciwodblaskową.

Poelcane aparaty fotograficzne >>>

Producent kompaktu zadbał o możliwość dodatkowego zasilania go. Przede wszystkim aparat jest ładowany po podłączeniu do komputera przez złącze USB. Poza tym jako opcjonalne akcesoria dostępne są klasyczny zasilacz sieciowy umieszczany w miejscu baterii oraz zasilacz działający równocześnie jako ładowarka. Dołączany do S640 akumulator wystarcza na wykonanie ok. 270 zdjęć. Warto też w tym miejscu wspomnieć, że ten model jest urządzeniem bardzo szybkim: gotowość do pracy osiąga po ok. 0,7 sekundy od włączenia, a ostrzenie odbywa się niemal błyskawicznie.

Nikon COOLPIX S640

Funkcjonalność

Nikon konsekwentnie wyposaża swoje aparaty w funkcje wspomagające początkujących fotoamatorów (które zresztą przydadzą się także osobom bardziej wprawnym w robieniu zdjęć). Na pierwszy plan wysuwają się tu mechanizmy ułatwiające fotografowanie w trudniejszych warunkach oświetleniowych. S640 ma stabilizowany optycznie obiektyw, udostępnia funkcję kompensacji ruchu i oferuje bardzo wysoką jak na mały aparat czułość: 6400 ISO przy pełnej rozdzielczości matrycy. Użyteczny jest tryb wyboru najlepszego ujęcia, czyli BSS (Best Shot Selector), w którym z 10 zarejestrowanych kadrów automatycznie wybierany i zapisywany jest tylko najostrzejszy z nich. Przy słabszym oświetleniu aparat może też uaktywnić diodę podświetlającą, która wspomaga działanie autofokusa.

Istotnym elementem wspomagania użytkowników jest system zdjęć portretowych. W jego skład wchodzi kilka funkcji. Są to: wykrywanie twarzy w kadrze (do 12) i ustawianie na nie ostrości, detekcja uśmiechu (aparat robi zdjęcie po jego wykryciu), ostrzeganie przed mrugnięciami (rejestrowane są dwie fotografie, a zapisywana ta, na których dana osoba ma otwarte oczy), usuwanie efektu czerwonych oczu i funkcja miękkiego odcienia skóry (korekcja i wygładzanie nierównomiernych odcieni cery). Ułatwieniem przy robieniu zdjęć poruszających się obiektów jest natomiast śledzący autofokus, który umożliwia utrzymanie ostrości na wybranym obiekcie w trakcie jego przemieszczania się. Połączeniem tych funkcji jest możliwość automatycznego wykrycia twarzy, ustawienie na niej ostrości, a następnie śledzenie jej. Opcja ta jest szczególnie pomocna podczas fotografowania dzieci, nie przestaje bowiem działać nawet wtedy, gdy maluchy na sekundę lub dwie wyjdą poza kadr.

Jaką matrycę aparatu wybrać? >>>

Nikon COOLPIX S640

Jak już zostało to podkreślone, Nikon COOLPIX S640 to aparat adresowany do słabo zaawansowanych osób. Dlatego też producent nie umieścił w nim praktycznie żadnych ustawień manualnych – wyjątkami są ręczne ustawianie balansu bieli na podstawie wzorca i oczywiście korekcja ekspozycji. Wśród trybów automatycznych są m.in. 16 programów tematycznych (w tym plaża/śnieg, zachód słońca, sport, świt/zmierzch, fajerwerki, nocny krajobraz, zdjęcia z podświetleniem) i automatyczny wybór sceny, w którym aparat samodzielnie dopasowuje wszystkie parametry do jednego z typowych warunków zdjęciowych.

Kompakt ma też tryby zdjęć seryjnych. Przy użyciu pierwszego można zapisać do 10 kadrów w pełnej rozdzielczości w tempie do 0,8 klatki na sekundę. Efektem działania drugiego jest natomiast jedna fotografia o rozdzielczości 2592 x 1944 piksele złożona z mozaiki 16 ujęć zarejestrowanych z szybkością aż 30 klatek na sekundę, co oznacza, że otrzymujemy zapis historii trwającej ok. pół sekundy.

Nikon rozbudował także tryb odtwarzania. Dostępny jest nie tylko prosty pokaz slajdów, ale także możliwość wyboru zdjęć, które zostaną później zaprezentowane. Może się to odbywać poprzez określenie przedziału dat, trybu rejestracji sceny lub wskazania jednego z ulubionych folderów (fotografie muszą być tam wcześniej umieszczone ręcznie przez użytkownika).

Nikon COOLPIX S640

Możliwy jest też szybki retusz zapisanych zdjęć, który służy do udoskonalania fotografii wykonanych w słabych warunkach oświetleniowych. Oryginalny kadr pozostaje nienaruszony, a jego kopia z poprawionym np. kontrastem i nasyceniem staje się nowym plikiem. Niezbyt udane ujęcia można także próbować ratować za pomocą funkcji D-Lighting, która potrafi skorygować mocno zacienione obszary zdjęć niedoświetlonych lub wykonanych pod silne światło.

Podsumowanie

Nikon COOLPIX S640 to aparat przeznaczony dla początkujących entuzjastów fotografii, ale jego elegancki wygląd oraz atrakcyjne wyposażenie i funkcje powodują, że jego zakup mogą rozważyć także osoby bardziej zaawansowane w sztuce fotografowania. Dość jasny, szerokokątny i stabilizowany obiektyw z pięciokrotnym zoomem, wiele funkcji wspomagających wykonywanie fotografii, szybkość działania oraz możliwość skorzystania w ekstremalnych sytuacjach z czułości 6400 ISO przy pełnej rozdzielczości zdjęcia to wyraźne atuty tego modelu.

blog comments powered by Disqus