PODPOWIEDZI:

Nokia E75 [TEST]

Nokia E75 to kawał porządnego, nowoczesnego smartfona, który chociaż skierowany jest do odbiorców biznesowych, może stanowić ciekawą ofertę także dla osób poszukujących wydajnego telefonu.

Nokia E75

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Szybki system
  • Wygodna i pełna klawiatura QWERTY
  • Dobry aparat fotograficzny i świetna kamera wideo
WADY
  • Niska rozdzielczość wyświetlacza
  • Dedykowany (niestandardowy) przewód USB

Nokia E75 jest biznesowym smartfonem należący do popularnej linii Eseries. Cechą wyróżniającą ten model jest zawarty w nim side slider z wysuwaną po prawej stronie, pełną klawiaturą QWERTY. Czy obecność pełnej klawiatury sprawia jednak, że jest to model godny uwagi? Przekonacie się o tym w dalszej części testu.

Nokia E75

W pudełku

  • Poza telefonem w zestawie otrzymujemy:
  • Bateria BL-4U 1000 mAh Li-Ion
  • Energooszczędna ładowarka AC-8 (Nokia deklaruje, że zużywa 10% energii wykorzystywanej przez tradycyjną ładowarkę)
  • Kabel USB CA-101
  • Stereofoniczny zestaw słuchawkowy HS-43
  • Instrukcja obsługi oraz dokumentacja
  • Karta pamięci microSDHC 4 GB

Ergonomia, estetyka i wygląd telefonu

Po wyjęciu telefonu z pudełka i wzięciu go w dłoń, pierwsze, co stwierdziłem to namacalny fakt, iż waga E75 jest wyraźnie odczuwalna, gdyż telefon ten waży 139 gramów. Ja natomiast, na co dzień posiadam E51, która waży 105 gramów - dlatego wyczułem różnicę. Jest on również nieco grubszy i szerszy od swojego poprzednika.

Egzemplarz, który otrzymaliśmy do testów określony został przez Nokie, jako Silver Black. Front telefonu wykończony jest ciemnym, połyskliwym plastikiem, który z kolei otoczony jest srebrną, chromowaną oprawką, znaną już z kilku wcześniejszych modeli.

Nokia E75

Tył telefonu jest natomiast srebrno-szary. Obudowa wykonana jest z matowego plastiku, natomiast pokrywka baterii wykonania jest z chropowatego metalu (podejrzewam, że jest to aluminium). Gdy pierwszy raz oglądałem wspomnianą pokrywkę, odniosłem wrażenie, że jest on brudna, lecz po bardziej wnikliwej analizie okazało się jednak, że to deseń, który wyżłobiono na powierzchni. Możemy zaobserwować ciekawy efekt ów pokrywki gdyż zmienia się ona w zależności od kąta widzenia.

Katalog smartfonów Nokia >>>

W górnej części Nokii E75 znajdziemy wejście 3,5 milimetra, do którego podłączyć możemy zestaw słuchawkowy, a także typowe słuchawki stereo. Zastosowanie takiego gniazda to duży plus, w szczególności dla osób używających komórki, jako odtwarzacza audio. W dolnej części telefonu znajduje się gniazdo ładowarki (zaskoczenie, prawda?).

Z lewej strony telefonu znajdują się 4 przyciski służące do regulacji głośności, aktywacji poleceń głosowych oraz aktywacji trybu fotograficznego. Ostatni przycisk ma również funkcje spustu migawki w aparacie. Z prawej strony znajdują się: gniazdo Mini-USB (za pomocą, którego możemy podłączyć telefon do komputera oraz ładować baterie) a także slot kart pamięci microSDHC.

Pewnym zawodem jest dla mnie fakt, że Nokia zastosowała w modelu E75 swój własny standard Mini-USB. Jesteśmy przez to skazani na dedykowane kable Nokii. Typowy kabel Mini-USB to koszt rzędu 5zł. Takie standardowe kable dołączane są do wielu aparatów cyfrowych, odtwarzaczy audio czy też dysków zewnętrznych nie mniej jednak w Nokii E75 nie znajdą one zastosowania. Jest to o tyle dziwne, że w mającej prawie 2 lata Nokii E51 znajduje się typowe Mini-USB.

