PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Samsung ST1000

Aparat Samsung ST1000 nie znajdzie uznania w gronie bardziej wymagających amatorów, ale dla osób z mniejszą wiedzą fotograficzną może być świetnym towarzyszem różnych wycieczek czy spotkań.

Samsung ST-1000

Ocena VideoTesty.pl
GŁOSÓW

A Ty jak oceniasz?

Dziękujemy za oddanie głosu.
ZALETY
  • bogate wyposażenie w interfejsy komunikacyjne
  • obiektyw ze stabilizacją optyczną
  • wysokiej rozdzielczości, dotykowy ekran LCD
  • nagrywanie filmów w rozdzielczości HD
WADY
  • niewygodna w obsłudze dźwignia zoomu

Samsung ST1000 to aparat kompaktowy charakteryzujący się płaską konstrukcją bez wysuwanego na zewnątrz obiektywu, dotykowym wyświetlaczem LCD o dużej rozdzielczości (1,15 mln pikseli), obecnością odbiornika GPS, modułu Bluetooth i karty Wi-Fi pracującej w standardzie 802.11 bg.

Samsung ST1000

Urządzenie jest w sprzedaży od września 2009 roku, a w zestawie z nim użytkownik otrzymuje także akumulator, pasek na nadgarstek, płytę CD z oprogramowaniem i szczegółowym podręcznikiem użytkownika, ładowarkę z uniwersalnym kablem zasilająco-transmisyjnym oraz kabel A/V, a także skróconą instrukcję obsługi. Mimo możliwości podłączenia HDMI producent nie dołączył do kompletu odpowiedniej przejściówki i kabla.

Samsung ST1000 bazuje na matrycy CCD o fizycznej wielkości 1/2,33 cala i efektywnej rozdzielczości 12,2 megapiksela, a czułości regulowanej w zakresie 80–3200 ISO. Optykę aparatu stanowi pozbawiony stałego tubusu obiektyw Schneider Kreuznach Varioplan o ogniskowej zmiennej w przedziale 37–175 mm (wartości odpowiadające małemu obrazkowi; pięciokrotny zoom optyczny) i otworze względnym f/3.6–4.8. Normalny tryb fotografowania zapewnia ostry obraz w odległości 80 cm, a dystans ten można zmniejszyć do pięciu centymetrów w trybie makro. Migawką można sterować w przedziale od 1/2000 s do 8 s.

Samsung ST1000

Aparat potrafi rejestrować zdjęcia wyłącznie jako pliki JPEG., przy czym największa możliwa rozdzielczość fotografii to 4000 x 3000 pikseli. W sumie do wyboru jest osiem różnych wielkości z trzema proporcjami kadru: 4:3, 3:2 i 16:9. Zapis wideo odbywa się w jednej z trzech rozdzielczości: 1280 x 720 (HD), 640 x 480 i 320 x 240, przy czym zawsze jest wybór 30 i 15 klatek na sekundę. Samsung umożliwił zwiększenie tempa rejestracji do 60 klatek na sekundę, ale wyłącznie dla najmniejszej rozdzielczości. Zapisywanie filmu można przerywać bez konieczności tworzenia nowych plików; użytkownik może także wyłączyć głos. Wszystkie tworzone w aparacie pliki trafiają albo do wewnętrznej pamięci o pojemności 100 MB lub na karty microSD (producent gwarantuje działanie modeli do 4 GB pojemności włącznie).

Aparat należy do grupy nieco masywniej zbudowanych płaskich kompaktów (wymiary 99,8 x 60,8 x 18,9 mm; masa 156 g bez baterii i karty pamięci), ale łatwo go schować do niemalże każdej kieszeni. Obudowa wygląda elegancko, a dzięki pięciu wariantom kolorystycznym (czarny, ciemnoniebieski, czarno-złoty, czerwony i srebrny) można kupić wersję najbardziej odpowiadającą upodobaniom.

Samsung ST1000

Samsung ST1000 nie jest pierwszym aparatem wyposażonym w odbiornik GPS, ale obecność tego przyrządu, za pomocą którego można do każdego zdjęcia dołączyć informację o miejscu w którym zostało zrobione, i mnogość interfejsów komunikacyjnych czynią z niego dość wyjątkowy model. Karta Wi-Fi umożliwia przesłanie zdjęć pocztą elektroniczną bezpośrednio z aparatu. Z kolei moduł Bluetooth służy do wysyłania zdjęć z aparatu na telefony komórkowe czy urządzenia PDA. Aparat spełnia także specyfikację standardu DLNA (Digital Living Network Alliance), jest więc w stanie komunikować się z innymi urządzeniami elektronicznymi, np. z telewizorem.

