PODPOWIEDZI:

Sony HDR-PJ580 [TEST]

Sony HDR-PJ580 kierowana jest głównie dla zaawansowanych amatorów. Czy kamera z wbudowanym projektorem podoła wymaganiom użytkowników? Zapraszamy na test.

Sony HDR-PJ580

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość nagrań video w różnych warunkach oświetleniowych
  • Wbudowany odbiornik GPS oraz projektor
  • Przyzwoity czas pracy na baterii
  • Lampa błyskowa pozwalająca doświetlać obiekty w czasie nagrywania filmów
  • Duża ilość wbudowanej pamięci wewnętrznej
  • Szeroki kąt widzenia
WADY
  • Brak wizjera
  • Niewielki wyświetlacz utrudnia nawigację po menu
  • Brak możliwości wykonywania zdjęć w trakcie nagrywania filmów

Kamera Sony HDR-PJ580 oparta jest o sensor CMOS Exmor R o wielkości 1/3,91” dysponujący rozdzielczością 5020 tys. pikseli. Ważnym elementem kamery jest też jej optyka. Tu Sony nie zawodzi już od lat i PJ580tka dysponuje obiektywem G Lens, którego kąt widzenia robi imponujące wrażenie bo zaczyna się już od 26,8mm. Obiektyw kamery dysponuje 12x zoomem optycznym oraz 160x zoomem cyfrowym. Przy takich parametrach nie zawodzi też jasność obiektywu, gdzie ta zaczyna się już od wartości F1,8.

Sony HDR-PJ580

Sony HDR-PJ580

Sony HDR-PJ580

Kamera dysponuje również dobrą stabilizacją obrazu, którą Sony nazywa Optical SteadyShot™ z „aktywnym” trybem. Podobną technologią dysponuje wcześniej testowana kamera Panasonic X900M (HYBRID O.I.S). Obydwie technologie pozwalają na stabilizację obrazu nie tylko w ruchu ale również podczas zoomowania obrazu.

Kamera ponadto dysponuje 3” uchylnym ekranem LCD (pozwalającymi obrócić go o 180 stopni), potrafi nagrywać dźwięk również w standardzie 5.1 oraz dysponuje złączami miniJack 3,5mm pozwalającymi na podłączenie słuchawek oraz zewnętrznego mikrofonu. Nasze nagrania możemy zapisać na wbudowanej pamięci w ilości 32GB lub na karcie pamięci (kamera obsługuje karty memorySTICK oraz SDHC).

Ranking najlepszych kamer cyfrowych

Sony HDR-PJ580

Sony HDR-PJ580

Sony HDR-PJ580

Sony HDR-PJ580

Kamera została wykonana z wysokiej jakości plastiku i całość jest dobrze spasowana. Konstrukcja jest mniejsza i lżejsza od X900M. Jest to ważna cecha dla użytkowników tym bardziej, że kamera jest kierowana głównie dla wymagających amatorów.

Jak kupić dobrą kamerę? >>>

Na obudowie kamery znajdziemy wszystkie niezbędne wejścia/wyjścia jakie kamera za ponad 3tys zł powinna mieć. Na górze do naszej dyspozycji jest gorąca stopka, poniżej przycisk zoomowania oraz spust migawki aparatu. Na zmianę trybu pracy pozwala niewielki przycisk poniżej spustu migawki. Warto już teraz nadmienić, że podczas nagrywania filmów nie możemy skorzystać z możliwości wykonywania zdjęć. Tył kamery w większości zajmuje bateria, a nad nią dwie ikony informujące nas o trybie pracy kamery.

Sony HDR-PJ580

Sony HDR-PJ580

Nawigacja po menu kamery odbywa się w większości z menu dostępnego na dotykowym ekranie LCD, poniżej którego Sony umieścił stereofoniczne głośniki.

Bardzo ważną cechą jest również umieszczenie z tyłu wyświetlacza projektora. Ten mimo iż nie dysponuje szerokim kątem oraz bardzo dużym zasięgiem, wystarczy i to w zupełności do odtwarzania nagranych filmów nawet w większym pomieszczeniu. Na górze wyświetlacza PJ580 jest niewielki suwak pozwalający na ustawienie ostrości wyświetlanego przez projektor obrazu.

Sony HDR-PJ580

Menu kamery jest czytelne jednak bardziej rozdrobnione jak w przypadku wcześniej testowanej kamery Panasonic X900M. Ikony są oznaczone również graficznie co ułatwia nawigację. Ta jednak dla osób z dużymi palcami może i tak być utrudniona, ponieważ czcionki są dość małe. Na szczęście dotyk ekranu jest na dobrym poziomie.

Sony HDR-PJ580

Sony HDR-PJ580

Sony HDR-PJ580

Kamera poza możliwością odtwarzacza materiału nagranego umożliwia jego prostą edycję, z uwagi jednak na wielkość ekranu oraz ikon polecam edycję i udostępnianie materiałów z pozycji komputera.

Co do jakości nagrań video trudno nie odnieść się do wcześniej testowanej kamery Panasonic X900M. Obydwie kamery jakie odwiedziły naszą redakcję należą do podobnej półki cenowej. Kamera Sony HDR-PJ580 nagrywa materiał video równie dobrze jak jej konkurent w warunkach dobrego oświetlenia. O zmierzchu kamera radzi sobie również dobrze, jednak ma tendencję do ustawiania dość wysokiej czułości, co mimo dobrego światła obiektywu i tak przekłada się na większe szumy jak w Panasonicu. Sony zyskuje jednak przewagę już po zmroku. Jakość nagrań jest na dobrym poziomie, a dodatkowo obiekty znajdujące się w odległości do około 3 metrów możemy doświetlić korzystając z lampy błyskowej, która może również działać podczas nagrywania video i świecić światłem stałym.

Sony ma również niewielką przewagę nad kamerą Panasonica w długości pracy czasu na baterii. Dołączona przez producenta bateria Sony umożliwia nagranie troszkę ponad godziny nagrań w jakości FullHD.

Dźwięk jaki nagrywa kamera Sony podobnie jak w przypadku Panasonica stoi zaledwie na średnim poziomie. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że mikrofony umieszczone są tuż pod obiektywem i dźwięk jest minimalnie lepszy. Na dobry dźwięk (nawet przy dużym zoomie) możemy liczyć po wybraniu opcji nagrywania audio w trybie stereo.

Stabilizacja obrazu działa dobrze nawet podczas zbliżania obiektów. Moim zdaniem jednak Panasonic radził sobie trochę lepiej z tym zadaniem.

Sony HDR-PJ580 jest kamerą, która spełnia swoje zadanie bardzo dobrze. Oferuje szereg innowacyjnych funkcji, które nie są bez znaczenia dla użytkowników. Projektor, odbiornik GPS to miłe dodatki. Najważniejsza jest jednak oczywiście funkcja nagrywania, która jest bez zarzutu.

blog comments powered by Disqus
Sony HDR-PJ580 [TEST]