PODPOWIEDZI:

ASROCK 970 Extreme 4

Asrock 990 Extreme 4 jest płytą główną kierowaną dla procesorów AMD socket AM3 oraz AM3+. Konstrukcja ta, mimo tylko pięciofazowej sekcji zasilania procesora, pozwala na obsługę nawet 8 rdzeniowych procesorów o TDP na poziomie 140W! Zapraszam do testu, w którym sprawdzamy możliwości tej płyty.

ASROCK 970 EXTREME4

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Obsługa nawet najnowszych procesorów AMD na socket AM3+
  • UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) - graficzny interfejs BIOS wraz z możliwością obsługi myszką
  • Obsługa AMD CrossFireX oraz Nvidia SLI
  • Turbo UCC, czyli bardzo prosty OC procesora oraz pamięci jednym klawiszem już podczas startu BIOS
  • Przyciski ułatwiające OC na PCB
WADY
  • Mocowanie chłodzenia na plastikowe kołki
  • W przypadku procesorów o wyższych TDP niskie możliwości OC (z uwagi na słabszą sekcję zasilania CPU)
  • Tylko 4 porty SATA na płycie głównej

Technikalia, czyli o specyfikacji technicznej słów kilka

Płyta główna Asrock 970 Extreme4 została zbudowana w oparciu o chipset AMD NB970 i SB950. Płyta dysponuje czterema slotami na pamięć DDR3 o taktowaniu od 800 do 1866MHz, a 2100MHz po OCmaksymalnie do pojemności 32GB. Wartym uwagi i jednocześnie dużym plusem płyty jest wsparcie dla technologii UCC czyli Unlock CPU Core – technologii pozwalającej na bardzo prosty OC procesora oraz odblokowanie ukrytych rdzeni, czy pamięci wyższego poziomu. Pozostałe parametry techniczne przedstawiam poniżej:

  • Realtek ALC892 Audio Codec (ze wsparciem THX TruStudio)
  • PCIE x1 Gigabit LAN 10/100/1000 Mb/s
  • 1x PCI-E x16
  • 2x PCI-E x8
  • 2x PCI-E x1
  • 2x PCI
  • 4x SATA 3.0
  • 1x front USB 3.0
  • 2x front USB 2.0

Pełna specyfikacja dostępna jest na stronie producenta

Jak na płytę główną ze średniej półki cenowej wyposażenie w porty wejść/wyjść na panelu tylnim nie zachwyca, ale i jest wystarczająca. Producent wyposażył Extreme4 w dwa porty PS/2 jeden dla myszki, drugi dla klawiatury. Poniżej dostępne są dwa porty SPIDIF: jeden coaxialny, drugi optyczny. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie na panelu tylnim fizycznego przycisku „clr CMOS”, czyli przycisku umożliwiającego łatwe i szybkie wyczyszczenie ustawień BIOS`u. Asrock dysponuje 4 portami USB 2.0 oraz 2x USB 3.0, jednym portem RJ-45, jednym 1394, 1x eSATA3. Z tyłu pozostaje również komplet wyjść audio z możliwością obsługi 8 kanałowego dźwięku.

porty wejść

Wyposażenie i akcesoria

Płyta Asrock Extreme4 nie jest bogto wyposażonym produktem. W zestawie oprócz instrukcji obsługi znajdziemy również kable minijack, mostek SLI oraz 4 kable SATA w tym dwa z ugiętymi końcówkami mającymi ułatwić podłączenie dysków twardych. Z uwagi na fakt, że płyta jest przeznaczona dla procesorów AMD oraz wspiera technologię CF jak i SLI dziwi brak mostka chociażby do dwukanałowego CF AMD.

instrukcje

akcesoria1

Wykonanie

Płyta główna Asrock 970 Extreme4 jest produktem w standardowym rozmiarze ATX 30.5 cm x 24.4 cm. Wszystkie kondensatory są wysokiej klasy japońskich firm, zapewniając długą i bezawaryjną pracę płyty. Sekcja zasilania CPU, mostek północny i południowy chłodzone są niewielkimi radiatorami. Niestety, ale wszystkie mocowane są do czarnego PCB plastikowymi kołkami.

