PODPOWIEDZI:

Netgear DGN1000

Netgear DGN1000 Wireless-N 150 ADSL2+ to router Wi-Fi, obsługujący szerokopasmowe łącze internetowe ADSL. Zobacz czy warto wybrać ten model i dla jakiego użytkownika jest on przeznaczony?

NETGEAR DGN1000

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • kontrola Rodzicielska Live
  • Zabezpieczenie Firewall
  • Obsługa IEEE 802.11 wersja draft n
WADY
  • cena
  • jakość materiałów

Co mamy w pudełku?

Na pudełku routera Netgear DGN1000, widnieje mnóstwo miniaturowych flag, informujących o różnych wersjach językowych. Znajdziemy tam również flagę polską, co niestety, w praktyce oznacza raptem dwa zdania w naszym ojczystym języku. Po otwarciu pudełka zobaczymy płytę CD „Rozpocznij tutaj”, która już po polsku, poprowadzi nas przez stosunkowo prosty sposób instalacji.

NETGEAR DGN1000

Poza płytą instalacyjną w pudełku znajdziemy również zasilacz sieciowy, kabel Ethernet, kabel ADSL oraz bardzo ładny i zgrabny router DGN1000. Użytkownicy routerów typu ADSL wiedzą, że do linii telefonicznej potrzebny jest jeszcze rozdzielacz, który pozwoli nam podłączyć jednocześnie telefon i nasz modem. Niestety producent zadbał jedynie o rynek angielski i amerykański, dając specjalne przełączki. Warto też zaopatrzyć się w mikro-filtr, który pomoże nam poprawić jakość połączenia.

Wygląd.

Router jest całkowicie czarny i połyskujący, prezentuje się bardzo ładnie. Wykonany solidnie, oczywiście z plastiku. Wymiary urządzenia to 177.5 x 130 x 31 mm, waga 265 gram. Nie jest więc ani zbyt duży, ani ciężki.

NETGEAR DGN1000

Nóżki routera NETGEAR DGN1000 znajdują się tylko od spodu, nie jest więc przystosowany do stawiania go w pozycji bocznej, możliwy jest jednak montaż ścienny. Panel przedni urządzenia wyposażony został w diody sygnalizujące stan połączenia oraz dwa przyciski do sterowania siecią bezprzewodową. Pierwszy przycisk włącza i wyłącza sieć Wi-Fi, drugi zaś, odpowiedzialny jest za jej zabezpieczenie, ten z kłódką. Z tyłu urządzenia znajdziemy gniazdo anteny Wi-Fi, gniazdo linii telefonicznej ADSL (RJ11), cztery gniazda Ethernet (RJ45), przycisk On/Off oraz gniazdo zasilania. Na spodzie routera, w czerwonym kółku, umieszczono przycisk RESET przywracający ustawienia fabryczne.

Konfiguracja

Jak już wspomniałem, dołączony na płycie konfigurator połączenia poprowadzi nas przez proces podłączania kabli i zasilania. Jeżeli znamy wszystkie potrzebne parametry naszego dostawcy internetowego, konfigurowanie urządzenia nie powinno stanowić problemu.

NETGEAR DGN1000

Panel administracyjny NETGEAR DGN1000 posiada cztery wersje językowe: angielską, niemiecką, włoską i francuską. Dostęp do panelu konfiguracji routera uzyskamy zarówno przez LAN, jak i sieć bezprzewodową. Menu jest przejrzyste w obsłudze, layout’em przypomina stronę www.

Domyślny adres urządzenia to 192.168.0.1, użytkownik: admin, hasło: password (informacje te znajdziemy na odwrocie urządzenia). Już po kilku minutach uzyskałem połączenie z internetem. Standardowe włączenie i zalogowanie do sieci zajmowało mu nie całe pół minuty.

Każdorazowo wchodząc do panelu konfiguracji, możemy zauważyć, że router sprawdza dostępność aktualizacji oprogramowania na stronie producenta. Nie musimy się więc martwić, skąd pobrać nowelizacje. Pod koniec konfiguracji warto pamiętać o zabezpieczeniu sieci bezprzewodowej.

Zasięg.

Antena routera NETGEAR DGN1000 jest zdecydowanie krótka, ma raptem 9 cm. Mimo to ”domowy” test zasięgu wypadł całkiem nieźle. Moje mieszkanie przypomina labirynt małych pokoi, po których spacerowałem przyglądając się „kreskom” zasięgu. W czwartym pomieszczeniu, za trzema ceglanymi ścianami router pokazał 1 kreskę. Prędkość połączenia spadła z 5,5 Mb/s do 2 Mb/s. Oznacza to, że lekkim trudem, router obsługuje całe moje 72-metrowe mieszkanie. Przy większych metrażach polecałbym zakup mocniejszej anteny, a przy piętrach urządzenia typu switch.

NETGEAR DGN1000

Dla kogo?

Router, przeznaczony jest dla trzech typów użytkowników.

  • Użytkowników domowych, którym zależy na podłączeniu, np. komputera stacjonarnego (maksimum czterech) na stałe, na kablu, do sieci, przy jednoczesnej obsłudze wielu urządzeń obsługujących sieć bezprzewodową.

  • Użytkowników posiadających małe biuro. Składające się z maksimum czterech komputerów i kilku laptopów.

  • Właścicieli małych barów lub restauracji, którym zależy na udostępnianiu klientom sieci bezprzewodowej. Router wyposażony jest w przycisk umożliwiający szybki i bezpieczny dostęp, użytkownikom publicznym. Dzięki temu klienci lokalu nie będą musieli wpisywać skomplikowanych haseł, a jedynie poprosić obsługę o naciśnięcie jednego przycisku.

Podsumowanie.

Urządzenie zarówno pod względem jakości jak i ceny plasuje się pomiędzy swoimi odpowiednikami firm TP-LINK, czy D-LINK, a LINKSYS. W porównaniu z pierwszymi dwoma, działa znacznie sprawniej i szybciej (prędkość interfejsu). NETGEAR DGN1000 świetnie nadaje się do małych mieszkań, biur czy barów, dla ludzi ceniących sobie estetykę urządzeń sieciowych.

blog comments powered by Disqus