PODPOWIEDZI:

Panasonic HC-X900M [TEST]

W erze ciągłego postępu granica pomiędzy aparatem a kamerą stopniowo się zaciera. Coraz więcej osób wybiera aparat z myślą o możliwości nagrywania video w jakości HD. Czy zatem zakup osobnej kamery ma nadal sens?

Panasonic HC-X900M

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość nagrań video w różnych warunkach oświetleniowych
  • Spora ilość wbudowanej pamięci wewnętrznej
  • Możliwość wybrania źródła zapisu osobno dla różnych funkcji (video/foto)
  • Czytelny 3,5” wyświetlacz LCD z obsługą natywnego 3D
  • Wizjer elektroniczny
  • Szeroki kąt widzenia
  • Wielofunkcyjny pierścień umożliwiający manualną regulację parametrów pracy kamery
WADY
  • Przeciętna jakość nagrań dźwięku
  • Brak nawet podstawowego etui w zestawie
  • Krótki czas pracy na standardowej baterii

Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć na koniec naszego testu, a jego bohaterem będzie kamera Panasonic HC-X900M.

Panasonic HC-X900M [TEST]

Panasonic HC-X900M jest topową kamerą tego producenta kierowaną do zaawansowanych amatorów. Testowana w naszej redakcji kamera jest następcą popularnego modelu HDC-TM900, jednak w porównaniu do poprzednika wprowadzono tu kilka istotnych zmian.

Panasonic HC-X900M [TEST]

HC-X900M oparta jest o przetwornik 3MOS z matrycą wielkości 1/4.1”. Drugą ważną zmianą jest poszerzenie kąta widzenia obiektywu – X900 spogląda na nas już naprawdę szerokim kątem 29,8mm. Trzecią istotną zmianą jest wprowadzenie przez Panasonica pięcioosiowej korekcji drgań, nazwaną HYBRID O.I.S. Na uwagę zasługuje jeszcze jeden ważny element – Panasonic w X900M zastosował układ optyczny Laica Dicomar z bardzo jasnym światłem zaczynającym się już od F1,5. Kamera dysponuje w takim układzie 12x zoomem optycznym** oraz aż 700 krotnym zoomem cyfrowym. 

Panasonic HC-X900M [TEST]

Panasonic HC-X900M [TEST]

Kamera została wykonana z wysokiej jakości materiałów – głównie tworzyw, ale nie tylko. Całość jest dobrze spasowana i korzystając z kamery Panasonica mamy słuszne wrażenie obcowania z produktem wyższej klasy. X900M przeznaczona jest do trzymania w prawej dłoni i to właśnie z prawej strony znajduje się pasek zabezpieczający kamerę oraz fakturowana powierzchnia antypoślizgowa.

Panasonic HC-X900M [TEST]

Obsługa kamery jest dość intuicyjna, jednak z uwagi na mnogość funkcji bez uważnej lektury instrukcji obsługi się nie obejdzie. Na topie kamery umieszczony został od strony obiektywu mikrofon, pozwalający na nagrywanie dźwięku w systemie 5.1, pod naszym palcem wskazującym znajduje się przycisk odpowiedzialny za zoomowanie ujęć oraz przycisk foto umożliwiający wykonywanie zdjęć kamerą.

Panasonic HC-X900M [TEST]

Panasonic HC-X900M [TEST]

Z prawej strony, ale już nieco z boku, producent umieścił przycisk (suwak) funkcyjny pozwalający na wybór opcji nagrywania video/odtwarzania materiału/foto. Po przeciwnej stronie mamy dwa istotne przyciski: jeden odpowiada za zmianę ustawień kamery pomiędzy trybem manualnym a automatycznym, a drugi tuż obok niego pozwala użytkownikowi na wyłączenie/włączenie stabilizacji optycznej kamery.

Panasonic HC-X900M [TEST]

Na zewnątrz kamery z jej prawej strony pod zaślepkami ukryte są jeszcze trzy porty. Najniżej tuż za paskiem są dwa wejścia miniJack 3,5mm pozwalające na podłączenie zewnętrznego mikrofonu oraz słuchawek. Pod drugą zaślepką X900 kryje się gorąca stopka, a właściwie port pozwalający na jej podłączenie. Muszę przyznać, że takie umieszczenie jest dość niefortunne, ponieważ jak już podłączymy dołączoną do zestawu przejściówkę, ta znajduje się tuż pod naszym małym palcem.

Panasonic HC-X900M [TEST]

Panasonic HC-X900M [TEST]

Po lewej stronie tuż przy pierścieniu wielofunkcyjnym jest ulokowany jeszcze jeden mały przycisk funkcyjny – pozwalający na poruszanie się po podstawowych ustawieniach trybu ręcznego kamery.

Ranking kamer cyfrowych

Pozostałe przyciski ukryte są pod uchylnym 3,5” ekranem LCD. Ten możemy obrócić nawet o 180 stopni. Co ważne, wyświetlacz pozwala również na wyświetlanie obrazu 3D nagrań wykonanych w 2D.

