PODPOWIEDZI:

Praktica Luxmedia 16-Z21C [TEST]

Praktica Luxmedia 16-Z21C jest aparatem kompaktowym z 21x zoomem optycznym. Tak duża krotność ogniskowej klasyfikuje ten aparat w rodzinie tak zwanych superzoomów lub inaczej ultra zoomów. Jest to dość specyficzna grupa aparatów kompaktowych ze stosunkowo niewielkimi matrycami, ale oferująca duży zakres ogniskowej. Nie są to aparaty hybrydowe z wymienną optyką, tu obiektyw zamontowany jest na stałe, ale jest on zdecydowanie większych rozmiarów jak w standardowej małpce, a często sam aparat oferuje możliwości manualnej kontroli, jak w nie zaawansowanej lustrzance.

Praktica Luxmedia 16-Z21C

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niskie szumy nawet przy wyższych wartościach ISO
  • Szybki tryb zdjęć seryjnych
  • HDR jednym naciśnięciem spustu migawki
  • Bardzo dobre oddanie barw
  • Optyczna stabilizacja obrazu
  • Duża ilość programów tematycznych
  • Czytelne menu
  • Akumulatorki AA wraz z ładowarką w zestawie
  • Możliwość nagrywania filmów w rozdzielczości FullHD
  • Wbudowana pamięć 128MB
  • Makro od 1cm
  • Aparat bardzo szybko łapie ostrość nawet w gorszych warunkach oświetleniowych
  • Wysoka jakość wykonania
WADY
  • Brak możliwości zapisu zdjęć w formacie RAW
  • Ograniczony tryb manualny
  • Brak uchylnego ekranu
  • W trybie video aparat często gubi ostrość
  • Brak kompresji plików video
  • Długi zapis zdjęć wykonanych w trybie seryjnym

Co w obudowie piszczy czyli słów kilka o parametrach technicznych

pudełko

Sercem aparatu jest sensor CMOS BSI (Back Side Illumination) o wielkości 1/2,3” i rozdzielczości 16MPX. Nowy typ zastosowanego sensora oferuje możliwość bardzo szybkiego nagrywania video w jakości FullHD – 60 klatek/sekundę oraz bardzo szybki, jak na aparat kompaktowy tryb zdjęć seryjnych – do 10 klatek na sekundę. Zdjęcia zapisywane są w niskostratnym formacie .jpg (EXIF 2.3), szkoda, że nie mamy możliwości zapisu zdjęć w formacie .raw, co umożliwiają niektóre zaawansowane kompakty w podobnej cenie. Ogniskowa aparatu waha się w zakresie od 4.5 - 94.5 mm co jest równoznaczne z ekwiwalentem dla klatki 35mm: 25 – 525 mm. Oprócz 21x zoomu optycznego aparat posiada również 5x zoom cyfrowy, jednak ten jest mało użyteczny z uwagi na duże straty w jakości zdjęć.

Najlepsze aparaty fotograficzne na rynku >>>

bok

Czułość ISO zaczyna się już od wartości 100, a kończy na 6400. Wartości te są jak najbardziej standardowe i tylko nieliczne aparaty oferują ISO poniżej 100 (na przykład kompakty Canona posiadają wartości niższe, zaczynające się od 80). Gotowe zdjęcia możemy przeglądać na ekranie TFT LCD o przekątnej 3” i rozdzielczości 960 x 480 pikseli. Mimo błyszczącej powierzchni wyświetlacza, obraz jest wyraźny nawet w słoneczne dni.

tyl

Kilka słów warto również poświęcić na omówienie możliwości nagrywania filmów przez 16-Z21C. Aparat Praktica pozwala na nagrywanie sekwencji video w rozdzielczości FullHD z prędkością 60 klatek/sekundę. Pamiętać należy jednak, że tak szybki zapis video możliwy jest tylko na karcie pamięci odpowiedniej jakości minimum klasy 6.

Dużym plusem jest wbudowana pamięć 128MB. Nie jest to dużo jak na aparat zapisujący zdjęcia z rozdzielczością 16mpx, ale wystarczy na wykonanie około 40 zdjęć w najlepszej jakości, a po zmniejszeniu ustawień możliwości te znacznie się zwiększają.

