PODPOWIEDZI:

Sapphire Edge miniPC HD4 [TEST]

Sapphire Edge MiniPC HD4 to kolejna propozycja multimedialnego komputera o niewielkich rozmiarach na naszym portalu. Ten MiniPC to oferta skierowana do użytkowników chcących stworzyć własne centrum rozrywki.

Sapphire Edge Mini PC HD4

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niski pobór energii
  • Bardzo dobra jakość wykonania
  • Niewielkie rozmiary i waga
WADY
  • Brak samodzielnej możliwości wymiany podzespołów
  • Brak wyjścia DVI
  • Niska wydajność
  • Tylko jedna pozycja montażu

Swoje domowe centrum rozrywki możemy stworzyć na kilka sposobów. Obecnie dostępne są mocno rozbudowane dekodery zarówno DVB-T, jak i telewizji cyfrowej czy kablowej. Dla osób ceniących miejsce producenci przygotowali rozwiązania typu Android Dungle. Tym, którym i takie rozwiązania nie odpowiadają, a nie chcą z różnych względów korzystać z komputera stacjonarnego czy laptopa, producenci przygotowali rozwiązania właśnie typu MiniPC.

fot1

fot3

Sapphire Edge HD4 to jedno właśnie z takich rozwiązań. Pełnoprawny komputer zamknięty w bardzo małej obudowie. Sercem HD4 jest procesor Intel Celeron 847 posiadający do dyspozycji 4GB pamięci RAM. W związku z tym, iż mamy tu do czynienia z konstrukcją typu Sandy Bridge, na pokładzie układem graficznym jest układ Intel HD3000.

cpuz

Do dyspozycji użytkownika jest dysk HDD o pojemności 320GB, który w teście ATTO Disk Benchmark prezentuje standardową jak dla konstrukcji 2,5” wydajność.

Portami producent nas nie rozpieszcza. Na froncie znajdziemy tylko dwa porty USB, w tym jeden w standardzie 2.0, a jeden już w 3.0.

fot4

Na topie ani na bokach nie znajdziemy żadnych dodatkowych portów, wszystkie zostały ulokowane już na tyle komputera. Tutaj znajdziemy wejście mikrofonowe i wyjście słuchawkowe typu 3,5mm miniJack. Powyżej producent umieścił wejście do zasilacza sieciowego, nad nim ulokowany jest port sieciowy Ethernet RJ-45, jeszcze wyżej znajdziemy kolejne dwa porty USB, ale w standardzie 2.0. Wyżej umieszczono port HDMI (pełnowymiarowy), a jako ostatni to standardowy port VGA (D-SUB).

fot5

Obudowa urządzenia wykonana jest w wysokiej jakości plastiku, a całość została pokryta materiałem imitującym gumę. Dzięki takiemu rozwiązaniu Edge HD4 nie brudzi się łatwo, a powstałe zanieczyszczenia są bardzo łatwe w usunięciu.

fot8

fot2

Na boku dostępny jest włącznik z ukrytą diodą sygnalizującą pracę urządzenia, a poniżej dioda odpowiedzialna za sygnalizację pracy dysku.

fot5

Testy bazowały na ocenie wydajności całej jednostki oraz ocenie wydajności karty graficznej, procesora oraz dysku, czyli najważniejszych podzespołów w komputerze. Do testów użyliśmy programów: PCMark7 (w trybie performance) 3DMark Vantage (Performance) – nie użyliśmy programu 3DMark 11 z uwagi na brak obsługi DX11 przez zintegrowaną kartę graficzną HD3000 Intela. Do oceny wydajności procesora wykorzystaliśmy program Cinebench 11.5, a wydajność dysku sprawdziliśmy programem ATTO Disk Benchmark. Pobór prądu zmierzyliśmy w stanie spoczynku oraz w stresie wykorzystując watomierz LED Systems model 6907C (do obciążenia komputera użyliśmy programu Prime95 oraz FurMark). Głośność pracy mierzyliśmy używając decybelomierza firmy Voltcraft model SL-100.

Wyniki testów

PCMark7

pcm

3DMakr Vantage Performance (wynik ogólny)

3dmv

Porównanie syntetyków

marki

ATTO Disk Benchmark

atto

Głośność zestawu

głosność

Pobór prądu

prąd

Podsumowanie

Podsumowanie Sapphire Edge HD4 nie jest łatwe. Ten mini komputer spełnia swoje zadanie – jest dobrą maszyną do odtwarzania multimediów, no i jesteśmy też w stanie np. napisać jakiś dokument tekstowy. Jednak niska wydajność nie pozwala na pracę z wieloma aplikacjami na raz, o grach nie ma mowy, HD4 jest dość głośne w porównaniu do konkurencji, ale za to bardzo dobrze wykonane i ma niewielki pobór prądu.

blog comments powered by Disqus
Sapphire Edge miniPC HD4 [TEST]