PODPOWIEDZI:

FujiFilm FinePix J27 [TEST]

Fujifilm FinePix J27 jest prostym i przystępnym cenowo aparatem kompaktowym przeznaczonym dla mniej wymagających użytkowników. Jest bliźniaczym modelem dla J30 i różni się od niego wyłącznie rozdzielczością matrycy, która wynosi 10,2 megapiksela. Poza tym J27 ma obiektyw z trzykrotnym zoomem optycznym, tryb automatycznego rozpoznania scen i funkcję detekcji twarzy. Urządzenie jest na rynku od września 2009 roku.

FujiFilm Finepix J27

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • dość jasny obiektyw
  • funkcje wspomagające wykonywanie fotografii początkującym fotoamatorom
  • metalowa obudowa
WADY
  • wyświetlacz obejmuje jedynie 96% rejestrowanego kadru
  • brak technologii kompensacji cienia

W pudełku z Fujifilm FinePix J27 znajdziemy – oprócz samego aparatu – akumulator, ładowarkę, pasek na nadgarstek, kabel USB oraz płytę CD-ROM (kabel A/V jest dostępny jako akcesorium dodatkowe). Urządzenie ma dość zwartą konstrukcję (92,0 x 55,9 x 20,0 mm) i niewielką masę – 113 g (bez akumulatora i karty pamięci). Dostępne jest w dwóch odmianach kolorystycznych: srebrnej i czarnej. Wykonana z metalu obudowa wykończona jest specjalną, podwójnie laminowaną powłoką.

Rankingi aparatów fotograficznych >>>

FujiFilm FinePix J27

Aparat został zbudowany na bazie matrycy CCD o efektywnej rozdzielczości 10,2 megapiksela (rozmiar fizyczny 1/2,3 cala) i czułości zmiennej w przedziale od 64 do 1600 ISO. Jeśli fotografujący godzi się na zredukowanie rozdzielczości do trzech megapikseli, to dostępna jest także wartość 3200 ISO. Obiektyw J27 to Fujinon o ogniskowej zmiennej w zakresie 32–96 mm (trzykrotny zoom optyczny; wartości ekwiwalentne dla formatu małobrazkowego) przy otworze względnym z przedziału f/2.9–5.2. W trybie makro można fotografować od odległości 10 centymetrów, tryb normalny wymaga natomiast zachowania co najmniej 60-centymetrowego odstępu od motywu zdjęcia. Czas otwarcia migawki może być regulowany w przedziale od 1/1400 do 8 s (w trybach automatycznych do 1/4 s).

Fujifilm FinePix J27

Fujifilm FinePix J27 zapisuje – podobnie jak inne aparaty tej klasy – wyłącznie pliki JPEG.. Miejscem przechowywania danych są karty SD/SDHC oraz wewnętrzna pamięć urządzenia o pojemności 10 MB. Maksymalna rozdzielczość rejestrowanego obrazu to 3664 x 2748 pikseli. Oprócz standardowych proporcji 4:3, można też zapisać zdjęcie w formacie 3:2 – w sumie dostępnych jest sześć wielkości. Kompakt rejestruje również filmy w formacie Motion JPEG, które są zapisywane w plikach AVI w jednej z dwóch rozdzielczości: 640 x 480 lub 320 x 240 pikseli.

Pomagamy w wyborze aparatu fotograficznego >>>

Fujifilm FinePix J27

Cała konstrukcja J27 ma ascetyczny charakter – uwidacznia się to zarówno w wyposażeniu, jak też funkcjonalności. Przód aparatu zdominowany jest przez obiektyw i otaczający go pierścień. Oprócz tego na froncie umieszczone zostały lampa błyskowa, dioda sygnalizująca pracę samowyzwalacza i mikrofon. Boki aparatu są puste z dwoma tylko wyjątkami: po prawej stronie jest ucho do mocowania paska oraz niczym nieosłonięte gniazdo uniwersalne (USB i A/V). Pokrywa chroniąca komorę akumulatora i slot kart pamięci, głośnik oraz gwint do statywu – takie elementy znajdziemy na spodzie J27. U góry tego modelu są natomiast tylko włącznik i spust migawki.

FujiFilm FinePix J27

Oszczędny w formie jest także tylny panel J27. Oczywiście najwięcej przestrzeni zajmuje 2,7-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 230 tys. pikseli, który niestety pokrywa jedynie 96% kadru. Na prawo od niego zostało umieszczonych tylko kilka przycisków. Przy górnej krawędzi aparatu są klawisze sterowania zoomem, a nieco niżej przyciski do zmiany trybu pracy wyświetlacza i do przełączania aparatu w tryb odtwarzania. Zestaw elementów sterujących jest uzupełniony przez wielokierunkowy przycisk uniwersalny z centralnym klawiszem służącym do zatwierdzania decyzji oraz do wywoływania menu.

Lista ciekawych gadżetów dla fotografa >>>

Fujifilm FinePix J27

Fujifilm FinePix J27 to urządzenie z założenia proste i nieskomplikowane. Nie znajdziemy więc w nim żadnych trybów manualnych czy zaawansowanych funkcji – aparat sam dobiera właściwe nastawy. Użytkownik ma do dyspozycji 16 programów tematycznych, w tym np. pomocne przy rejestracji zachodu słońca, fajerwerków czy scen nocnych.

FujiFilm FinePix J27

Firma Fujifilm wprowadziła do trybu pełnej automatyki inteligentne automatyczne rozpoznawanie scen (SR Auto). System ten rozpoznaje rodzaj sceny (portret, krajobraz, makrofotografia, portret pod światło, scena nocna raz nocny portret), a następnie dostosowuje ekspozycję, ostrość i balans bieli, aby w każdym przypadku zapewnić prawidłowo naświetlone zdjęcia niezależnie od fotografowanego motywu oraz warunków oświetleniowych. Cały wysiłek użytkownika sprowadza się w tym momencie do wykadrowania i naciśnięcia spustu migawki.

Fujifilm FinePix J27

Pomocą dla mniej zaawansowanych fotoamatorów jest też technologia rozpoznawania twarzy, która jest w stanie wyszukać twarze w kadrze i tak dobrać ostrość i parametry ekspozycji, by portret był udany. Jednocześnie – jeśli tylko jest używana lampa błyskowa – aktywowana jest funkcja redukcji czerwonych oczu.

FujiFilm FinePix J27

Z kolei w trudniejszych warunkach oświetleniowych, gdy nie chcemy używać lampy, sprawdzi się możliwość wykorzystania wysokich wartości ISO. Okupione to zostanie zwiększeniem szumu na zdjęciu, ale fotografia będzie nieporuszona. Po raz pierwszy w modelach serii J w pojawił się też tryb tworzenia panoram (z trzech zdjęć) – funkcja ta przyda się przy fotografowaniu krajobrazów lub dużych grup osób. Fujifilm FinePix J27 może też rejestrować zdjęcia seryjne. Zapisywane są trzy ostatnie ujęcia z danej serii, a prędkość zapisu zależy od czasu otwarcia migawki i nie można ściśle określić tempa pracy aparatu.

FujiFilm FinePix J27

blog comments powered by Disqus
FujiFilm FinePix J27 [TEST]