PODPOWIEDZI:

Antec 302 [TEST]

Antec Three Hundred Two to obudowa, która była dla jej producenta wyzwaniem. W założeniu Antec 302 miał być obudową kierowaną do graczy, która jednocześnie miała nadmiernie nie obciążać naszego budżetu. Czy taki właśnie jest Three Hundred Two? Zapraszamy do naszego redakcyjnego testu.

Antec Three Hundred Two EU

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość wykonania
  • Stosunek cena/jakość
  • Bardzo dobrze rozwiązana wentylacja
  • Przestronne wnętrze
  • Wbudowany kontroler obrotów wentylatorów
  • Łatwy dostęp do filtra przeciwkurzowego pod zasilaczem
WADY
  • Brak USB 2.0 na froncie obudowy

Antec Three Hundred Two to obudowa typu Midi-Tower wspierająca standardy płyt głównych ATX, mATX oraz mini-ITX. „Buda” dostępna jest w kolorze czarnym, jednak jej wnętrze nie jest lakierowane. W efekcie producent uzyskał ciekawy efekt, a jednocześnie 302kę możemy traktować jako designerski powrót do korzeni.

front

Specyfikacja techniczna

spec

Warto tutaj dodać, że mimo dość kompaktowych rozmiarów obudowy mamy tutaj wystarczającą ilość miejsca na instalacje nawet bardzo długich kart graficznych. Producent dał nam do dyspozycji aż 31cm na instalacje GPU. Dla zwolenników OC Antec będzie również dobrym wyborem. Na instalację niereferencyjnego chłodzenia mamy tutaj około 17cm wolnego miejsca.

długość

aw

Platforma testowa i metodyka

Obudowa Antec 302 była testowana, podobnie jak wcześniejsze modele, w zestawie testowym opartym o procesor AMD Athlon II x4 640 podkręcony do 3,6GHz. Ocena wentylacji obudowy oparta była właśnie na temperaturach pracy procesora w spoczynku oraz pod obciążeniem, jako elementu wskaźnikowego wentylacji w obudowie.

Temperatury mierzone były programem Core Temp v0.99.8.0 w wersji 32bitowej.

Zestaw testowy obciążany był programem 3DMark Vantage w standardowym teście dostępnym w wersji triall programu, tak aby każdy użytkownik miał możliwość porównania wyników ze swoimi. Temperatura w spoczynku to temperatura zanotowana 15 minut po teście programem 3DMark Vantage.

Kwestie głośności pracy z uwagi na brak decybelomierza odbywały się organoleptycznie. Ocena zasadnicza dotyczyła głośności pracy zestawu przy minimalnych obrotach wentylatorów. Jeżeli kontrolera w obudowie nie ma, ocena odbywała się dla wartości domyślnych obudowy (dotyczy porównywanych obudów).

  • Procesor

AMD Athlon II x4 640 3.2GHz @3,6GHz

procesor

  • Chłodzenie procesora

SilentiumPC Spartan PRO 924

cooler

  • Płyta główna

Asrock 970 Extreme 3

płyta

  • Pamięci

Patriot (edycja AMD)

pamięci

  • Karta graficzna

Sapphire HD7770 Flex

grafa

  • Dysk Twardy

WD Caviar Blue 500GB

wd

  • Zasilacz

Fractal Design Tesla 550W

tesla

  • Obudowa

TESTOWANA

  • Monitor

Benq XL2420T

monitor

Wyniki testów

  • Temperatura pracy zestawu w spoczynku

spoczynek

  • Temperatura pracy pod obciążeniem

stres

Omówienie wyników testów i wnioski

Mimo iż spodziewałem się dobrych wyników pomiaru temperatury obudowy, nie sądziłem, że będą one dla mnie aż takim zaskoczeniem. Antec 302 wypadł nadzwyczaj dobrze. Spore różnice są zwłaszcza w temperaturach pod obciążeniem. Dziesięć stopni różnicy pomiędzy Zalmanem Z11 PLUS, a testowanym Antec`iem 302 jest wynikiem godnym podziwu. Przypomnę tylko, że mierzone wartości temperatur odbywały się jednocześnie przy minimalnej prędkości obrotowej wentylatorów. Tutaj kłania się jedna istotna zmiana, której próżno szukać u konkurencji – mowa oczywiście o miejscu na opcjonalny wentylator 120mm na drugim panelu bocznym obudowy. Mimo, iż nie było tutaj podczas testów wentylatora, to widać obecność samej perforacji na tyle poprawia obieg powietrza w obudowie, że Antec Three Hundred Two deklasuje rywali.

filtry

Drugim mocnym akcentem jest wysoka kultura pracy obudowy. Rzecz jasna obudowa nie była tak cicha jak konstrukcje wyciszane. Kultura pracy testowego zestawu stoi jednak na bardzo wysokim poziomie. Nawet przy najwyższych obrotach wentylatorów Antec 302 pozostawał obudową cichszą od konkurencyjnego Zalmana Z11 PLUS.

dyski

otwór

wnętrze

Podsumowanie

drugi

Obudowa Antec Three Hundred Two była dużym wyzwaniem dla jej producenta. Sięgając teraz wstecz do zamierzeń, jakie towarzyszyły projektowaniu tej obudowy, muszę z czystym sumieniem powiedzieć, że Antec podołał temu zadaniu. Obudowa jest przewiewna, jej design przyciąga oko, a dodatkowo jest funkcjonalna. Jedyne czego mi zabrakło podczas testów, to wejście USB jeszcze w startym standardzie 2.0 na froncie obudowy. Nie każdy potencjalny nabywca musi dysponować płytą z podłączeniem wewnętrznym USB 3.0. W tym momencie jesteśmy zmuszeni skorzystać jedynie z portów z tyłu obudowy. Moim zdaniem ta jedna wada nie ma aż tak dużego znaczenia i obudowie Antec 302 należy się pełne 5 gwiazdek w naszym teście oraz pełna rekomendacja dla kupujących.

blog comments powered by Disqus