Panasonic HC-X900M [TEST]

Panasonic HC-X900M [TEST]

Kamera Panasonica pozwala na nagrywanie filmów w jakości FullHD z technologią 3D – jednak abyśmy mieli taką możliwość trzeba się zaopatrzyć w zestaw niezbędnych akcesoriów. Dotykowy ekran działa bez zarzutu i to za jego pomocą mamy możliwość zmiany wszystkich ustawień kamery. Menu jest czytelne – podzielone na 4 kategorie odpowiedzialne za zmiany ustawień w podstawowych kategoriach: funkcji filmowania, opcji aparatu, wybór nośnika (kamera umożliwia osobne ustawienie źródła zapisu na pamięć wewnętrzną, bądź kartę pamięci osobno dla foto/video) oraz ustawienia ogólne (globalne) dla całej kamery.

Panasonic HC-X900M [TEST]

Panasonic HC-X900M [TEST]

Tył kamery zajęty jest w większości przez baterię, która pozwala na zapis materiału w najwyższej jakości przez niecałą godzinę. Pozostała część zajęta jest przez wizjer elektroniczny. Osobiście nie polecam korzystania z wizjera. Jego obudowa wykonana jest z twardego plastiku, a rozdzielczość (i nawet sama wielkość wyświetlanego obrazu) pozostawia wiele do życzenia. Samą jednak obecność wizjera należy zaliczyć na plus, ponieważ w sytuacjach dużego naświetlenia kiedy na ekranie LCD widać już naprawdę niewiele, sytuacje uratuje właśnie wizjer.

Wcześniej wspomniałem również o pierścieniu umieszczonym tuż obok obiektywu kamery. Ten umożliwia nam ręczne zoomowanie, ustawienie ostrości w trybie manualnym, a także wybór ustawień w menu podczas nawigacji w trybie manualnym. Dokładność pierścienia jest wystarczająca i korzysta się z niego dość komfortowo.

Panasonic HC-X900M [TEST]

Czas na to co najważniejsze – czyli na ocenę jakości nagrań video oraz zapisanego dźwięku.

Panasonic HC-X900M [TEST]

Kamera Panasonic HC-X900M nie jest produktem kierowanym do osób chcących filmować tylko amatorsko uroczystości rodzinne i to nie tylko z uwagi na cenę. Mimo, iż opcja inteligentnego auto sprawdza się dobrze, to kamera pokazuje pazur dopiero w trybie manualnym. Poza wyborem podstawowych opcji (takich jak manualne ustawienie balansu bieli, ostrości, otwarcia przysłony) do naszej dyspozycji jest szereg ustawień związanych z dźwiękiem, czy dostosowaniem kolorów, efektów, przejść, czy prerecording. Ilość opcji jest tak duża, że bez lektury instrukcji obsługi oraz minimum tygodnia prób i testów nie uzyskamy satysfakcjonującego efektu.

Jakość nagrań stoi na bardzo wysokim poziomie i to praktycznie w każdym oświetleniu. Mimo iż kamera posiada lampę błyskową tuż nad obiektywem, to nie wykorzystamy jej do doświetlenia filmowanych obiektów – ta aktywna jest tylko w funkcji aparatu. Mimo tego kamera radzi sobie całkiem dobrze nawet w słabym sztucznym oświetleniu.

Stabilizacja optyczna radzi sobie dobrze nawet w ruchu. HYBRID O.I.S moim zdaniem jednak nie do końca spełnia swoje zadanie. Tak długo dopóki korzystamy z zoomu optycznego jest dobrze, natomiast jak tylko włączymy zoom cyfrowy stabilizacja już nie pomaga. Bez statywu się nie obejdzie, a przy maksymalnym zoomie jest również problem z łapaniem ostrości. Jest to znana przypadłość i wada zoomu cyfrowego jednak w niektórych sytuacjach zoom cyfrowy jest nieoceniony.

Makro działa bardzo dobrze, a nawet rewelacyjnie. Kamera nie ma problemu z łapaniem ostrości nawet w sytuacjach kiedy filmowany obiekt jest w odległości zaledwie niecałego 1cm.

Najwięcej uwag mam do dźwięku. Kiedy ten nagrywamy w systemie 5.1, a odsłuchujemy w stereo, jakość dźwięku jest marna. W ustawieniu 5.1 przy dużej ilości dźwięku (zajęte tło) nawet podczas odsłuchu wielokanałowego też nie jest dobrze. Kamera najlepiej dźwięk nagrywa w stereo, jednak w niektórych sytuacjach i tek zewnętrzny mikrofon jest niezbędny.

Kamera Panasonic HC-X900M jest udanym modelem. Do jakości nagrań video nie mamy większych uwag, kamera radzi sobie dobrze w różnych warunkach oświetlenia. Obsługa jest intuicyjna. Najwięcej zastrzeżeń mamy co do dźwięku. Szkoda, że producent dał do zestawu baterię o małej pojemności.

blog comments powered by Disqus
Panasonic HC-X900M [TEST]