PODPOWIEDZI:

CM Storm QuickFire TK [TEST]

Gracze nie są skazani tylko na duże klawiatury! Dzięki firmie CM Storm i klawiaturze Quick Fire TK nie rezygnując z klawiatury numerycznej mamy niewielką klawiaturę dla graczy, która zmieści się nawet na niewielkim biurku.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • Nieduże wymiary
  • W pełni mechaniczna
  • Ciche klawisze
  • Dobrze wykonana klawiatura oraz przewód
  • Antypoślizgowa powierzchnia wszystkich klawiszy
  • Ciekawe rozwiązanie zarządzania kablem
  • Funkcje multimedialne klawiszy
  • Antypoślizgowa powierzchnia również na nóżkach
WADY
  • Mało ergonomiczna przy dłuższym pisaniu
  • Wysoko ustawione klawisze nawet w najbardziej płaskiej pozycji

CM Storm Quick Fire TK to klawiatura adresowana dla graczy, kolejna konstrukcja dobrze przyjętej serii Quick Fire. Wersja TK należącego do grupy Cooler Master producenta jest kompaktowych rozmiarów w pełni mechaniczną klawiaturą.

W opakowaniu znajdziemy klawiaturę, długi 1,8m przewód oraz niewielki „klucz” do wyciągania klawiszy z przełączników.

Przewód jest wystarczająco długi, a materiałowy oplot porządnie wykonany i się nie haczy nawet na nie wykończonym rancie blatu biurka.

Sama klawiatura jest naprawdę kompaktowych rozmiarów. Jej całkowita długość to niecałe 38cm! A pamiętajmy, że mamy do czynienia z klawiaturą wyposażoną w pełną klawiaturę numeryczną. Sam Quick Fire TK wykonany jest ze stali oraz plastiku. Stalowe są elementy konstrukcji (np. pod przełącznikami), a plastikowa cała reszta, w tym obudowa klawiatury. Z uwagi na ten fakt, jej waga przy tak niewielkich rozmiarach to aż 544 gramy i da się to odczuć. Praktycznie cała klawiatura wraz oczywiście z klawiszami pokryta jest cienką antypoślizgową powierzchnią, dzięki czemu palce nawet po dłuższej rozgrywce się nie ślizgają i pewnie uderzają w kolejne klawisze.

2

Sam układ klawiszy jest dość charakterystyczny dla klawiatur dla graczy. Mamy tutaj mały enter, duży backspace oraz duże Shift`y oraz klawisze CTRL. Ciekawie zostało rozwiązane połączenie klawiatury numerycznej ze strzałkami. W momencie kiedy mamy nie aktywny klawisz NumLock dostępne są strzałki, a w momencie aktywowania klawiszy numerycznych strzałki nie są dostępne. Zmiana trybu pracy wiąże się też ze zmianą podświetlania klawiszy numerycznych i strzałek niezależnie od trybu podświetlania całej klawiatury.

5

Spód klawiatury gości cztery duże gumowe nóżki. Te skutecznie zapobiegają ślizganiu się klawiatury po blacie stołu. Dodatkowo użytkownik Quick Fire TK ma możliwość regulacji położenia w dwóch płaszczyznach. Co niezmiernie cieszy, to fakt, iż nawet nóżki zostały przez producenta wyposażone w gumowe elementy antypoślizgowe.

1

Przewód do klawiatury jest dopinany. Z jednej strony mamy standardowe złącze USB w standardzie USB 2.0, a z drugiej mini USB. Końcówki kabli są pozłacane, co ma zapewnić szybszy przepływ informacji. Ten możemy praktycznie dowolnie układać w specjalnie przygotowanych rowkach.

Podłączenie klawiatury nie wymaga instalacji sterowników. System wykryje i zainstaluje klawiaturę domyślnie. Pierwszy kontakt z palcami sprawia miłe wrażenie oraz fakt, iż klawiatura wyraźnie się podnosi i jest naprawdę wysoka przy dość małej szerokości. Przyzwyczajenie się do klawiatury numerycznej dzielonej ze strzałkami zajmuje tylko krótką chwilę i dla nikogo nie powinno być to problemem.

3

Gra na Quick Fire TK jest czysta przyjemnością. Mechanizm Cherry MX jest cichy i precyzyjny. Nie ma mowy tu o przycięciach, czy nieprecyzyjnej pracy charakterystycznej dla klawiatur opartych o gumki, a nie mechanicznej. Układ klawiszy funkcyjnych i połączenie ich z klawiszami specjalnymi został przemyślany. Po przytrzymaniu trzy sekundy klawisza FN (funkcyjnego) ten zostaje zablokowany i aktywne są na stałe funkcje specjalne, takie jak klawisze multimedialne, czy opcje zmiany trybu i intensywności podświetlania. Co ważne, klawiatura jest również bardzo cicha, co nie jest częste w klawiaturach mechanicznych. Czas reakcji klawiatury jest bardzo krótki. Od momentu wciśnięcia klawiszy do ruchu postaci na ekranie monitora mija niewielki ułamek sekundy (1ms), jest to bardzo ważne zwłaszcza w grach pierwszoosobowych, gdzie liczy się błyskawiczna reakcja na ruch przeciwnika.

Podświetlanie klawiatury to osobna historia. Użytkownik ma do wyboru trzy wersje kolorystyczne, dobrane pod kolor przełączników. Podświetlane są nie tylko klawisze, ale i przestrzeń między nimi. Moim zdaniem nie jest to najlepsze rozwiązanie. Gracz może regulować podświetlenie klawiszy w pięciostopniowej skali, dodatkowo są trzy predefiniowene profile do naszej dyspozycji. Całkowite podświetlenie klawiatury (maksymalna moc oświetlenia), podświetlenie całej klawiatury z minimalnym stopniem świecenia, podświetlenie klawiszy kierunkowych (jeżeli s ą aktywne) oraz klawiszy WSAD. Oczywiście podświetlanie możemy również wyłączyć całkowicie.

Sugerowana cena klawiatury to 399zł. Jak za te pieniądze, dostajemy produkt przemyślany i dopracowany. Klawiatura jest niewielka, tak więc marzenia graczy potrzebujących niewielkiej, ale dobrej klawiatury na swoje ciasne biurka zostały wysłuchane. Czas reakcji klawiatury jest błyskawiczny, a komfort gry znakomity. Pamiętajmy jednak, że klawiatura jest kierowana do graczy i tam też się sprawdza. W codziennym użytkowaniu po np. dłuższym pisaniu na klawiaturze bolą nadgarstki, a mała szerokość klawiatury oraz układ klawiszy nie należy do najbardziej ergonomicznych w codziennych zastosowaniach.

blog comments powered by Disqus
CM Storm QuickFire TK [TEST]