PODPOWIEDZI:

Trendnet TEW-712BR [TEST]

Na rynku w segmencie niedrogich konsumenckich routerów jest ogromny wybór. Czy nowość Trendnet TEW-712BR znajdzie swoje miejsce?

TRENDnet TEW-712BR

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Intuicyjna obsługa
  • Duże możliwości konfiguracji dostępu do sieci
  • Niewielkie rozmiary i waga
  • Stabilne połączenie
  • Dobry zasięg mimo anteny o niewielkiej mocy
  • Korzystny stosunek jakość/cena/wydajność
WADY
  • Obudowa wykonana z błyszczącego plastiku (łatwo się brudzi i szybko rysuje)

Router Trendnet TWE-712BR to produkt stosunkowo świeży. Router parametrami technicznymi nie odbiega znacząco w żadną stronę od konkurencji, czy więc jest jeszcze miejsce na rynku na kolejny produkt kierowany dla użytkowników domowych?

w1

Produkt Trendnet wspiera standard WiFi 802.11b/g/n z teoretyczną prędkością przesyłu danych do 150Mb/s. Częstotliwość na jakiej pracuje router to podobnie, jak u konkurencji z tego przedziału cenowego częstotliwość 2,4GHz. Trendnet TEW-712BR posiada jedną niewielką antenę o wzmocnieniu 2dBi. Według zapewnień producenta taka antena powinna zapewnić dostępność Internetu w przeciętnym domu. Co jednak producent rozumie przez pojęcie przeciętny dom?

częstotliwość

TEW-712BR ma wymiary: 158 x 109 x 34 mm i waży zaledwie 204 gramy!

Obudowa routera wykonana została z błyszczącego plastiku w kolorze fortepianowej czerni. Niestety jest to jedyna wada tego urządzenia – ponieważ takie wykończenie powoduje, że ślady zabrudzeń są szybciej widoczne, a także rysy łatwiej dostrzegalne (taki plastik jest podatniejszy na zarysowania). Sytuację ratuje fakt, iż urządzenia tego typu najczęściej raz skonfigurowane działają długo nie tylko bez przeprowadzki w inne miejsce, ale bez dodatkowej interwencji użytkownika.

Na froncie routera Trendnet umieścił siedem diod sygnalizujących pracę urządzenia, dostępność Internetu, połączenie kablowe z innymi urządzeniami oraz dostępność sieci WiFi.

Z lewej strony dostępny jest przycisk WPS - przycisk funkcyjny mający za zadanie umożliwić połączenie się z routerem bez konieczności wprowadzania długich kodów PIN zabezpieczających urządzenie przed nieautoryzowanym dostępem. Część naszych użytkowników może znać funkcję tego przycisku pod inną nazwą QSS (takie nazewnictwo stosuje konkurencyjny TPLink).

w3

Tył urządzenia to prawdziwe centrum dowodzenia TEW-712BR. Mamy tutaj głęboko umieszczony przycisk RESET (podczas testów nie miałem okazji sprawdzić jego funkcjonowania – duży plus), umieszczona na stałe antena, szereg portów pozwalających na przewodowe doprowadzenie Internetu z modemu lub innego urządzenia oraz 4 porty do udostępniania Internetu innym urządzeniom. Obok wyjść znajdziemy również gniazdo pozwalające na podłączenie zasilacza sieciowego (dostępnego w zestawie) oraz włącznik/wyłącznik routera.

w2

Produkt Trendnet należy do tak zwanej zielonej linii produktów, co oznacza znacznie zredukowany apetyt na prąd. TEW-712BR pobiera z sieci maksymalnie 3W.

Po zapoznaniu się ze specyfikacją urządzenia czas przejść do jego podłączenia i konfiguracji. Bezproblemowa obsługa dzięki intuicyjnemu interfejsowi nie powinna sprawić problemu nawet mniej doświadczonym użytkownikom. Po wpisaniu adresu IP urządzenia https://192.168.10.1 naszym oczom ukazuje się przyjemny dla oka oraz intuicyjny interfejs. Dodatkowo – wraz z dostępem do konta administracyjnego od razu uruchamia się kreator konfiguracji urządzenia, który w 6 krokach pozwoli na podłączenie się do sieci, udostępnienie łącza oraz zabezpieczenie sieci przed nieautoryzowanym dostępem.

setupe

Oczywiście nie zabrakło również opcji dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Z tych podstawowych warto wymienić chociażby klonowanie adresu MAC, tworzenie listy dostępowej pozwalającej na dostęp do sieci WiFi tylko urządzeniom z wcześniej zdefiniowanym adresem fizycznym karty sieciowej, czy nawet prostą funkcję sprawdzenia PINGU, czy to po adresie WWW, czy IP.

ddns

firmware update

macclone

pingtest

W zasadzie router Trendnet jest urządzeniem typu podłącz - zapomnij, tak można w skrócie określić jego testy.

Produkt Trendnet testowany był na łączu telewizji kablowej Inea z następującymi parametrami: 50Mb/s download oraz 2Mb/s upload. Drugim podstawowym urządzeniem do testów był komputer stacjonarny naszej redakcji wyposażony w kartę sieciową GC-WB150 Gigabyte oraz kartę sieciową USB TP Link TL-WN722N.

Podczas całego okresu testowania, sieć oparta na routerze Trendnet była bardzo stabilna. Jak już wcześniej wspomniałem, o urządzeniu można było niemal zapomnieć. Co zaliczam też na duży plus dla TEW-712BR to bardzo stabilne połączenie z Internetem. Na opisanych powyżej parametrach łącza, rzeczywista prędkość oscylowała w granicy 50~55Mb/s. Zdarzały się jednak „kwiatki” w postaci wysokich skoków wartości pobierania danych podczas testu łącza programem dostępnym na stronie speedtest.net. Wartości te, nie tylko były nierealne dla łącza jakim dysponowaliśmy do testów, ale także fizycznie nie osiągalne dla routera w standardzie 802.11n działającego na częstotliwości 2,4GHz. Faktyczny transfer plików (np. pobieranych z testowego serwera dostawcy Internetu) był stabilny i osiągał maksymalne fizycznie dostępne wartości dla łącza oraz routera.

speedtest

Moim zdaniem produkt Trendnet spełnił i to w 100% swoje zadanie. To czym chwali się producent nie pozostaje jedynie tylko na papierze, ale jest faktem. Jedynym elementem do jakiego mogę się przyczepić to materiały, a właściwie faktura z jakiej została wykonana obudowa. Wolał bym coś bardziej użytecznego – matowego, jednak minus ten jest o tyle mało istotny, że urządzenia tego typu rzadko są przenoszone, a często też rzadko kto na nie patrzy.. mają działać i tyle.

blog comments powered by Disqus
Trendnet TEW-712BR [TEST]