Mechanizm slidera, który odsłania klawiaturę QWERTY działa bardzo dobrze i całkiem płynnie. Nie jest ani zbyt luźny (telefon na pewno nie rozsunie się przypadkowo w kieszeni), ani zbyt ciasny. Jest to prawdopodobnie mechanizm sprężynowy (bardzo przypomina mi ten znany z HTC TyTN II).

Nokia E75

Klawiatura zewnętrzna i wewnętrzna

Tradycyjna klawiatura numeryczna umieszczona pod ekranem składa się z 4 łącznych linii każda z nich posiada po 3 klawisze. Pomiędzy przyciskami nie ma przerw. Wydawać mogłoby się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale o dziwo klawiatura jest bardzo wygodna w użyciu. Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że jest ona wygodniejsza od tej znanej z E51.

Wewnętrzna klawiatura QWERTY jest równie komfortowa w użyciu. Klawisze mają co prawda niski, ale wyraźny skok. Wygodnie pisze się na niej wiadomości SMS, MMS, maile czy wpisuje dane lub informacje w różnych aplikacjach. Obecność pełnej klawiatury w tego typu telefonach to coraz częściej konieczność, bowiem smartphone przestaje być tylko urządzeniem do dzwonienia i wysyłania SMS.

Czołowe smartfony w Polsce >>>

System Nokii E75

Jak wspomniałem w specyfikacji, Nokia E75 wyposażona jest w system Symbian OS 9.3 z interfejsem S60 3rd Edition Feature Pack 2. Telefon jest bardzo szybki. W trakcie testów nie zaobserwowałem żadnych zawieszeń systemu, ani zwolnień szybkości pracy. W porównaniu z E51, która oparta jest na Symbianie 9,2 model E75 pracuje nieco szybciej. Warto zaznaczyć, że oba modele posiadają identyczny procesor - ARM 11 369 Mhz.

Interfejs użytkownika

Po uruchomieniu telefonu, naszym oczom ukazuje znany już z poprzednich modeli ekran główny. Nazwijmy go pulpitem systemowym. Pierwsze, co zauważyłem to fakt, że choć ekran nie ma wyższej rozdzielczości (nadal QVGA 320×240), na pulpicie mamy więcej miejsca. Wynika to z małego redesignu przestrzeni pulpitu, a dokładnie zmniejszenia pola zegara i daty oraz zmiany głównej czcionki ekranowej.

Nokia E75

W specyfikacji znajduje się również informacja, że telefon posiada akcelerometr. W E75 jego głównym zastosowaniem jest zmiana orientacji ekranu. Jeśli uaktywnimy specjalną opcję w ustawieniach telefonu, ekran zmieniać będzie orientację na horyzontalną poprzez przechylenie urządzenia. Większość aplikacji obsługuje obie orientacje ekranu.

Poradnik - jaki telefon kupić?

Menu telefonu

Od pewnego czasu, aby wejść do menu symbianowego smartphone'a należy wcisnąć przycisk "home" z symbolem domku. Naszym oczom ukazuje się wtedy 12 ikon, z których każda jest inną aplikacją lub katalogiem aplikacji.

Aplikacje w Nokii E75

Nokia dostarcza swój smartphone z wieloma zainstalowanymi aplikacjami. Oczywiście, E75 to model biznesowy, więc większość z nich skierowana jest do użytkowników wykorzystujących telefon, jako narzędzie pracy. Opiszę tutaj kilka najważniejszych oraz najbardziej przydatnych według mnie aplikacji:

