PODPOWIEDZI:

Linksys WRT54G3GV2-VF

Łączność bezprzewodowa zyskuje obecnie coraz większą popularność. Do jej realizacji potrzebne są urządzenia sieciowe, takie jak rutery i karty bezprzewodowe. Dzisiaj pod lupę brany jest Linksys WRT54G3GV2-VF – sprawdźmy zatem, co ma do zaoferowania. Urządzenie dostępne jest w sprzedaży od maja 2009r.

Linksys WRT54G3GV2-VF

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • wsparcie dla łączności 3G
  • praktyczna podstawka
  • szybka i bezproblemowa konfiguracja
WADY
  • wysoka cena

W zestawie Linksys WRT54G3GV2-VF , oprócz rutera znajdziemy następujące akcesoria:

  • zasilacz sieciowy z przejściówkami sieciowymi typu UK, Euro i Australia.
  • ładowarka samochodowa,
  • kabel Ethernet
  • płyta CD-ROM z oprogramowaniem i pełną instrukcją obsługi,
  • instrukcja szybkiej instalacji.

Całość zapakowana jest w ładnie prezentujące się pod względem graficznym pudełko. W środku opakowania znajdziemy tekturowe, wyprofilowane wzmocnienie, które stanowi ochronę dla poszczególnych elementów.

Wygląd / Obudowa

Linksys WRT54G3GV2-VF na pierwszy rzut oka prezentuje się całkiem szykownie. Plastikowa obudowa sprawa wrażenie dopracowanej, a spasowanie poszczególnych elementów nie budzi zastrzeżeń. Na awersie i rewersie korpusu dostrzec można perforację, która pozwala na lepszą wentylację komponentów umieszczonych we wnętrzu rutera. Po podpięciu urządzenia, nasza uwagę przykują diody sygnalizacyjne, które przypisane są do poszczególnych funkcji urządzenia. Ich umiejscowienie na krawędzi urządzenia jest dobrze przemyślane, gdyż dzięki temu szybko sprawdzimy, czy np. dany port jest sprawny. Dodatkowo znajdziemy również dwa porty USB oraz złącze PCMCIA, którego funkcję opiszę w dalszej części. Wymiary oraz waga urządzenia nie odbiegają od standardowych wartości i pozwalają na bezproblemowe umieszczenie urządzenia np. na półce.

Linksys WRT54G3GV2-VF

Dołączona antena może być demontowana lub ustawiana zgodnie z naszymi preferencjami. Łamana konstrukcja promiennika jest w tym przypadku bardzo praktycznym rozwiązaniem, które pozwala w pewnym stopniu ukierunkować promieniowany sygnał. W tylnej części obudowy znajdziemy uchwyty pozwalające na zamontowanie rutera w pozycji pionowej np. na ścianie. W urządzeniu umieszczono 4 porty Ethernet do podłączenia komputerów za pomocą przewodów, gniazdo MODEM do podpięcia elementu dostarczającego internet oraz przycisk reset do ponownego uruchamiania rutera. Gniazdo zasilające służy do podpięcia zewnętrznego zasilacza 12V. Przycisk 3G/UMTS wykorzystywany jest do synchronizacji urządzenia ze stacją bazową. Praktycznym rozwiązaniem jest gumowana podstawka na spodniej stronie obudowy, która pozwala na stabilne ustawienie routera w pozycji pionowej.

Szybkość i prostota instalacji

Linksys WRT54G3GV2-VF jest urządzeniem, które nie powinno przysporzyć nam problemów podczas procesu instalacji. Po włożeniu płyty z oprogramowaniem do napędu, ukaże się prosty interfejs graficzny z wyborem języka. Minusem jest fakt, iż zabrakło tutaj miejsca na język polski. Postępując krok po kroku i stosując się do wskazówek pojawiających się na ekranie, proces instalacji w moim przypadku zakończył się po ok. 20min. Można również nie stosować procedury konfiguracji rutera, podłączyć go do sieci i rozpocząć użytkowanie. Minusem powyższego rozwiązania jest fakt, iż nasza sieć będzie niezabezpieczona i każdy, kto znajdzie się w zasięgu jej działania, będzie mógł bez problemu wykorzystywać nasze zasoby internetowe lub przejąć poufne informacje.

