PODPOWIEDZI:

Zalman ZM-VE300 [recenzja]

W dobie ciągle taniejących dysków zewnętrznych zarówno 2,5”, jak i 3,5”, sprzedaż obudów do dysków stoi pod wielkim znakiem zapytania. Aby producenci ze swoimi obudowami do dysków byli konkurencyjni, muszą iść z duchem czasu zarówno w kwestii wzornictwa, wykonania, ceny oraz funkcjonalności produktu. Czy Zalman ZM-VE300 spełnia te wymagania? Zapraszam do naszej recenzji.

ZALMAN ZM-VE300 - SATA - 2,5"

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Świetne wykonanie obudowy
  • Zgodna z interfejsem USB 3.0
  • Pozwala na podgląd podstawowych parametrów dysku S.M.A.R.T (temperatura, status) oraz modelu i numeru seryjnego pracującego w obudowie dysku
  • Intuicyjna obsługa przy użyciu dosłownie dwóch przycisków
  • Proste w obsłudze dołączone oprogramowanie
  • Możliwość emulacji dysku wirtualnego (optycznych napędów) i szybkiej instalacji programów z plików .ISO, jak z napędu
  • Możliwość łatwego zabezpieczenia danych
  • Niska waga
  • Nie wymaga osobnego zasilania
WADY
  • Brak wsparcia dla SATA 3 (dyski z SATA 3 będą oczywiście działały, ale jak w standardzie SATA 2)
  • Osłona wyświetlacza LCD wykonana jest z miękkiego plastiku i szybko się rysuje

Wygląd, wykonanie i akcesoria

pudełko

Zalman VE300 dociera do nas w niewielkim pudełku. Jego wnętrze skrywa obudowę do dysku (ta jest do wyboru w dwóch wersjach kolorystycznych – czarna oraz srebrna), jak również komplet niezbędnych akcesoriów:

  • Kabel USB zgodny ze standardem 3.0
  • Dysk z oprogramowaniem
  • Niewielki wkrętak krzyżakowy oraz komplet potrzebnych do instalacji dysku w obudowie śrubek
  • Skórzane, dość sztywne etui na dysk
  • Instrukcję obsługi.

akcesoria

Warto zaznaczyć, że kabel USB nie jest zbyt długi (bez końcówek ma jedynie 43cm długości), na szczęście wystarczający do podłączenia dysku nawet do tylnego wejścia na płycie głównej komputera stacjonarnego.

Obudowa, która dotarła do testów była w kolorze czarnym. Sama obudowa, w której chowa się dysk jest wykonana z wysokiej jakości szczotkowanego aluminium. Dzięki takiemu zabiegowi jest ona trwała, lekka i bardzo elegancka. Białe logo Zalmana na dole obudowy nie psuje ogólnego wrażenia.

dysk przód

góra

przycisk 1

podłączenie

Właściwa część, do której podłączamy dysk, wykonana jest w większości z plastiku. Na froncie do naszej dyspozycji jest niewielki wyświetlacz LCD podświetlany na niebiesko, co daje bardzo ładny efekt zwłaszcza po zmierzchu. Niestety, ale osłona wyświetlacza wykonana jest z miękkiego plastiku i bardzo szybko się rysuje. Szkoda, że etui nie zostało tak zaprojektowane, żeby chronić ten dość wrażliwy element.

Górę „dysku” zdobi niewielka dioda sygnalizująca pracę dysku. Z kolei na samym topie obudowy mamy port USB w standardzie 3.0 oraz jeden srebrny przycisk Backup. Służy on, jak jego nazwa wskazuje, do przeprowadzenia szybkiego backupu danych, oraz podczas poruszania się po menu obudowy/dysku jako klawisz wstecz.

Z lewej strony obudowy producent umieścił jeden wielofunkcyjny przycisk, służący do poruszania się po menu. Do jego obsługi trzeba się chwilę przyzwyczaić (a to z uwagi, iż jego wciśnięcie wymaga nabrania odrobiny wprawy – skok jest dość głęboki), ale po chwili obsługa całego menu staje się intuicyjna.

