PODPOWIEDZI:

Porównanie Glofish X600 z X650

Porównanie smartfonów Glofish X600 z Glofish X650, które różnią się między sobą w niewielu miejscach.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • X600: ładny wygląd - szeroka gama łączności - dobra bateria
  • X650: dobry procesor - wyświetlacz VGA
WADY
  • X600: słaba wydajność - mała ilość pamięci RAM - brak połączeń 3G - niskie transfery
  • X650: słaba bateria

Rynek telefonów komórkowych jest jednym z najszybciej rozwijających się w ciągu ostatnich lat. Aby utrzymać się na rynku firmy muszą wprowadzać coraz to nowsze technologie do swoich urządzeń. Tak właśnie zrobiła firma E-TEN wprowadzając na rynek poprawioną wersję Glofiisha X600 oznaczaną symbolem X650, jednak mimo to oba urządzenia są bliźniaczo podobne. Ale może od początku...

Glofish X600 z X650

Wygląd

Glofiish X600 to jeden z najładniejszych palmofonów jakie miałem okazje zobaczyć. Lekko ogumowana obudowa wraz z matową, aluminową ramą dookoła ekranu, oraz ciemnoczerwony pasek po bokach na którym umieszczono chromowane przyciski sprawiają, że telefon jest piękny i dobrze trzyma się go w dłoni. Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na przyciski, które są nie tylko czytelne i dobrze podświetlone, ale także bardzo wygodne i miłe w dotyku. Lekko wypukłe, dobrze wyważone i z odpowiednim skokiem są jak niebo a ziemia w porównaniu z wymyślnym mechanizmem zastosowanym w Glofiish M800.

Układ jest raczej standardowy. Z przodu największą część zajmuje oczywiście wyświetlacz (2,8", QVGA, 65k kolorów), nad nim dwie diody sygnalizacyjne i głośnik. Tak, to nie pomyłka - na przednim panelu nie ma kamery, bowiem X600 (ani X650) nie wspiera połączeń 3G. Poniżej ekraniku zaś 8 przycisków (nawiązywanie/zakańczanie połączenia, dwa funkcyjne, przycisk 'home', 'ok', 'win' oraz aktywacja modułu GPS) i pięcio kierunkowy joystick (również wygodniejszy od tego w M800).

Po bokach urządzenia znajdziemy to samo co w każdym innym glofiishu: Z lewej - dwa przyciski do regulacji głośności, przycisk do nagrywania/wydawania poleceń głosowych oraz gniazdo na micro jack (2.5mm). Z prawej - przycisk 'power' oraz przycisk do włączania aparatu.

Glofish X600 z X650

Na dole zaś gniazdo na karty microSD (co ciekawe - w X600 i X650 są one bez żadnej gumowej osłony), port miniUSB oraz (najbardziej z prawej) miejsce na teleskopowy wskaźnik [rysik?] do ekranu dotykowego umożliwiający dosotosowanie jego długości do naszych potrzeb (z racji tego, że urządzenie jest wyposażone w Windows Mobile, lepiej zapamiętać gdzie on się znajduje, bo jest naprawdę często używany).

Pierwsza różnicą pomiędzy X600 a X650 (no może poza widoczną na pierwszy rzut oka inną kolorystyką) jest wyposażenie aparatu na tylnej ściance telefonu. W X600 (na zdjeciu z lewej) mamy sam aprat, w X650 - aparat, lusterko i lampę błyskową. I o ile aparat jest ten sam i do niczego poważnego się nie nadaje - to lampę możemy wykorzystywać jako latarkę. Oczywiście w obu telefonach z tyłu znajduje się również głośnik.

Glofish X600 z X650

Funkcje

Oba telefony pracują na tym samym Windows Mobile Professional w wersji 6.0 i oba są wyposażone w to samo oprogramowanie (przynajmniej z tego co udało mi się zauważyć - oficjalnego komunikatu w tej sprawie brak). Jedyne różnice są w sprzęcie.

Wyświetlacz

Największą różnicą w X650 w stosunku do X600 jest wyświetlacz. W pierwszym z nich mamy do czynienia z ekranem VGA (640x480) natomiast w drugim z QVGA (320x240) i to od razu widać. Obraz jest wyraźniejszy, ostrzejszy i bardziej czytelny. Warto dodać, iż oba ekraniki mają tą samą przekątną - 2.8 cala, dzięki czemu gdy postawimy oba telefony obok siebie doskonale widzimy różnice.

Aparat

W obu telefonach mamy za to ten sam aparat, jednak w X650 został on dodatkowo wzbogacony o lampę błyskową i lusterko do podglądu. Jednak jak widać na zdjęciach Glofiishowa jednostka o rozdzielczości 2Mpix do poważnych zdjęć się nie nadaje - zwłaszcza wewnątrz pomieszczeń lub przy słabym oświetleniu o dobrej jakości można tylko pomażyć. Mimo to aparat jest wystarczający do robienia MMSów - do takiego zastosowania sprawdza się dość dobrze.

Podobnie sprawa ma się filmów kręconych wbudowanym aparatem. Poniżej dwa przykładowe nakręcone przy użyciu X650, w najwyższej możliwej rozdzielczości (640x480). Niestety nie mamy możliwości wybrania innego parametru video niż rozdzielczość, jednak pocieszające jest to, że w X650 możemy podczas filmowania korzystać z wbudowanej lampy błyskowej.

Programy

Lista aplikacji w jakie E-TEN wyposażył oba modele jest naprawdę długa, dlatego przytoczę tylko kilka szczególnie ważnych z nich.

