PODPOWIEDZI:

Zotac Z77-ITX Wi-Fi

Zotac Z77-ITX Wi-Fi jest wyjątkową płytą główną, nie tylko z uwagi na jej wymiary, ale także na wyposażenie i wykonanie. Płyta, której sercem jest chipset Intel Z77 jest konstrukcji mini-ITX o wymiarach zaledwie 17x17cm. Zapraszam do recenzji tej wyjątkowej płyty głównej.

ZOTAC Z77-ITX WiFi

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niewielkie wymiary
  • Duża ilość wejść/wyjść
  • Obsługa najnowszych procesorów Intel Ivy Bridge
  • Wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa Wi-Fi w standardzie „n” oraz bluetooth 3.0
  • PCI-E x16
  • Uniwersalność
WADY
  • Sekcja zasilania ogranicza OC procesora
  • Z uwagi na niewielkie rozmiary, przy zbyt dużym chłodzeniu CPU, może nie być miejsca na zainstalowanie 2 kości pamięci i osobnej karty graficznej

Parametry techniczne

Sercem Z77-ITX jest chipset Intel Z77 Express, obsługujący procesory dedykowane na podstawkę LGA1155 (Sandy Bridge oraz Ivy Bridge). Pełną specyfikację techniczną przedstawia tabela poniżej:

specyfikacja

Akcesoria dodatkowe

Zotac bardzo bogato wyposażył swój produkt. W zestawie znalazły się:

  • 4 kable SATA,
  • Kabel przejściówka mini-DP do pełnego DisplayPort,
  • Śledź USB 3.0,
  • 2x śledź low-profile USB 3.0,
  • Przedłużka 8pin 12V,
  • 2x antena Wi-Fi/bluetooth.

Standardem jest instrukcja obsługi, wraz ze sterownikami oraz zaślepka na porty O/I.

akcesoria

panel o/i

Wykonanie i pierwsze wrażenia

Biorę płytę w ręce i jestem pod wrażeniem. Niewielkie rozmiary nie przeszkodziły w tak idealnym rozplanowaniu wszystkich gniazd rozszerzeń, że na płycie znalazły się dwa sloty DIMM obsługujące pamięci DDR3, gniazdo PCI-E x16, cztery porty SATA, wyświetlacz kodów POST, a teraz uwaga: przyciski RESET oraz POWER przydatne do OC (clr CMOS zlokalizowany jest poniżej wejść antenowych Wi-Fi)!

front

post

To wszystko nie przeszkodziło producentowi w instalacji dość pokaźnych rozmiarów chłodzenia chipsetu płyty i sekcji zasilającej. Całość wykonana jest z wielką dbałością o szczegóły, nie ma tu mowy o plastikowym mocowaniu chłodzenia.

bateria

mocowanie chłodzenia

Dla zaoszczędzenia miejsca na tak niewielkich rozmiarów płycie bateria została postawiona pionowo.

chłodzenie

Zotac zupełnie poprzestawiał znany z konstrukcji ATX układ podłączeń zasilania procesora czy podpięć wentylatorów. 8pinowe podłączenie powędrowało na dół płyty zaraz nad gniazdo PCI-E x16, podłączenia wentylatora CPU jest tam, gdzie normalnie szukali byśmy portów SATA, a porty SATA powędrowały na górę płyty głównej, w miejsce podłączenia zasilania procesora.

podpięcie 8pin

porty sata

Kosztem wielkości płyty wszystkie gniazda rozszerzeń znacznie zbliżyły się do siebie. Próba zainstalowania zbyt dużego chłodzenia może skończyć się niepowodzeniem, lub – jeżeli już je zainstalujemy – może zabraknąć nam miejsca na dwie kości pamięci (wejdzie tylko jedna, ta oddalona dalej od gniazda procesora) i/lub na podłączenie jakiejkolwiek karty rozszerzeń pod gniazdo PCI-E.

Testy wydajnościowe

Przeprowadzone testy odbyły się na zupełnie nowej platformie testowej, stąd wyników nie można porównać do poprzednich testów przeprowadzonych dla płyt głównych z chipsetem Intel Z77. Testy płyty Zotac Z77-ITX zostały przeprowadzone na następującym sprzęcie:

platforma

Wyniki testów przedstawiają poniższe wykresy:

3dmark

bf3

crysis

mafia

resident

Jak widać, wielkość płyty nie jest ograniczeniem dla jej wydajności. Ośmiofazowy układ zasilania procesora z ograniczeniem do 95W TDP CPU, nie ograniczał w żaden sposób testowanej platformy. Płyta podczas testów była stabilna i nie wykazywała żadnych symptomów przegrzania. Dość zabawnie wyglądał PC z tak małą płytą, pokaźną grafiką i chłodzeniem przykrywającym sporą część PCB płyty, ale najważniejsze jest to, że Z77-ITX Wi-Fi pozwala na zbudowanie bardzo wydajnej platformy, co potwierdzają testy.

Podsumowanie

Płyta główna Zotac Z77-ITX jest produktem bardzo uniwersalnym. Pozwala na zbudowanie podstawowego PC do zastosowań multimedialnych, jak i wydajnej maszyny, której nie powstydzili by się i gracze. Całość jest bardzo dobrze wykonana. Produkt ograniczony jest wymiarami, ale ta płyta po prostu taka ma być. Moim zdaniem budując PC do podstawowych zastosowań, do którego nie chcemy pakować kilku kart rozszerzeń, ale jednocześnie oczekujemy dobrej wydajności, propozycja Zotac`a jest nawet więcej niż warta uwagi. W naszym teście Zotac Z77-ITX dostaje pełne, zasłużone 5 gwiazdek!

pudło

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus