PODPOWIEDZI:

Pentax K-7 [TEST]

Pentax K-7 to obecna na rynku od maja 2009 roku wzmocniona, uszczelniona i funkcjonalna lustrzanka, która pozwala rejestrować filmy HD. Półprofesjonalny korpus ma m.in. wizjer pokrywający 100% kadru, 11-polowy autofokus i 77 pól pomiaru światła.

Pentax K-7

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • tryb Live View
  • możliwość wielokrotnej ekspozycji
  • wyświetlacz LCD o wysokiej rozdzielczości
  • możliwość sterowania pilotem
  • stabilizator obrazu
WADY
  • szumy matrycy

Aparat Pentax K-7 można kupić w postaci samego body lub w komplecie z obiektywem (m.in. zoomy DA 16–45 mm, DA 17–70 mm). Każdy zestaw będzie zawierał korpus K-7, osłonę bagnetu, osłonę celownika optycznego, akumulator, ładowarkę, pasek na ramię, dwa kable (USB i A/V) oraz instrukcję obsługi i krążek z oprogramowaniem (PENTAX Digital Camera Utility 4).

Pentax K-7

Pentax K-7 jest dość masywnym (masa 670 g bez baterii i karty pamięci, 750 g z tymi akcesoriami) korpusem o standardowych wymiarach (130,5 x 96,5 x 72,5), którego szkielet został wykonany z walcowanej i nierdzewnej stali. Część zewnętrzna obudowy to z kolei wytrzymały i lekki stop stali magnezowej. Zastosowane uszczelki (w sumie 77) zabezpieczają aparat przed kurzem i wodą oraz umożliwiają pracę przy temperaturze do -10°C.

Ranking aparatów fotograficznych >>>

Pentax K-7 to półprofesjonalny korpus wyposażony m.in. w wizjer pokrywający 100% kadru, 11-polowy autofokus z dziewięcioma polami krzyżowymi, 77-segmentowy system pomiaru ekspozycji, mechaniczną stabilizację matrycy oraz możliwość wielokrotnej ekspozycji i tworzenia obrazu HDR z trzech pojedynczych ujęć. Jeśli do aparatu zostanie podłączony obiektyw DA lub DFA, to urządzenie dokonuje automatycznej kompensacji dystorsji i aberracji chromatycznej.

Pentax K-7

Model ten korzysta także z kilku nowo zaprojektowanych elementów: migawki o wytrzymałości 100 tys. wyzwoleń, matrycy CMOS w formacie APS-C, procesora obrazu PRIME II (PENTAX Real Image Engine) oraz systemu czyszczenia matrycy Dust Removal DRII (filtr dolnoprzepustowy w połączeniu z ultradźwiękami) z możliwością sprawdzenia aktualnego stanu zabrudzeń matrycy.

K-7 to lustrzanka z matrycą CMOS o rozdzielczości 14,6 megapiksela w formacie APS-C (fizyczne wymiary sensora to 23,4 x 15,6 mm) i bagnetem Pentax KAF2 (obiektywy zgodne to KA, KAF, KAF2 i KAF3, a modele z mocowaniem K są użyteczne z ograniczeniami). Czułość sensora można regulować w przedziale od 100 do 3200 ISO z możliwością rozszerzenia do 6400 ISO. Regulacja czasu otwarcia migawki może się odbywać w zakresie od 1/8000 do 30 s oraz w trybie B.

Lista ciekawych gadżetów dla fotografa >>>

Ten model aparatu Pentaksa zapisuje obrazy w 12-bitowych plikach RAW (PEF, DNG) lub JPEG o maksymalnej rozdzielczości 4672 x 3104 piksele (w sumie dostępne cztery różne wielkości); zdjęcia mogą mieć proporcje wyłącznie 3:2. K-7 rejestruje także zapisuje materiały wideo w HD w formacie AVI (Motion JPEG) z prędkością 30 kl./s. Dostępne rozdzielczości to 1536 x 1024 (proporcje 3:2), 1280 x 720 (16:9) i 640 x 416 pikseli (3:2). Zdjęcia seryjne są wykonywane z maksymalną prędkością 5,2 kl./s, przy czym seria fotografii w najlepszej jakości może liczyć 15 zdjęć (pliki RAW) lub 40 zdjęć (pliki JPEG). Z kolei przy ustawieniu najniższej jakości JPEG aparat może rejestrować ciągłe ujęcia do zapełnienia karty pamięci.