W kontakcie z aparatem wzrok przyciąga duży, bo aż 3,5-calowy dotykowy wyświetlacz LCD. Uznanie dla ekranu rośnie po jego włączeniu, charakteryzuje się on bowiem bardzo wysoką rozdzielczością – ok. 1,15 mln pikseli. Oprócz włącznika, spustu migawki i dźwigni do zoomowania (nie jest wygodna, bo przechyla się ją w płaszczyźnie pionowej) jest tylko jeden klawisz, służący do przełączania aparatu w tryb odtwarzania. ST1000 jest kolejnym urządzeniem Samsunga, który może być sterowany poprzez przechylanie i wykonywanie określonych ruchów aparatem (tzw. Smart Gesture). Wbudowany czujnik umożliwia np. obrót zdjęcia bez dotykania ekranu.

Samsung ST1000

Ten kompakt nie ma oferuje praktycznie żadnej funkcjonalności dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Jedynym wyjątkiem jest opcja manualnego ustawiania balansu bieli na podstawie wzorca – reszta to mniej lub bardziej zaawansowana automatyka. Najdalej idzie tryb Smart Auto, w którym rola użytkownika sprowadza się do ustalenia kadru i wyzwolenia migawki. W trybie tym aparat samodzielnie dobiera optymalne ustawienia (spośród kilkunastu dostępnych programów) w zależności od fotografowanego obiektu i panującego oświetlenia.

Poza tym w aparat wbudowano 13 programów tematycznych, funkcje wykrywania i rejestrowania twarzy, detekcji uśmiechu i mrugnięć oraz tryb upiększania (rozjaśnia zdjęcie, poprawia odcień skóry i usuwa niedoskonałości cery). Pomocna przy scenach z kontrastowymi motywami będzie funkcja kompensacji podświetlenia, z kolei przy obiektach pozostających poza centralną częścią kadru, a wymagających ustawienia ostrości, skutecznym narzędziem będzie możliwość wskazania palcem na ekranie obiektu, który ma być ostry. Samsung wraz z tą funkcją przewidział aktywację śledzącego autofokusa, co pozwala użytkownikowi uwolnić się od konieczności ciągłego wskazywania obiektu, którym jest zainteresowany. Ułatwieniem jest na pewno podwójna stabilizacja obrazu (optyczna i cyfrowa), zwłaszcza gdy zdjęcie jest wykonywane przy dłuższych ogniskowych lub przy słabym oświetleniu. Nietypowa jest też możliwość uruchamiania samowyzwalacza ruchem.

Samsung ST1000

Podobnie jak i inne modele z linii aparatów Samsung ST, tak i ST1000 ma kilka charakterystycznych dla niej elementów. Aparat dysponuje np. funkcją Smart Album (ułatwia wyszukiwanie konkretnych zdjęć na podstawie daty, rodzaju pliku czy kolorystyki), koszem (usunięte zdjęcia trafiają do folderu w pamięci wewnętrznej aparatu, co pozwala na łatwe odzyskanie przypadkowo skasowanego zdjęcia) czy trybem wskaźnika ramki, pomocnym wtedy, gdy chcemy prosić inną osobę o zrobienie nam zdjęcia (ustalamy kadr, a następnie osoba rejestrująca fotografię musi przed wyzwoleniem spustu migawki wyrównać przezroczyste wskaźniki wyświetlane na bokach ekranu z obrazem rzeczywistym). Bardzo praktyczne podejście Samsung wykazał także przy ładowaniu akumulatorów. Otóż ładowarka sieciowa ma po prostu gniazdo USB, więc nie ma znaczenia, czy użytkownik uzupełnia stan baterii z sieci elektrycznej, czy z komputera.

Samsung ST1000

Samsung ST1000 nie jest zwyczajnym aparatem. To urządzenie przeznaczone dla osób aktywnie dzielących się z innymi swoim fotograficznymi dziełami, w czym pomocą ma być znakowanie położenia geograficznego zdjęć i interfejsy komunikacyjne. Raczej nie znajdzie uznania w gronie bardziej wymagających amatorów, ale dla osób z mniejszą wiedzą fotograficzną może być świetnym towarzyszem różnych wycieczek czy spotkań. Patrząc bowiem tylko na dwie cechy – obiektyw ze stabilizacją i kompensację podświetlenia – można stwierdzić, że szanse początkujących na udane zdjęcia znacznie rosną.

blog comments powered by Disqus