PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl

Samsung PL70 [TEST]

  • Dodano: 8 lat, 5 miesięcy temu
  • Ocena artykułu: (0) (0)

Samsung PL70 jest aparatem zaprojektowanym dla osób, które nie są doświadczonymi fotoamatorami i oczekują łatwości robienia zdjęć. Będący w sprzedaży od września 2009 roku model oferuje prostą obsługę, szerokokątny obiektyw z pięciokrotnym zoomem optycznym, podwójną stabilizację obrazu (optyczną i cyfrową), wykrywanie twarzy, uśmiechu i mrugnięć oczami.

Samsung PL-70

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • system z uniwersalnym kablem zasilająco-transmisyjnym
  • podwójna stabilizacja obrazu (optyczna i cyfrowa)
  • szerokokątny obiektyw
  • samowyzwalacz sterowany ruchem
WADY
  • niewygodny w obsłudze i nieprecyzyjny zoom

Samsung PL70 trafia do rąk klientów w komplecie z akumulatorem, ładowarką z uniwersalnym kablem zasilająco-transmisyjnym oraz kablem A/V, paskiem na nadgarstek, płytą CD (z oprogramowaniem Samsung Master i szczegółowym podręcznikiem użytkownika) i skróconą instrukcję obsługi. Brakuje niestety przejściówki i kabla HDMI.

Wygląd

Elegancko wykończona metalem obudowa tego Samsunga występuje w czterech odmianach kolorystycznych: czarnej, czerwonej, różowej i srebrnej. Urządzenie nie odbiega wymiarami od przeciętnej w tej klasie sprzętu (95,8 x 59,5 x 23,9 mm) – gabaryty pozwolą na schowanie go nawet w kieszeni spodni. Podobnie jest też z jego masą (149 g bez baterii i karty), która jest nieznacznie tylko wyższa niż u konkurentów.

Rankingi aparatów fotograficznych >>>

Samsung PL70

Wyposażenie

Samsung PL70 został wyposażony w matrycę CCD o fizycznej wielkości 1/2,33 cala, efektywnej rozdzielczości 12,2 megapiksela i czułości zmiennej w zakresie 80–1600 ISO (przy redukcji rozdzielczości do trzech megapikseli nawet 3200 ISO). Obiektyw aparatu został wykonany przez Samsunga; jego ogniskową można regulować w przedziale od 28 do 140 mm (wartości ekwiwalentne dla filmu małoobrazkowego), co oznacza pięciokrotny zoom optyczny. Otwór względny zmienia się w przedziale f/3.5–5.6. W trybie normalnym obszar głębi ostrości rozpoczyna się od 80 cm, natomiast w trybie makro – od pięciu centymetrów. Czas otwarcia migawki aparat ustala z zakresu od 1/2000 do 1/4 s, a w trybach nocnych do 8 s.

Samsung PL70

Samsung PL70 wszystkie zdjęcia zapisuje jako pliki JPEG w jednej z ośmiu różnych rozdzielczości, przy czym maksymalna wielkość fotografii to 4000 x 3000 pikseli. Użytkownik może także zmienić proporcje kadru i zamiast stosunku boków 4:3, wybrać 3:2 lub 16:9. Wybór wielkości klatki dla klipów wideo jest oczywiście mniejszy. Największa dostępna rozdzielczość to 1280 x 720, czyli jest to zapis HD, natomiast pozostałe rozmiary to 640 x 480 lub 320 x 240 pikseli. We wszystkich wypadkach można zrezygnować z zapisywania dźwięku oraz określić liczbę klatek na sekundę (30 lub 15), przy czym dla filmów w najniższej rozdzielczości jest dostępny zapis 60 klatek na sekundę. Dowolne ujęcia wideo można w dowolnym momencie pauzować, po czym wznawiać nagrywanie w tym samym pliku. Warto podkreślić, że podczas filmowania można posługiwać się zoomem. Aparat obsługuje karty SD/SDHC (do 8 GB) i MMC (do 2 GB) oraz umożliwia przechowywanie plików w wewnętrznej pamięci o objętości 76 MB.

