PODPOWIEDZI:

HTC Touch Cruise 2009 [TEST]

Bogactwo multimedialnych funkcji nowego HTC sprawia, że obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna. Rozbudowane opcje nawigacyjne, w tym oprogramowanie TomTom i Google Maps powinny wystarczyć na weekendowe wypady.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • szybki system operacyjny
  • funkcjonalne kółko nawigacyjne
  • wygodna klawiatura ekranowa.
WADY
  • brak lampy błyskowej
  • krótki czas pracy na baterii
  • na stałe przypisane programy przycisków szybkiego dostępu.

W styczniu 2009 roku firma HTC przygotowała odświeżony model swojego smartfona HTC Touch Cruise. Poprawiony został design, oraz jak twierdzi producent, zastosowano innowacyjne narzędzie o nazwie HTC Footprints umożliwiające przeprowadzanie dokładnej dokumentacji zaplanowanej wcześniej podróży.

HTC Touch Cruise 2

Wygląd / obudowa

Nowy HTC Touch Cruise prezentuje się bardzo obiecująco. Jego gabaryty są zdecydowanie mniejsze od pozostałych produktów tej firmy co sprawia, że urządzenie jest naprawdę zgrabne oraz dobrze leży w dłoni. Obudowa, która składa się głównie z lakierowanego plastiku z metalowymi wstawkami, wykonana jest bardzo dokładnie i solidnie. Po jej bokach znajdziemy włącznik zasilania, przyciski regulacji głośności oraz sprytnie zakamuflowany rysik. Wszystko to znajduje się w odpowiednich miejscach a dostęp do przycisków jest prosty i intuicyjny.

Ze względu na fakt, iż większość przedniego ekranu zajmuje wyświetlacz, producent zastosował programową klawiaturę ekranową. Dostępnych jest ich kilka konfiguracji, a ta najprzyjemniejsza w używaniu, z największymi przyciskami, ma wygląd typowej klawiatury ABC znanej z większości telefonów komórkowych oraz potrafi pracować w trybie słownika T9 (niestety tylko w języku angielskim). Szkoda, że nie zaimplementowano funkcji, która po naciśnięciu klawisza emitowała by dźwięk kliknięcia lub powodowała lekkie zawibrowanie telefonu - czasami w trakcie pisania łatwo zgubić pojedyncze litery poprzez zbyt słabe naciśnięcie ekranu.

Uzupełnieniem klawiatury ekranowej jest mała klawiatura sprzętowa, na którą składają się przyciski odbierania i kończenia połączenia, przyciski szybkiego dostępu do aplikacji oraz pad nawigacyjny zintegrowany ze specjalnym kółkiem służącym do przewijania zawartości menu i nie tylko. O ile kółko jest fajnym i użytecznym gadżetem, o tyle klawisze szybkiego dostępu są bardzo denerwujące. Mają na stałe przypisane programy TomTom oraz Footprints, z których normalny użytkownik nie będzie korzystał na co dzień, a z pewnością znajdą się inne aplikacje do których chcieli byśmy mieć szybki dostęp.

HTC Touch Cruise 2

W urządzeniu zastosowano 2.8", dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości QVGA 240x320 i 65 tysiącach kolorów. Jego powierzchnia wypełnia większą część przedniej części telefonu, sprawiając że wygląda to bardzo nowocześnie. Podświetlanie ekranu jest wystarczająco jasne, aczkolwiek w słoneczne dni może się okazać, że stanie się on mało nieczytelny.

W tylnej części telefonu znajduje się głośniczek do odtwarzania dzwonków, dźwięków systemowych oraz muzyki. Do pierwszych dwóch funkcji nadaje się on idealnie, natomiast jeśli ktoś chciałby posłuchać muzyki to zdecydowanie lepiej użyć dołączonego przez producenta zestawu słuchawkowego.

Testowane urządzenie było wyposażone we wszystkie niezbędne akcesoria. W zestawie znajdowała się ładowarka sieciowa, kabelek USB do synchronizacji z PC, uchwyt samochodowy oraz zestaw słuchawkowy.

Zobacz filmik prezentujący podstawowe cechy i funkcje nowego HTC Touch Cruise.

Funkcje

HTC Touch Cruise został zbudowany w oparciu o procesor Qualcomm MSM7225 taktowany zegarem 528MHz, 256MB pamięci RAM oraz 512MB pamięci danych FLASH. Jest to obecnie typowa konfiguracja urządzeń tej klasy. Zapewnia szybkie działanie systemu operacyjnego oraz wystarczająco dużą ilość pamięci na dodatkowe aplikacje. Jeśli komuś wydaje się to mało, istnieje możliwość zwiększenia ilości pamięci danych poprzez dołożenie karty pamięci w standardzie microSDHC.

HTC Touch Cruise 2

Telefon posiada rozbudowaną część modułu komunikacji. Użytkownik dostaje dostęp do następujących technologii:

  • GSM/GPRS/EDGE w paśmie 850/900/1800/1900MHz,
  • HSDPA/WCDMA 900/2100MHz z prędkością do 7.2Mbps,
  • Bluetooth® 2.0 EDR, A2DP,
  • Wi-Fi®: IEEE 802.11b/g,
  • HTC ExtUSBTM zgodne z USB 2.0,
  • odbiornik A-GPS.

Nowe HTC pracuje pod kontrolą systemu Windows Mobile® 6.1 Professional z nakładką HTC TouchFLO ułatwiającą obsługę urządzenia kciukiem. Korzystanie z niej jest przyjemne, działa płynnie, szybko oraz posiada kilka przydatnych funkcji, np. szybki dostęp do kontaktów, SMS czy maili. Ciekawym rozwiązaniem jest również zintegrowana przeglądarka programu Footprints oraz zdjęć, gdzie przewijanie odbywa się za pomocą wspomnianego wcześniej kółka nawigacyjnego.

Poza standardowym oprogramowaniem Microsoft, razem z telefonem otrzymujemy takie programy jak: Footprints służący do przeprowadzenia dokumentacji zaplanowanej trasy, przeglądarkę dokumentów PDF Acrobat Reader, przeglądarkę internetową Opera Mobile, odtwarzarkę filmów YouTube oraz program nawigacyjny TomTom i Google Maps.

W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć, że na chwilę obecną urządzenie dostępne jest wyłącznie w wersji angielskiej.
Smartfon posiada zintegrowany aparat fotograficzny z matrycą 3.2MPix. Zdjęcia nim robione nie powalają jakością, ale prawdopodobnie i tak wystarczą przeciętnemu użytkownikowi. Dużą wadą jest natomiast brak wbudowanej lampy błyskowej. Niestety bez tego dodatkowego gadżetu robienie zdjęć w ciemnych pomieszczeniach staje się niemożliwe - zdjęcia wychodzą zbyt ciemne.
W produkcie zastosowano baterię Li-Ion o pojemności 1100mAh, która teoretycznie powinna wystarczyć na 400 minut rozmowy lub na 330 godzin czuwania.

HTC Touch Cruise 2

Podsumowanie

HTC Touch Cruise to urządzenie dla nowoczesnych, często podróżujących osób. Połączenie multimedialnych funkcji telefonu z nawigacją satelitarną zaowocowało powstaniem innowacyjnego oprogramowania do tworzenia dokumentacji zaplanowanej podróży.

blog comments powered by Disqus
HTC Touch Cruise 2009 [TEST]