Funkcje

Linksys WRT54G3GV2-VF łączy w sobie potrójną funkcjonalność. Może być stosowany jako bezprzewodowy punkt dostępowy, umożliwiający podłączenie urządzeń do sieci. Funkcja 4-portowego switch’a (przełącznika) pozwoli na komunikację pomiędzy podpiętymi urządzeniami. Z kolei funkcja rutera koordynuje pracę i rozdziela zasoby jednocześnie podczas łączności z Internetem, jak również w obrębie lokalnej sieci. W przypadku łączności bezprzewodowej, ruter wspiera standardy 802.11b/g, a zatem teoretyczna szybkość transmisji może dochodzić do 54Mb/s. Dobrze powiedziane – „teoretyczna”. W 802.11g maksymalna przepustowość użytkowa transmisji danych, głównie plików użytkownika, po odjęciu dodatkowego obciążenie sieci w postaci nagłówków i stopek pakietów oraz elementów wykorzystywanych do synchronizacji transmisji wynosi w przybliżeniu ok. 20 Mb/s. Nie dajmy się zatem nabrać na marketingowe chwyty, które oferują zawrotne szybkości, których podczas transmisji naszych plików i tak nie osiągniemy.

Linksys WRT54G3GV2-VF

Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość synchronizacji ze stacjami bazowymi UMTS/GPRS/EDGE. Wspomniane wcześniej gniazdo PCMCIA może służyć do podpięcia adaptera Vodafone, który zsynchronizuje się z najbliższą stacją bazową, a następnie rozdzieli sygnał na urządzenia wchodzące w skład sieci. Podobną funkcję pełnią gniazda USB, które można wykorzystać do podłączenia modemów oferowanych przez operatorów telefonii komórkowej. Z uwagi na brak powyższego elementu w zestawie, nie mogłem przetestować tejże funkcjonalności. Konfiguracja ustawień Linksysa WRT54G3GV2-VF możliwa jest przez przeglądarkę internetową i może odbywać się lokalnie lub zdalnie. Dzięki temu będziemy w stanie skonfigurować nasz ruter wszędzie tam, gdzie będziemy mieli dostęp do Internetu. Omawiany model pracuje w paśmie 2,4GHz, a zatem musimy się liczyć, iż na jakość naszej transmisji wpływ będzie miała technologia Bluetooth, a nawet praca zwykłej kuchenki mikrofalowej. Nielicencjonowane pasmo 2,4GHz jest zatłoczone i zaszumione. Nasza sieć będzie działała poprawnie, pod warunkiem, iż nie będzie zakłócana.

Zabezpieczenia

Na straży bezpieczeństwa naszej sieci będzie stała wbudowana zapora ogniowa (firewall) SPI. Dodatkowo, podczas konfiguracji routera możemy wybrać jeden z trzech rodzajów zabezpieczeń:

  • wysoki poziom zabezpieczeń – wykorzystywane są tutaj standardy kodowania WPA/WPA 2, których klucze szyfrujące zabezpieczą przed ewentualnymi próbami przejęcia naszych danych przez osoby trzecie. Powyższa opcja jest najbezpieczniejsza, jednakże wybór tego rodzaju zabezpieczeń może spowodować problemy kompatybilnościowe ze starszymi urządzenia. Mówiąc wprost – możemy mieć problem z podpięciem się do sieci, gdy posiadamy starsze rozwiązanie karty bezprzewodowej.
  • średni poziom zabezpieczeń z trybem kompatybilnościowym – wykorzystywany jest standard kodowania WEP, który na chwilę obecną jest dość słabym zabezpieczeniem. W tym trybie będziemy mogli bez problemu współpracować ze starszymi rozwiązaniami kart bezprzewodowych.
  • brak zabezpieczeń – sieć jest niezabezpieczona i podatna na próby włamania.

Zalecam stosowanie pierwszej opcji w celu maksymalnej ochrony stworzonej przez nas sieci. Dodatkowo z poziomu administratora rutera możemy uaktywnić filtrację adresów IP oraz MAC. Dzięki temu nasza się będzie zezwalała na połączenie tylko z zaufanymi urządzeniami.

Podsumowanie

Omawiany model Linksys WRT54G3GV2-VF znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie brakuje stałego łącza. Jego funkcjonalność pozwoli na komunikację pomiędzy użytkownikami, a także stosowanie drukarek sieciowych i telefonów VoIP w sieci WLAN. Ogromna funkcjonalność oraz praktyczność idzie w parze z dość wygórowaną ceną, która wynosi ok. 500zł. Za taką kwotę można kupić co najmniej 2 rutery bezprzewodowe, które nie obsługują jednak stacji bazowych telefonii komórkowej.

blog comments powered by Disqus
Linksys WRT54G3GV2-VF