Obudowa, jak przystało na sprzęt do obsługi dysków 2,5”, jest niewielka. Jej wymiary to: 135.3(L) x 78.6(W) x 13.1(H) mm, a waży zaledwie 96 gram.

Menu obudowy/dysku oraz dołączone oprogramowanie

Niewielki wyświetlacz podczas pracy przekazuje nam często ważne informacje związane z obsługą samego urządzenia.

Najwięcej miejsca na wyświetlaczu zajmuje informacja dotycząca aktualnie otwartego katalogu na dysku. Powyżej znajdują się ikony symbolizujące status pracy obudowy:

info o wyświetlaczu

menu1

menu2

menu3

menu4

Do pełnej funkcjonalności dysku przyda się dodatkowe oprogramowanie dołączone prze Zalmana. Nie jest nam niezbędne, gdyż aby korzystać z obudowy i dysku w niej zainstalowanym, wystarczy podłączyć całe urządzenie do odpowiedniego portu w komputerze i poczekać chwilę na automatyczne zainstalowanie dysku.

menu główne

Dołączony program jest niewielki i nie obciąża systemu. Jego menu główne jest proste i mimo, iż jest w języku angielskim, nawet początkującym użytkownikom nie powinno sprawić większych problemów.

Podstawowe opcje, jakie mamy do wyboru, to:

  • Backup (danych)
  • Virtual HDD
  • Setting
  • Safe Removal

backup1

ustawienia programu

Najważniejszą funkcją programu jest ułatwienie użytkownikowi tworzenia backupu danych. Funkcja ta jest przejrzysta i zawiera jedynie podstawowe narzędzia, czyli wybór katalogów do zabezpieczenia oraz miejsce ich zapisu (domyślnie w katalogu Backup na dysku znajdującym się w obudowie Zalmana VE300).

Opcje programu się niestety ubogie. Nie mamy tu możliwości zmiany, ani podglądu ustawień i parametrów pracy samego dysku w obudowie (chociażby podstawowych parametrów S.M.A.R.T.).

Na koniec tego rozdziału warto wspomnieć o bardzo przydatnej funkcji obudowy, a mianowicie tworzenie napędów wirtualnych (w menu obudowy ODD). Opcja ta pozwala nam na szybkie instalowanie programów, aktualizacji, gier i czegokolwiek zapragniemy bezpośrednio z plików ISO znajdujących się na dysku, tak jak z napędu optycznego po wypaleniu płyty, tyle że sporo szybciej.

Testy

Testy obudowy zostały przeprowadzone na 2,5” talerzowym dysku twardym FUJITSU MHY2160BH. Dysk ten posiada 8MB pamięci podręcznej, 5400RPM oraz interfejs SATA pozwalający na szybkość odczytu danych z prędkością do 1,5Gbit/sek.

z dyskiem

Testy zostały wykonane w dwóch programach: HD Tune PRO oraz ATTO Disk Benchmark v2.46. Dysk został kolejno podłączany do portów USB 3.0 oraz USB 2.0, a następnie testowany wyżej wymienionymi programami.

Rezultaty testów prezentują się następująco:

ATTO USB 3.0

atto usb3

ATTO USB 2.0

atto usb2

HD Tune USB 3.0

hd usb3

HD Tune USB 2.0

hd usb2

Omówienie wyników i podsumowanie

Jak widać, różnica pomiędzy szybkością transferu danych pomiędzy USB 3.0, a starym 2.0 jest wyraźnie widoczna. Dysk po podłączeniu do szybszego portu pracował prawie o 50% szybciej – i co ważniejsze jest to wartość odczuwalna dla zwykłego użytkownika. Jeżeli głównym przeznaczeniem tej obudowy ma być backup dużych porcji danych, zaoszczędzony czas jest wręcz bezcenny. Co prawda skok, różnica prędkości nie jest tak efektywna, jak zapewnia nas producent na opakowaniu, ale jest wyraźnie odczuwalna.

Zdaniem naszej redakcji obudowa Zalmana VE300 mimo właściwie dwóch wad, jest zdecydowanie warta uwagi przyszłych konsumentów.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Zalman ZM-VE300 [recenzja]