Pentax K-7

Budowa Pentaksa K-7 nie odbiega od klasycznego schematu. Na przedniej ściance znajdują się bagnet, przycisk zwalniający obiektyw, czujnik pilota, dioda wspomagająca autofokus oraz lampa błyskowa o podnoszonej konstrukcji (liczba przewodnia 13) i ucho do mocowania paska (po lewej stronie). Prawy bok lustrzanki to pokrywa slotu kart flash i drugi uchwyt do paska. Patrząc na lewą stronę widzimy znacznie więcej elementów. Na samym boku są pokrywa chroniąca gniazda HDMI, uniwersalne (USB i A/V) oraz zasilające) oraz umieszczone osobno gniazdo do podłączenia mikrofonu. W pobliżu lampy błyskowej są przycisk do jej podnoszenia oraz gniazdo synchronizacyjne do oświetlenia zewnętrznego. Nieco niżej producent umieścił przycisk włączający rejestrację zdjęć w formacie RAW oraz przełącznik trybu pracy autofokusa.

Spód aparatu kryje gwint do mocowania statywu, pokrywę komory akumulatora oraz styki służące do podłączenia uchwytu pionowego. Górna płaszczyzna to – patrząc od lewej – pokrętło wyboru trybu, pod którym umieszczono przełącznik sposobu pomiaru światła, gorąca stopka umieszczona nad lampą błyskową, monochromatyczny wyświetlacz LCD informujący o aktualnych nastawach aparatu oraz znacznik płaszczyzny matrycy. Nad tym ekranem umieszczono dwa przyciski (kompensacja ekspozycji oraz ustawianie czułości matrycy), spust migawki z włącznikiem oraz pokrętło zmiany nastaw.

Pentax K-7

Na tylnej ściance K-7 wzrok przyciąga trzycalowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 920 tys. pikseli z trybem Live View. Nad ekranem umieszczono wizjer z korektorem wady wzroku (-2,5 do +1,5 dioptrii), a na prawo od celownika dwa przyciski: przełączający między odtwarzaniem a rejestracją zdjęć oraz do kasowania fotografii. Na prawo od wizjera jest drugie pokrętło zmiany nastaw oraz przycisk blokowania ekspozycji. Z kolei na prawo od ekranu LCD u góry znajduje się przycisk resetujący ustawienia do trybu automatycznego, drugi czujnik pilota, klawisz i przełącznik do obsługi autofokusa (ręczne przesunięcie punktu ogniskowania w kadrze i płaszczyzny ostrości) i przycisk aktywujący tryb Live View. Zestaw elementów sterujących jest uzupełniony przez czterokierunkowe przyciski uniwersalny wraz z klawiszem OK oraz dwa inne przyciski: jeden sterujący pracą wyświetlacza, a drugi wywołujący menu aparatu.

Jaka stabilizacja obrazu jest najlepsza? >>>

Pentax K-7

Pentax K-7 jest kontrolowany przez procesor obrazu PRIME II, który zapewnia użytkownikom m.in. funkcję detekcji twarzy, możliwość wykonywania zdjęć seryjnych w trybie Live View z podniesionym lustrem i funkcję zdjęć niestandardowych (siedem trybów predefiniowanych ustawień; w każdym można ustawić generalną tonację zdjęcia, natężenie kolorów, kontrast oraz ostrość). Poza tym oprócz klasycznych programów z preselekcją przysłony, czasu naświetlania i manualnego jest dostępny też tryb oznaczony jako TAv, w którym użytkownik decyduje o wartościach przysłony i czasu naświetlania, a aparat dobiera czułość. Użytecznym drobiazgiem jest też elektroniczny wskaźnik ułatwiający wypoziomowanie korpusu.

Pentax K-7 umożliwia też rozszerzenie zakresu dynamiki zdjęć poprzez korektę miejsc prześwietlonych i nieoświetlonych, pełną kontrolę balansu bieli z nowym trybem CTE, rozbudowany bracketing oraz dodawanie do zdjęć informacji o prawach autorskich i stosowanie filtrów cyfrowych.

blog comments powered by Disqus