Aparat oprócz trybów podstawowych, oferuje także szereg dodatkowych funkcji:

  • wykrywanie twarzy
  • wykrywanie uśmiechu
  • ostrzeżenie o mruganiu
  • tryb scena inteligentna
  • 24 programy tematyczne
  • tryb PASM
  • tryb HDR

Akcesoria

Praktica przyzwyczaiła nas do tego, że jej produkty są bardzo bogato wyposażone. Nie inaczej jest w tym modelu. Oprócz aparatu dostajemy także komplet okablowania (i to nie tylko przewód A/V i USB ale także HDMI). W komplecie znalazł się szeroki pasek na szyję, sznureczek do zabezpieczenia przed zgubieniem zaślepki obiektywu oraz baterie. Nie są to zwykłe paluszki AA ale Niklowo-kadmowe akumulatorki i to wraz z ładowarką na 4 paluszki. Standardem dla produktów Praktica jest również etui. Niestety, ale to dołączone do Luxmedia 16-Z21C nie posiada możliwości przypięcia aparatu do paska.

akecosria

ladowarka

Jakość wykonania

Ważnym elementem oceny aparatu fotograficznego jest jego wykonanie. Sprzęt często musi pracować w zmiennych warunkach atmosferycznych i z różnym poszanowaniem dla sprzętu. Luxmedia 16-Z21C na tym polu nie zawodzi. Aparat wykonany został w połączenia trzech rodzajów materiałów: gumy, plastiku oraz metalu. Korpus jest bardzo dobrze spasowany, nic nie trzeszczy, nie ugina się. Wszystkie zaślepki oraz pokrywa baterii dobrze dolegają i nie ma problemu z ich niechcianym otwarciem. Część uchwytu pokryta została gumową powłoką o antypoślizgowej fakturze, dzięki czemu aparat trzyma się stabilnie i nie ślizga w dłoni. Warto dodać, że cały grip jest wysoki i palce chowają się dość głęboko.

Lista ciekawych gadżetów dla fotografa >>>

gora

Przed upadkiem aparat chroni szeroki i wygodny pasek na szyję. Zaślepkę obiektywu możemy połączyć z aparatem sznureczkiem w ten sposób chroniąc dekielek przed zgubieniem. Ekran LCD pokryty jest błyszczącym materiałem, jednak nie utrudnia to podglądu zdjęć nawet w słoneczne dni. Minusem jest całkowity brak jego uchylności, co utrudnia wykonywanie zdjęć z nietypowych pozycji. Sama waga aparatu nie jest duża. Bez baterii i dodatkowych akcesoriów ,takich jak pasek, wynosi 360g. Do tego należy doliczyć ciężar ogniw oraz karty pamięci i pozostałych akcesoriów.

Jakość zdjęć

Najważniejszym zadaniem aparatu jest robienie zdjęć. Zacznę na początek od bolączki większości kompaktów, nawet tych zaawansowanych – szumy. Standardem jest szumienie zdjęć. Cyfrowe ziarno w większości modeli wyraźnie widoczne jest już przy czułości ISO 400, ale nie w 16-Z21C. Tu pomiędzy ISO 200 a 400 nie ma praktycznie żadnej różnicy. Zdjęcia są czyste, pozbawione szumów, nawet w ciemniejszych scenach cyfrowe ziarno nie jest dokuczliwe. Luxmedia 16-Z21C bardzo pozytywnie zaskakuje. Dopiero Przy ISO 800 szumy zaczynają być widoczne, a przeszkadzają jedynie w ciemniejszych scenach.

iso200

iso400

Po zmierzchu aparat radzi sobie bardzo dobrze. Co prawda przy fotografii pejzaży bez statywu się nie obędzie, ale za to łatwiej jest wykonać nieporuszone zdjęcie. Ustawiamy krótszy czas naświetlania, wyższe ISO, przysłonę zostawiamy bez zmian i uzyskujemy wolne od szumów odpowiednio doświetlone zdjęcie. Na koniec słów kilka o lampie błyskowej. Aparat nie posiada gorącej stopki, więc zewnętrzne światło nas nie poratuje. Pozostaje nam liczyć jedynie na wbudowany flash. Realny zasięg wbudowanej lampy błyskowej to około 8metrów. Obiekty fotografowane w tej odległości pozostają jeszcze widoczne i możemy wyciągnąć z takiego zdjęcia dostatecznie dużo szczegółów. Z większymi odległościami lampa sobie nie radzi.

