PODPOWIEDZI:

Sapphire HD 7850 OC

W naszej redakcji Radeon HD7850 gości już drugi raz. Za pierwszym razem była to konstrukcja Gigabyte niereferencyjna z fabrycznym OC i autorskim chłodzeniem WindForce. Dzisiaj testujemy konstrukcję (również niereferencyjną) Sapphire. Radeon Sapphire HD 7850 jest jedną z wydajniejszych konstrukcji na rynku – jak wygląda wydajność Sapphire na tle konkurencji? Zapraszam do naszego testu.

SAPPHIRE HD 7850

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka wydajność
  • Niskie zapotrzebowanie na energię elektryczną
  • 2GB pamięci GDDR5
  • 2x miniDP
  • Fabrycznie podkręcona
  • Ciche i wydajne chłodzenie
WADY
  • Wyjście zasilające z tyłu karty
  • Brak chłodzenia kości pamięci
  • Tylko jedno wyjście DVI
  • Współpraca tylko w dwukanałowym CrossFireX

Zawartość opakowania, wygląd i wykonanie

Karta Sapphire zapakowana jest w gustowne opakowanie w ciemnych kolorach . Karta zabezpieczona jest przed transportem grubym styropianem i dodatkowo folią antystatyczną.

pudeo1

pudełko2

W pudełku poza samą kartą znalazł się mostek CrossFire, przejściówka miniDP do pełnowymiarowego DisplayPort, przejściówka z MOLEX na 6pin PCI, przejściówka HDMI -> SL-DVI oraz prawie dwumetrowy kabel HDMI w standardzie 1.4a.

akcesoria

Karta posiada niebieskie PCB. Całość z chłodzeniem zajmuje dwa sloty na naszej płycie głównej. Długość karty jest stosunkowo niewielka i wynosi zaledwie 21cm (chłodzenie wystaje poza obrys PCB karty). Podłączenie zasilania karty producent zlokalizował z jej tyłu, co przy dodatkowo dłuższym chłodzeniu, jak sama karta, jest utrudnieniem przy odłączaniu zasilania.

widko1

dół

porty

tył zasilanie

Najważniejszym elementem wykonania karty jest niereferencyjne chłodzenie. Podobnie jak testowana wcześniej konstrukcja Gigabyte, produkt Sapphire oparty jest o dwa nisko-profilowe wentylatory umieszczone w plastikowej obudowie (jednak ta nie zakrywa całego chłodzenia karty).

Poza aluminiowymi radiatorami w odprowadzaniu ciepła pomagają dwie rurki cieplne. Chłodzenie pozytywnie zaskakuje i konstrukcja Sapphire okazała się cichsza od chłodzenia WindForce od Gigabyte.

bok2

bok1

Parametry techniczne

parametry

Platforma testowa

zestaw

Wyniki testów

mafia 2

crysis 2

resident

3d amrk

bf3

temperatury

Omówienie wyników i podsumowanie

Wydajność Sapphire HD 7850 jest nieco słabsza od wyżej taktowanego produktu Gigabyte (GPU Gigabyte zostało przez producenta ustawione na poziomie 975MHz). Niższy wynik karta uzyskała w teście 3DMark Vantage, Mafia II, teście syntetycznym Residen Evil 5. Miłym zaskoczeniem był wyższy wynik w grze Crysis 2 oraz Mafi II ale z wyłączoną fizyką.

Ogólnie, karta prezentuje się bardzo dobrze. 42 klatki na sekundę w grze Battlefield 3 (szczegółowość na Ultra rozdzielczość FullHD) jest bardzo zadowalającym wynikiem.

Jak już wspominałem, chłodzenie karty spisuje się znakomicie. Karta jest cicha i chłodna. Temperatura w stresie nie przekroczyła 57stopni, a w spoczynku niereferencyjny cooler schłodził testowanego Radona do 31stopni.

Podsumowując – konstrukcja Sapphiry jest udana. Radeon pracuje cicho, nie grzeje się, nie ma dużych wymagań co do zasilacza. Pewien niedosyt czułem pod względem wydajności (po wcześniejszych testach konstrukcji Gigabyte wiem, że R7850 może więcej) ale różnice można nadgonić samemu podkręcając kartę Sapphire.

blog comments powered by Disqus