mocowanie

Same radiatory są stosunkowo niewielkich rozmiarów, wystarczają do OC słabszych procesorów, ale z mocnymi Phenomami o wysokim TDP niestety już tak dobrze sobie nie radzą. Backplate płyty głównej jest metalowy, tak więc ze spokojem możemy zainstalować nawet największe i najcięższe chłodzenia procesora dostępne na rynku (oczywiście o ile obudowa nam na to pozwoli).

chłodzenie sekcji zasilanai

backplate

Testy wydajności na ustawieniach domyślnych

Płyta od Asrocka pozytywnie zaskakuje. Przy obecnej cenie poniżej 400zł (w dniu ukazania się recenzji) płyta wydajnościowo mieści się wśród płyt ze średniego segmentu cenowego. W niektórych testach wypada lepiej, w innych gorzej.

Zestaw testowy:

  • Procesor: AMD Athlon II x4 640
  • Pamięć: Patriot AMD Black Edition G2 Series 2x2GB DDR3 1333MHz CL9
  • Chłodzenie CPU: AC Freezer 13
  • Dysk: WD Caviar Blue 500GB 7200
  • Karta Graficzna: MSI GTS450 Cyclone
  • Zasilacz: Fractal Design Tesla 550W
  • Obudowa: Fractal Design Define R3

W teście syntetycznym 7-Zip testowany Asrock okazał się najlepszy w całej stawce płyt głównych:

7zip

W przypadku testach w grach płyta okazała się niewiele słabsza od Gigabyte GA-970A-D3:

Mafia II

mafia 2

W teście 3DMark Vanatege niemalże dorównała 990XA-UD3 od Gigabyte:

3dmark

Na testowanej platformie sprzętowej Asrock 970 Extreme4 w grze BF3, na maksymalnych ustawieniach szczegółowości oraz rozdzielczości FullHD, uzyskał średni wynik powyżej 40FPSów:

bf3

Potencjał OC

Możliwości OC płyty głównej prezentują się następująco:

tabela oc

Testowana platforma była nie lada wyzwaniem OC dla tej płyty. Niski potencjał OC testowanego Athlona oraz brak 3 poziomu pamięci podręcznej sprawiają, że mimo nie najwyższej wydajności CPU jego OC jest dobrym wyznacznikiem potencjału podkręcania płyty głównej. Testowany sprzęt osiągnął najlepszy wynik OC z pośród testowanych do tej pory przez naszą redakcję budżetowych płyt głównych. AMD Athlon 640 z fabrycznego taktowania 3.0 GHz poszedł na 3,75GHz przy napięciu 1,35V:

oc

pamięci

Temperatura pracy CPU nie przekraczała w stresie 65stopni, ale zmiana napięć CPU i pamięci nie pomogły w jeszcze wyższym podniesieniu taktowania procesora. Do wartości 3,75GHz procesor był stabilny, powyżej system odmawiał posłuszeństwa. Warto jeszcze raz podkreślić, że jest to wynik jaki uzyskiwałem jedynie na ponad dwukrotnie droższych produktach konkurencji. Podkręcanie, zdecydowanie ułatwia nam obsługa BIOS myszką oraz częściowo graficzny interfejs:

bios oc

Bardzo pomocne w OC są zainstalowane na samym PCB przyciski: reset, Power oraz na panelu bocznym „clr CMOS”.

cls

reset

O błędach BIOS informuje nas niewielki wyświetlacz kodów POST.

Podsumowanie

płyta

Mimo kilku znaczących wad, jak za słaba (do OC wydajniejszych procesorów) sekcja zasilania, czy słabe chłodzenie NB oraz sekcji zasilania, mocowane w dodatku na plastikowe kołki radiatory, płyta główna Asrocka jest produktem wartym uwagi. Za przyzwoitą cenę dostajemy produkt wyposażony dostatecznie dla zdecydowanej większości mniej wymagających użytkowników, pozwalający zbudować na jej podstawie bardzo wydajną platformę.

blog comments powered by Disqus