Jaką matrycę aparatu wybrać? >>>

lampa

Cenną cechą superzoomów jest nie tylko możliwość wykonywania zdjęć daleko oddalonych obiektów, ale także zdjęć makro. Praktica Luxmedia 16-Z21C pozwala na fotografię już od 1cm. W praktyce funkcja ta sprawdza się bardzo dobrze. Obiekty są szczegółowe, a barwy oddane wiernie. Aparat nie miał problemu z ostrzeniem bliskich szczegółów. Jedynym mankamentem jest dość wąski zakres ostrości zdjęć.

Przy maksymalnym zoomie aparat radzi sobie równie dobrze. Obiekty są ostre, a optyczna stabilizacja pozwala wykonać nieporuszone zdjęcia.

Spora ilość automatycznych trybów zdjęć pozwala użytkownikowi niezaawansowanemu wybrać optymalny rodzaj ustawień dla danej sceny. Dużym ułatwieniem jest również dostępny już na pokrętle tryb HDR. Jednym kliknięciem spustu migawki aparat wykonuje dwa zdjęcia o różnych parametrach naświetlenia. Po ich złożeniu otrzymujemy zdjęcie odpowiednio doświetlone zarówno w ciemniejszych partiach fotografii, jak i widoczne szczegóły jasnych partii, na przykład nieba.

Dzięki nowemu sensorowi CMOS BSI (Back Side Illumination) aparat pozwala na wykonanie serii 10 zdjęć w ciągu jednej sekundy. Tryb seryjny dostępny jest również bezpośrednio na pokrętle opcji. Szybki tryb zdjęć seryjnych sprawdzi się w fotografii sportowej, pozwalając na zatrzymanie unikatowej chwili.

Przykładowe zdjęcie wykonane aparatem Praktica Luxmedia 16-Z21C w trybie inteligentnego auto:

auto

Jakość video

Praktica Luxmedia 16-Z21C pozwala na nagrywanie filmów w jakości FullHD z prędkością 60 klatek/sekundę. Pozostałe dostępne rozdzielczości to 640x480 oraz 320x240 pikseli. W opcji mamy również dostępny tryb video Highspeed 240 kl./sek. Nagrany obraz jest bardzo dobrej jakości. Film jest szczegółowy, a barwy oddane wiernie. Nie ma tu problemu przesycenia któregoś koloru, brak też wyraźnej aberacji chromatycznej charakterystycznej dla superzoomów. Niestety ale problemem aparatu Praktica jest gubienie ostrości. Podczas nagrywania video nawet w dobrych warunkach pogodowych aparat nie mógł na dłużej utrzymać ostrego ujęcia. W gorszym oświetleniu nawet w warunkach dużego kontrastu aparat nie mógł szybko ustawić ostrości na oczekiwany fragment.

Podsumowanie

Praktica Luxmedia 16-Z21C jest bardzo dobrym superzoomem. Jakość zdjęć jest bardzo dobra nawet przy wyższych czułościach ISO. Oddanie barw jest na wysokim poziomie, nie ma również problemu ze zjawiskiem aberacji chromatycznej. Stabilizacja optyczna aparatu działa bardzo dobrze nawet przy maksymalnym zoomie. Aparat sprawdzi się również w nocy. Superzoom Praktica pozwala nam również na nagrywanie filmów w jakości FullHD. Problemem jest jednak utrzymanie ostrości podczas nagrywania. Za rozsądną cenę dostajemy aparat godny uwagi.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Praktica Luxmedia 16-Z21C [TEST]