Glofish X600 z X650

Na samym początku, zaraz po uruchomieniu ekranu 'Today' powita nas plugin 'Spb Mobile Shell', który opisywałem już przy okazji X800. Jest to zestaw wygodnych do obsługi kciukiem zakładek, ułatwiających dostęp do ulubionych programów, pogodynki (obsługującej wszystkie większe miasta na całym świecie), ulubionych kontaktow, czy zegara światowego.

Zobacz też: Ranking smartfonów

Warty uwagi jest również program 'Scenarios' umożliwiający (podobnie jak w telefonach komórkowych) tworzenie i aktywowanie profili obejmujących ustawienia dźwięku i jasności wyświetlacza. Mamy do dyspozycji nowy, ulepszony manager zadań (który uruchamiamy małym przyciskiem w prawym dolnym rogu ekranu 'Today'), manager wifi, manager Bluetooth. aplikację do robienia kopii zapasowych, klawiaturę ekranową, kilka aplikacji do 'szybkiego wybiernia' oraz wiele wiele innych.

Łączność

Oba telefony nie wspierają połączeń 3G co jest chyba ich największym brakiem. Oczywiście zgodnie z filozofią serii Glofiish mamy dalej do dyspozycji całą masę możliwości łączności. Cztery zakresy GSM, GPRS, EDGE, WiFi (IEEE 802.11b/g), Bluetooth 2.0 oraz GPS na chipsecie SiRF STAR III z wbudowaną anteną. Problemem pozostaje jednak cały czas szybkość. Jeżeli używamy internetu w telefonie jedynie do wysyłania i odbierania e-maili to prędkość będzie wystarczająca. Jednak jeżeli zaczniemy przeglądać www czy ściągać większe załączniki odczujemy od razu pewne braki w X600/X650.

Glofish X600 z X650

Wydajność

Wąskim gardłem wszystkich dotychczas testowanych przez nas Glofiishów jest mała ilośc pamięci RAM. Nie inaczej jest w tym przypadku. Mimo iż X650 został ulepszony to dalej, podobnie jak X600 ma tylko 64MB pamięci RAM i powtórze to poraz kolejny - to zdecydowanie za mało na urządzenie tej klasy w dodatku opartym o Windows Mobile. E-TEN jak widać skupił się na ulepszeniu innych części telefonu, zapominając o tym na co najczęściej narzekają użytkownicy. Niemniej jednak X650 ma nowy procesor - Samsung SC3 2442 500Mhz - szybszy aż o 25% od tego, w jaki wyposażony był jego poprzednik o tym samym oznaczeniu, jednak taktowany zegarem 400Mhz. Zmiana była konieczna ze względu na wyposażenie palmofonu w większy ekranik, jednak przez nie wpłynęła zbytnio na odczuwalną wydajność urządzenia. Potrafi ono czasem "zamulić" i nieraz konieczne jest użycie przycisku reset. Szkoda, ale może doczekamy się kiedyś w przyszłości kolejnej wersji X600, tymrazem poprawionej również o ilośc pamięci RAM.

E-TEN powiększył również ilośc pamięci ROM. W "starym" telefonie mieliśmy do dyspozycji 128MB na swoje dane - w X650 mamy dwa razy tyle - 256MB. Jednak jest to różnica raczej mało znacząca zważywszy na to, że w obu mamy do dyspozycji slot kart microSD, którymi możemy rozszerzać pamięć nawet o kilka gigabajtów.

Glofish X600 z X650

W obu palmofonach mamy do czynienia z tą samą baterią o pojemności 1530mAh, przez co automatycznie w X650 wyczerpuje się ona szybciej (większy ekran, szybszy procesor).

Glofiish X600 vs X650

Jak już pisałem główną różnicą pomiędzy tymi telefonami jest wyświetlacz. Ładny i wyraźny VGA kontra również ładny i wyraźny, ale o mniejszej rozdzielczości QVGA, w obu przypadkach 2.8". Na pierwszy rzut oka widoczna jest również inna kolorysytka (X600 jest czarny z ciemno czerwonym paskiem po bokach, X650 sprzedawany jest w dwóch wersjach: czarny ze srebrnym paskiem, oraz szaro-purpurowo-srebrny - również ze srebrnym paskiem), a z tyłu lampa błyskowa i lusterko do aparatu, którego nie ma w X600. W wersji Europejskiej X650 został wyposażony również w Radio FM (którego X600 nie ma).

X650 ma również więcej pamięci ROM (256MB zamiast 128MB), oraz procesor szybszy o 100MHz. Skoku w wydajności jednak nie widać, szybszy procesor został włożony głównie ze wzgledu na lepszy wyświetlacz, natomiast oba mają zaledwie 64MB pamięci RAM - to tak jakby do Ferrari włozyć bak mieszczący tylko 15 litrów paliwa - prędzej niż później okaże się to za mało.

Nadto oba zostały wyposażone w tę samą baterię o pojemności 1530mAh przez co X650 pracuje na niej średnio o [tutaj wstawic liczbe] procent krócej. To dużo zważywszy na to, że za urządzenie płacimy o około 200 złotych więcej.

Glofish X600 z X650

Podusmowanie

Reasumując X600 i X650 to dobre palmofony. Różnią się miedzy sobą w niewielu miejsach, jednak różnice są znaczące. Przed zakupem jednego bądź drugiego warto zapoznać się z ich specyfikacjami oraz słabymi i mocnymi stronami a następnie rozważyć czy warto płacić 400 złotych więcej za nowe funkcje. Oba cierpią na brak możliwośći połączeń 3G i niskie transfery przy połączeniach bezprzewodowych, jednak wzamian oferują ich całą gamę - czego nie możemy powiedzieć o każdym urządzeniu w tej klasie cenowej.

blog comments powered by Disqus
Porównanie Glofish X600 z X650