PODPOWIEDZI:

Netgear JNR3210 N300 router [TEST]

Router Netgear JNR3210 jest urządzeniem bez wątpienia zaawansowanym. Konstrukcja kierowana jest do zastosowań domowych. Jak sprawdzi się urządzenie w praktyce? Zapraszamy do naszego testu.

Netgear N300 Gigabit Router z USB JNR3210

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Duże możliwości konfiguracji
  • Proste udostępnianie drukarek i dysków w sieci
  • Opcja kontroli rodzicielskiej
  • Możliwość udostępnienia łącza tymczasowego (dostęp dla gościa)
  • Prosta kontrola dostępu do sieci
  • Możliwość wyłączenia WiFi jednym przyciskiem na obudowie
WADY
  • Słaby zasięg
  • Brak możliwości ustawienia w pionie
  • Łatwo rysująca się obudowa

Router jest obecnie niemal obowiązkowym wyposażeniem sieci domowej. Wraz z upowszechnieniem się łącz o większej przepustowości użytkownicy coraz częściej spoglądają na urządzenia bardziej zaawansowane i pozwalające wykorzystać potencjał sieci, w tym z wykorzystaniem WiFi. Netgear JNR3210 jest urządzeniem pracującym w standardzie WiFi 802.11 b/g/n na częstotliwości 2,4GHz z teoretyczną obsługą do 300Mbps.

fot1

Router poza podłączeniem do sieci z modemu pozwala na przewodowe podłączenie do czterech urządzeń jednocześnie (RJ-45) oraz łączność bezprzewodową. Z tyłu urządzenia znajdziemy również port USB pozwalający, dzięki funkcji ReadySHARE, na proste udostępnienie zawartości przenośnych dysków, pendrive’ów, czy drukarek bez konieczności wydawania pieniędzy na drogie urządzenia sieciowe.

fot5

readshere

Poza wyżej wymienionymi portami z tyłu routera JNR3210 znalazło się również wejście na zasilacz sieciowy, włącznik/wyłącznik urządzenia oraz dwa gniazda antenowe. Router Netgear pozwala na podłączenie dwóch anten zwiększających zasięg WiFi. W zestawie znalazły się niewielkie konstrukcje o wzmocnieniu 2dBi.

fot2

fot4

Front urządzenia wyposażony został w szereg diod sygnalizujących pracę, podłączenie do sieci, podłączenie przewodowe Ethernet innych komputerów oraz aktywne WiFi. Zaraz obok producent umieścił jeszcze dwa dodatkowe przyciski:

  • włącznik/wyłącznik WiFi
  • proste udostępnianie połączenia WPS

fot3

Obudowa routera jest wykonana z białego i błyszczącego plastiku. Ten dość łatwo ulega porysowaniu jednak nie widać na nim śladów palców, co dla wielu osób będzie z pewnością zaletą. Na topie producent umieścił dość dużych rozmiarów swoje logo – dodajmy, że jest ono podświetlane, z możliwością jego wyłączenia.

fot7

Całość jest oparta o cztery dość duże gumowe nóżki. Niestety, ale urządzenie nie posiada możliwości jego postawienia w pionie, w zamian za to mamy możliwość jego przywieszenia na przykład na ścianie.

fot6

Co do konfiguracji, to tutaj nie mam większych zastrzeżeń. Menu w języku polskim zostało ułożone w sposób logiczny z możliwością wyboru pomiędzy opcją zaawansowaną, a podstawową. Podstawową, co nie znaczy prostą. Mnogość dostępnych funkcji działa na plus jak i na minus, ponieważ użytkownicy mający pierwszy raz styczność z tego typu urządzeniem mogą mieć problem z jego konfiguracją.

panel podstawowy

panel zaawansowany

Poza opcjami podstawowymi, takimi jak klonowanie adresu MAC, czy zabezpieczeniami sieci znajdziemy tutaj szereg opcji dodatkowych, na które zwrócą uwagę w większości użytkownicy domowi. Wśród przydatnych funkcji znalazła się między innymi możliwość ustanowienia kontroli rodzicielskiej dla poszczególnych komputerów, opcja udostępniania w sieci drukarek i pamięci, a także gościnny dostęp do sieci. Warto nadmienić, że router Netgear jest już wstępnie skonfigurowany, posiada łatwy do rozpoznania SSID oraz zabezpieczoną sieć WiFi (hasło dostępu producent umieścił również dla ułatwienia na naklejce pod spodem urządzenia). Moją uwagę zwróciła również możliwość prostego podglądu podłączonych do sieci urządzeń. Na liście widoczne są aktywne komputery wraz z ich nazwą w sieci, adresem IP oraz adresami fizycznymi (MAC).

aktywne zalogowania

Prędkość udostępniania Internetu poprzez WiFi w teorii to 300Mbps. W praktyce wartość ta jest jednak nie osiągalna. Tutaj w zasadzie znaczenie ma obsługa częstotliwości. Testowany przez nas router pracuje w zakresie 2,4GHz, a więc w takim samym, jaki spotykamy w większości tańszych urządzeń. Niestety, ale brak wsparcia dla 5GHz powoduje nadal powstawanie zakłóceń, a także obniża sprawność przesyłu danych w sieci. Tak więc w praktyce faktyczna prędkość przy takiej specyfikacji wynosi niecałe 90Mbps. Mamy więc do czynienia z transferem większym, jak w przypadku N150, ale nadal nie powalającym.

speedtest

Stabilność łącza jest dobra i nie mam uwag, co do funkcjonowania routera. Urządzenie nawet dość mocno obciążane nie zrywa sygnału.

Największą wadą JNR3210 jest co najwyżej przeciętny zasięg. Dwie anteny o wzmocnieniu 2dBi to naszym zdaniem za mało, jak na urządzenie tej klasy. Takie antenki wystarczą do komfortowej obsługi maksymalnie 100 metrowego mieszkania. W odległości około 6 metrów od urządzenia z dwoma cienkimi ścianami z żelbetu po drodze zasięg już spada.

Podsumowując: router Netgear JNR3210 jest narzędziem funkcjonalnym. Całość została dobrze wykonana, a funkcjonalnością zadowoli z pewnością większość użytkowników domowych. Mnogość funkcji nawet w trybie podstawowym działa i na plus, i na minus JNR3210. Największym minusem jest zasięg routera, a jego plusem funkcjonalność.

blog comments powered by Disqus
Netgear JNR3210 N300 router [TEST]