Aparaty fotograficzne - poradnik kupującego >>>

Samsung PL70 ma standardową budowę i w jednym tylko elemencie odbiega od tego, co możemy znaleźć w innych aparatach: inaczej rozwiązano sterowanie zoomem. Złącze uniwersalne (USB, A/V i zasilanie) umieszczono pod małą pokrywką po prawej stronie. Slot na karty pamięci jest ukryty wraz z komorą akumulatora na spodzie urządzenia. Tylna ścianka jest zdominowana przez trzycalowy wyświetlacz LCD (rozdzielczość 230 tys. pikseli) z możliwością automatycznego dopasowania jasności. Wzrok przyciągają również pokrętło wyboru trybu, elegancko wyglądające przyciski i ów nietypowy element do zoomowania. Otóż ma on postać pionowo poruszającej się dźwigni, która niestety nie daje dostatecznej precyzji w ustawieniu pożądanej ogniskowej i powoduje, że użytkownik, przyzwyczajony do poziomego ułożenia obsługujących tę funkcję dźwigni czy klawiszy, często się myli.

Funkcjonalność

Samsung PL70 to aparat prosty w obsłudze, który został wyposażony w wiele funkcji pomagających w wykonywaniu poprawnych zdjęć. Przede wszystkim obecność stabilizacji obrazu (optycznej i cyfrowej) oraz tryb Smart Auto powodują, że urządzenie automatycznie dostosowuje ustawienia praktycznie bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony użytkownika (wybór jest dokonywany spośród 11 trybów). Wśród innych funkcji, w jakie wyposażono ten model kompaktu, na uwagę zasługują tryby wykrywania twarzy, mrugnięcia (podwójne uruchomienie migawki, gdy zostanie uchwycone zamknięcie oczu), uśmiechu, upiększania (rozjaśnia zdjęcie i poprawia odcień skóry) oraz automatyczny balans kontrastu (funkcja ACB), który ułatwia fotografowanie scen z dużą rozpiętością jasności (np. ciemne obiekty w miejscu z silnym punktowym oświetleniem).

Samsung PL70

PL70 będzie pomocny w sytuacji, w której prosimy kogoś o zrobienie nam zdjęcia, dysponuje bowiem trybem wskaźnika ramki. Najpierw samodzielnie ustalamy kadr, a następnie osoba rejestrująca fotografię będzie musiała przed naciśnięciem spustu migawki wyrównać przezroczyste wskaźniki wyświetlane na bokach ekranu z obrazem rzeczywistym. Model ten nie ma za to trybów manualnych; częściową rekompensatą może być zmiana balansu bieli na podstawie wzorca. Poza tym użytkownik ma dostęp do ustawień trybu pracy autofokusa, sposobu pomiaru światła oraz bracketingu ekspozycji.

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>

Samsung PL70

Do zarejestrowanego obrazu możemy wprowadzać korekty kolorystyczne, przy czym dostępne są gotowe przygotowane przez producenta oraz jest udostępniona funkcja tworzenia własnych. Zmienić można również kontrast, ostrość i nasycenie zdjęcia. Mamy też szansę na dodanie głosowego komentarza do każdego ujęcia – trzeba się jedynie zmieścić z wypowiedzią w czasie 10 sekund. Aparat można też zamieć w dyktafon – odpowiednia do tego opcja nosi nazwę notatek głosowych. Jedną z funkcji obecnych w wielu modelach Samsunga jest samowyzwalacz sterowany ruchem, który ułatwia samodzielne wykonanie fotografii bez operatora przy spuście migawki. Poza tym użytkownik ma do dyspozycji podwójny samowyzwalacz, który robi dwa zdjęcia w odstępie dwóch sekund. Warto też powiedzieć, że w trybie odtwarzania aktywny jest tryb Smart Album. Ma on za zadanie ułatwienie wyszukiwania konkretnego ujęcia na podstawie danych takich jak data, rodzaj pliku i kolorystyka. Pokaz slajdów, wyświetlany np. na ekranie telewizora podłączonego do aparatu, można sobie uprzyjemnić muzyką oraz różnymi efektami przejść między poszczególnymi fotografiami.

Jaka stabilizacja obrazu jest najlepsza? >>>

Samsung PL70

Zaletą PL70 jest również menu, które zostało przygotowane bez zarzutu zarówno pod względem graficznym, jak i funkcjonalnym. Na koniec trzeba też wspomnieć o bardzo dobrym systemie ładowania aparatu poprzez złącze USB. Tym samym w celu przygotowania urządzenia do pracy można je podłączyć zarówno do komputera, jak i ładowarki sieciowej.

Samsung PL70 nie jest aparatem, którym będą się interesowały osoby oczekujące swobody w doborze parametrów zdjęć. Ten model – choć dość rozbudowany funkcjonalnie – jest adresowany do osób mniej wymagających i z mniejszą świadomością ograniczeń wnoszonych przez ten sprzęt. W rękach osób chętnych do fotografowania PL70 może zmienić się w całkiem niezłe narzędzie zabawy.

blog comments powered by Disqus