PODPOWIEDZI:

FujiFilm FinePix A170 [TEST]

FujiFilm FinePix A170 jest najnowszym modelem w popularnej serii A, w skład której wchodzą proste w obsłudze i ekonomiczne kompaktowe aparaty fotograficzne. A170 został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 10,2 megapiksela, obiektyw z trzykrotnym zoomem optycznym, tryb automatycznego rozpoznania scen, funkcję detekcji twarzy oraz automatyczne tworzenie panoram. Urządzenie trafiło na rynek we wrześniu 2009 roku.

FujiFilm Finepix A170

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • dość jasny obiektyw
  • funkcje wspomagające wykonywanie fotografii początkującym fotoamatorom
  • zasilanie z dwóch ogniw AA
WADY
  • wyświetlacz obejmuje jedynie 96% rejestrowanego kadru
  • brak technologii kompensacji cienia

W komplecie z FujiFilm FinePix A170 oprócz samego aparatu znajdują się pasek na nadgarstek, kabel USB oraz płyta CD-ROM i dwie baterie AA. Cechą charakterystyczną modeli z rodziny A jest bowiem to, że źródłem energii są w nich popularne „paluszki”. Urządzenie jest większe niż kompakty zasilane z akumulatorów, ale poza tym – w kwestii wymiarów i masy – przeciętne. Aparat mierzy 93,0 x 60,0 x 21,9 mm (grubość w najcieńszym miejscu) i waży 120 g bez akumulatora i karty pamięci. Do wyboru są dwa kolory obudowy: srebrna i czarna.

Sprawdź najlepsze aparaty fotograficzne >>>

Konstrukcja aparatu wykorzystuje matrycę CCD o efektywnej rozdzielczości 10,2 megapiksela (sensor ma fizyczny rozmiar 1/2,3 cala) i czułości regulowanej w zakresie od 64 do 1600 ISO. Dostępna jest także wartość 3200 ISO, ale jej użycie okupione jest zmniejszeniem rozdzielczości fotografii do trzech megapikseli. Użyty w A170 obiektyw to Fujinon z trzykrotnym zoomem optycznym: ogniskową można ustawiać w przedziale 32–96 mm (wartości odpowiadające filmowi 35 mm) przy otworze względnym zmieniającym się od f/2.9 przy szerokim kącie do f/5.2 przy maksymalnym wysunięciu tubusu. Podczas fotografowania w trybie normalnym ostry obraz jest osiągalny w odległości 60 cm od fotografowanego obiektu. Przełączenie się w tryb makro redukuje ten dystans do 10 cm. Automatycznie dobierany czas otwarcia migawki może przybierać wartości z zakresu od 1/1400 do 1/4 s. a przy wykorzystaniu trybu nocnego można go wydłużyć do 8 s.

FujiFilm FinePix A170 zapisuje zdjęcia wyłącznie jako pliki JPEG.. Maksymalna rozdzielczość rejestrowanego obrazu to 3664 x 2748 pikseli, przy czym użytkownik może wybrać proporcje boków: albo 4:3, albo 3:2. W sumie dostępnych jest sześć różnych wielkości fotografii. Aparat potrafi także nagrywać klipy wideo w formacie Motion JPEG do plików AVI. Pole wyboru jest ograniczone do dwóch rozdzielczości: 640 x 480 i 320 x 240 pikseli. Zapisywane filmy mają monofoniczny dźwięk i 30 klatek na sekundę, a mogą trafić – tak samo jak zdjęcia – na kartę SD/SDHC lub do wewnętrznej pamięci o pojemności 10 MB.

FinePix A170 to aparat wyposażony ascetycznie zarówno w elementy sterujące, jak i funkcje. Przód korpusu wypełniają obiektyw (zdobiony otaczającym go pierścieniem), lampa błyskowa, dioda sygnalizująca pracę samowyzwalacza oraz mikrofon. Lewy bok urządzenia jest zupełnie pusty, natomiast na prawym umieszczono nieosłonięte gniazdo uniwersalne (USB i A/V) oraz ucho do mocowania paska. Na spodniej stronie aparatu zainstalowano głośnik, gwint do statywu oraz pokrywę chroniącą akumulator i slot kart pamięci. Z kolei na górnej płaszczyźnie znajdziemy jedynie włącznik i spust migawki.

Zobacz świetne gadżety dla fotografów >>>

Niewiele elementów jest także na tylnej ściance aparatu, której przestrzeń zdominował 2,7-calowy ekran LCD o rozdzielczości 230 tys. pikseli (wyświetlacz niestety nie pokrywa całości kadru, a jedynie 96% fotografowanego pola). Są klawisze do sterowania zoomem (u samej góry), przyciski służące do zmiany trybu pracy ekranu i do przełączania aparatu w tryb odtwarzania oraz wielokierunkowy przycisk uniwersalny z centralnym klawiszem do wywoływania menu i zatwierdzania poszczególnych wyborów.

Prostota i brak bardziej złożonych elementów to określenia, które świetnie pasują także do strony funkcjonalnej A170. Ten FinePix nie ma żadnych trybów manualnych i zaawansowanych funkcji. Aparat oferuje wyłącznie tryby mniej lub bardziej zautomatyzowane, przy czym te drugie są w znaczącej przewadze. Użytkownik może wybierać m.in. spośród 16 programów tematycznych, w tym takich, które pomagają zrobić poprawne zdjęcia na śniegu, na plaży czy podczas przyjęcia.

Fujifilm FinePix A170 ma tryb pełnej automatyki z inteligentnym automatycznym rozpoznawaniem scen (SR Auto). Co więcej, właśnie w tym modelu po raz pierwszy trafił on do aparatów z rodziny oznaczanej literą A. System ten potrafi dokonać detekcji rodzaju sceny (portret, krajobraz, makrofotografia, portret pod światło, scena nocna raz nocny portret), a następnie odpowiednio dobrać parametry ekspozycji, ostrość oraz balans bieli, by niezależnie od fotografowanego motywu i warunków oświetleniowych w każdym przypadku zapewnić prawidłowo naświetlone zdjęcia. Rola fotografującego sprowadza się do wycelowania obiektywu w pożądanym kierunku i wyzwolenia migawki.

Automatyka aparatu idzie jeszcze dalej. A170 korzysta z technologii rozpoznawania twarzy, która umożliwia urządzeniu zlokalizowanie w fotografowanym kadrze twarzy i taki automatyczny dobór wszystkich parametrów ekspozycji, by ujęcie było ostre i należycie naświetlone. Jednocześnie – o ile zostanie włączona lampa błyskowa – uruchamiana jest funkcja redukcji czerwonych oczu.

Jeśli natomiast w trudniejszych warunkach oświetleniowych nie chcemy używać flesza, to mamy możliwość wykorzystania wysokich wartości ISO. Będzie to co prawda okupione zwiększeniem szumu na zdjęciu, ale nie będzie ono rozmazane. Pomocą przy fotografowaniu rozległych planów, takich jak duże grupy osób lub krajobrazy, jest tryb panoramy, w którym z trzech kolejnych ujęć składana jest jedna duża fotografia. Finepix A170 potrafi też robić zdjęcia seryjne. Zapisywane są trzy ostatnie ujęcia, a liczba klatek na sekundę zależy od czasu otwarcia migawki, co nie pozwala na ścisłe określenie szybkości pracy aparatu.

blog comments powered by Disqus
FujiFilm FinePix A170 [TEST]