  • Quickoffice
    Aplikacja niezwykle użyteczna w szczególności dla osób często pracujących z dokumentami stworzonymi w Microsoft Office. Pozwala ona między innymi przeglądać pliki w sytuacjach, gdy nie zawsze mamy przy sobie notebooka, czy chociażby netbooka.
  • Adobe Reader
    Przeglądarka plików PDF jest bardzo przydatną aplikacją, bowiem jest to jeden z najpopularniejszych formatów dokumentów udostępnianych w Internecie oraz coraz większej ilości e-książek. Mam jednak wrażenie, że do przeglądania dokumentów przydałby się większy ekran, a przynajmniej jego wyższa rozdzielczość.
  • Przeglądarka WWW Nokia Browser
    Znana już z poprzednich telefonów przeglądarka została nieco udoskonalona. Dzięki niej będziemy mogli w podróży odwiedzić strony lub serwisy, z których zasięgnąć chcemy informacji. Do znanego z iPhone'a Safari dużo jej jednak brakuje, a z desktopową przeglądarką przegrywa w przedbiegach. Nie mniej jednak Nokia Browser według mnie spełnia jednak swoje zadanie, choć nie powinniśmy wymagać od niej zbyt wiele. Jeśli jednak potrzebujecie w swojej E75 mocniejszej przeglądarki, zawsze możecie zainstalować dodatkowo jedną z dostępnych na rynku.
  • Klient E-mail
    Nokia E75 wyposażona jest w aplikację pocztową pozwalającą odbierać wiadomości e-mail z wielu kont. Aplikacja wspiera usługę Nokia Messaging, która umożliwia dostarczanie poczty do telefonu tak jak SMS.
  • Aplikacja N-Gage
    Nokia E75 to pierwszy telefon Eseries, który wspiera rozwijaną przez fiński koncern platformę N-Gage. Dzięki niej możemy ściągać próbne i płatne gry dostępne w ramach platformy. Ja osobiście testowałem "Resident Evil: Degeneration". Bardzo dobra mobilna gra, która pokazuje możliwości sprzętowe symbianowych smartphone'ów.
  • Skaner kodów
    To raczej ciekawostka, ale pomyślałem, że warto o niej napisać. Nokia wyposażyła E75 w aplikację, która za pośrednictwem aparatu skanuje kody QR oraz (prawdopodobnie) kody kreskowe. Zawarte są w nich różne informacje. Jest to świetny sposób na szybkie wpisywanie kontaktów do książki telefonicznej. Co prawda, w trakcie tygodniowych testów tylko raz udało mi się "złapać" kod obecny na stronie internetowej jednego z operatorów.
  • Odtwarzacz muzyczny
    Nokia E75 to nie tylko telefon biznesowy, ale również multimedialny, który umożliwia między innymi odtwarzanie plików audio w formatach: MP3, WMA, AAC, AAC+, eAAC+. Aplikacja odtwarzacza jest bardzo wygodna w użyciu i pozwala sortować dostępną muzykę za pomocą różnych kategorii, co bardzo ułatwia odnajdywanie interesujących nas wykonawców lub albumów.

Jak wspomniałem na początku testu, Nokia E75 dysponuje 3,5 milimetrowym wejściem słuchawkowym. Dzięki niemu możliwe jest podłączenie tradycyjnych słuchawek, które często są dużo lepsze od dołączonego, firmowego zestawu słuchawkowego Nokii. Wzmacniacz zainstalowany w telefonie nie jest jednak zbyt mocny, przez co maksymalna głośność nie jest zbyt wysoka, aczkolwiek myślę, że jest wystarczająca. Do telefonu możemy również podłączyć bezprzewodowe, stereofoniczne słuchawki Bluetooth.

Aparat i kamera wideo

Nokia E75 dysponuje aparatem cyfrowym o rozdzielczości 3,2 Mpix z autofocusem oraz lampą błyskową LED. Aplikacja fotograficzna posiada rozbudowane funkcje regulacji parametrów wykonywanych zdjęć. Jak na telefon komórkowy, fotografie są bardzo dobrej jakości. Najbardziej przypadła mi do gustu funkcja makro pozwalająca utrwalać obiekty z małej odległości (zakres od 10 do 60 cm od obiektywu). Funkcja ta przydatna może być np. dla studentów fotografujących notatki.

Nokia E75

Telefon umożliwia również nagrywanie wideo. Dla mnie tryb ten jest absolutnie rewelacyjny, bowiem po wybraniu maksymalnej jakości pozwala on rejestrować wideo w rozdzielczości 640×480 przy 30 klatkach na sekundę. Nagrania są naprawdę świetnej jakości, nadającej się nawet do zastosowań reporterskich.

Podsumowanie

Nokia E75 to kawał porządnego, nowoczesnego smartphone'a, który chociaż skierowany jest do odbiorców biznesowych, może według mnie stanowić ciekawą ofertę także dla osób poszukujących opisywanych w powyższym teście funkcji, nie tylko w kontekście pracy zawodowej. Pełna klawiatura to duży atut, w szczególności, gdy piszemy dużo SMS-ów lub wysyłamy z telefonu e-maile (E75 jest w końcu reklamowana, jako idealny telefon do poczty elektronicznej).

blog comments powered by Disqus