Google Nexus 10 [TEST]

Google Nexus 10 to pierwszy pełnowymiarowy tablet Google, efekt współpracy z firmą Samsung. Podczas gdy większość dotychczasowych Nexusów bazuje na istniejących modelach telefonów i tabletów, Nexus 10 jest istotnym krokiem naprzód, nie mając swojego odpowiednika w ofercie firmy Samsunga.

Google Nexus 10

Ocena VideoTesty.pl
GŁOSÓW

A Ty jak oceniasz?

Dziękujemy za oddanie głosu.
ZALETY
  • Rozdzielczość ekranu - 300 dpi
  • Cena
  • Bateria
  • System MIMO
  • Profile użytkowników
WADY
  • Brak modemu 3G/4G
  • Nie-rozszerzalna pamięć

1

W porównaniu do Galaxy Note 10.1, a zwłaszcza w porównaniu do Galaxy Tab 2, Nexus 10 jest istną bestią wydajności. Szczerze mówiąc, pod względem specyfikacji sprzętowej, nie wiele tabletów może równać się z Nexusem 10.

Jedną z największych zalet Nexusa 10 jest wyświetlacz. 10-Calowy panel o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli - 300 dpi, czyni go tabletem o najwyższej rozdzielczości wyświetlacza (według Samsunga), większej nawet niż w ekranach "retina" - spotykanych w iPadach.

2

Wewnątrz znajduje się 1.7 GHz, dwurdzeniowy procesor, wraz z hojnymi 2 GB pamięci RAM. Nie-rozszerzalna pamięć wewnętrzna fash wynosi 16 GB lub 32 GB. Z tyłu umieszczono 5-megapikselowy aparat fotograficzny, z przodu 1,9-megapikselową kamerę wideo rozmów. Nexus 10 nagrywa, w jakości 1080p HD i odtwarza wideo przy 30 klatkach na sekundę.

Urządzenie to obsługuje jedynie łączność Wi-Fi, posiada jednak funkcję łączności bezprzewodowej MIMO [rozwiązanie zwiększające przepustowość sieci bezprzewodowej polegające na transmisji wieloantenowej], dzięki czemu prędkość transmisji powinna być nieco lepsza.

4

Pomimo uwiązania do Wi-Fi, Nexus 10 oferuje pełny zestaw czujników: GPS, GLONASS, żyroskop, barometr, kompas cyfrowy i akcelerometr. Nexus 10 posiada również dwustronny moduł komunikacji NFC.

5

Jeśli korzystasz ze smartfona z systemem Android, połączenie go z Nexusem 10 (hot spot) nie powinno stanowić żadnego problemu. Nexus 10 posiada także łączność Bluetooth 3.0, złącze microUSB i port wideo microHDMI.

System operacyjny Android 4.2, nazwany tak samo jak swój poprzednik - "Jelly Bean". Bardzo ciekawą cechą Nexusa 10 jest obsługa wielu profili użytkowników, aczkolwiek, dziwne jest że powstało to dopiero teraz... Ogromna zaleta dla tych, którzy będą dzielić się z tabletem z innymi użytkownikami, gdyż pozwoli im to na zachowanie indywidualnych profili poczty, ulubionych stron internetowych itp. chociaż nie wiemy, czy profile te chronione są hasłem PIN.

3

Ważąc 603 gramy, Nexus 10 jest o 50 gramów lżejszy od obecnego iPada, chociaż fizycznie jest nieco szerszy, mierząc 264 x 178 x 8, 9 mm. Wewnątrz umieszczono baterię o pojemności 9000 mAh, o ponad 25% większą niż w Galaxy Note 10.1. Ogólnie rzecz biorąc, sprzęt jest w stanie konkurować z obecnym iPadem, a czynnikiem kluczowym jest w tym wypadku cena.

4

Najtańszy model - z 16 GB pamięci, kosztuje zaledwie 399 $ w USA, w porównaniu do 499 $ za iPada; o 25% taniej! W Wielkiej Brytanii jest podobnie, Nexus 10 jest o 25% tańszy niż iPad. 319 Funtów za model z 16 GB i 389 funtów za model 32 GB.

Nexus 10 dostępny jest w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii, Australii i Kanadzie od 13 od listopada. Tak, więc, Nexus 10 jest prawdopodobnie lepszy niż iPad i z pewnością tańszy niż iPad. Apple nie będzie szczęśliwe z takiej konkurencji, powinno, więc zwyczajowo pozwać firmę Samsung do sądu, lecz tym razem Samsung stworzył produkt dla Google, a Apple jak dotąd unikało walki z Google.

Mimo, iż Nexus 10 to świetny tablet, nie zdoła przekonać fanów Apple do "przesiadki", powinien jednak mieć swój udział w rynku, w okresie przedświątecznym. Co się tyczy prawników firmy Apple - będą chcieli zepsuć całą zabawę.

blog comments powered by Disqus