PODPOWIEDZI:

On Networks karta sieciowa WiFi N300MA USB [TEST]

Karta sieciowa On Networks to obok dwóch routerów trzecia nowość na naszym rynku. Urządzenie oznaczone symbolem N300MA jest niewielkie i oferuje teoretyczne prędkości transferu nawet do 300Mpbs. My je przetestowaliśmy, a Państwa zapraszamy do lektury wyników.

On Networks karta sieciowa WiFi Micro USB N300

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niewielkie rozmiary
  • Wsparcie dla WPS
  • Cena/jakość
WADY
  • Pracuje w niewielkiej odległości od źródła sygnału
  • Czuła na przeszkody

Karta sieciowa On Networks N300MA wspiera standard WiFi 802.11 b/g/n. Urządzenie działa na częstotliwości 2,4GHz i oferuje teoretyczne prędkości transferu do 300Mbps.

On Networks WiFi N300MA  fot3

Cechą charakterystyczną karty są jej niewielkie wymiary, które wynoszą: 34 x 16 x 8 mm. Ta niewielka karta sieciowa waży zaledwie 4 gramy i komunikuje się z komputerem portem USB. Urządzenie nie posiada zewnętrznej anteny, a jedynie wbudowaną.

Co do wykonania karty nie mam żadnych uwag. Produkt On Networks dostępny jest tylko w kolorze białym. Jego obudowa jest wykonana z błyszczącego plastiku, jednak ta jest odporna na zabrudzenia. Nie widoczne są również niewielkie ryski jakie mogą powstać podczas użytkowania karty. Na górnej części obudowy producent umieścił niewielki przycisk WPS (tuż pod swoim logo) umożliwiający łatwe podłączenie się do istniejącej infrastruktury. Poniżej znajduje się dioda – sygnalizująca pracę urządzenia. Jej niebieskie światło jest wyraźne, jednak na szczęście nie razi, ani nie przeszkadza podczas użytkowania urządzenia w nocy.

On Networks WiFi N300MA  fot4

Warto dodać, iż karta sieciowa po podłączeniu do portu USB nie koliduje z innymi urządzeniami, a wystaje zaledwie na 22mm.

Testy karty sieciowej przeprowadziliśmy na laptopie (Acer Extensa 5220) fabrycznie wyposażonym w kartę sieciową obsługującą jedynie standard WiFi 802.11 b/g. Router z jakim podczas testów komunikowała się karta sieciowa, to produkt TRENDNet TEW-712BR oraz On Networks N150R. Łącze jakim dysponowaliśmy podczas testów charakteryzowało się następującymi parametrami: pobieranie 250Mbps, wysyłanie 4Mbps. Uważny czytelnik zauważy, że obydwa routery spełniają wymogi standardu jedynie N150 z teoretyczną prędkością do maksymalnie 150Mbps, tymczasem testowana karta spełniała standard N300. W praktyce jednak wiemy doskonale, że prędkości te są dalekie od osiąganych w rzeczywistości, tak więc urządzenia w standardzie N150 były wystarczające do przeprowadzenia testów praktycznych.

On Networks WiFi N300MA  fot 2

Podczas testów komputer, do którego podpięta była karta, znajdował się w pomieszczeniu oddalonym o niecałe 5 metrów od źródła sygnału. Po drodze miał trzy przeszkody – betonowe ścianki działowe. W takich warunkach siła sygnału na testowanej karcie była określana przez system jako „bardzo dobra” – 5 kresek, gdy karta sieciowa laptopa miała maksymalną siłę sygnału (6 kresek zasięgu, sygnał „znakomity”).

Testy prędkości łącza przeprowadziliśmy korzystając z narzędzia testowego ze strony speedtest.net. Podczas testów sprawdziliśmy w sumie 4 serwery, na trzech uzyskując podobne prędkości, a na jednym zdecydowanie niższe. I tak prędkość pobierania na najlepszym serwerze dochodziła do 47Mbps (download) i przekraczała nieznacznie 3,7Mbps upload.

On Networks WiFi N300MA fot1

Jakość połączenia była dobra, to nie było zrywane. Wspomnieć należy jednak, że karta jest bardzo czuła na zmianę odległości i większą ilość przeszkód. Wystarczyło oddalić się o kolejne 2 metry od routera, aby siła sygnału bardzo zmalała (do 2 „kresek”), a prędkość działania sieci znacząco spadła. Takie zachowanie nie jest jednak dla nas zaskoczeniem. Karta takiej wielkości, nie posiadająca zewnętrznej anteny, nie osiągnie takich rezultatów pod względem siły sygnału jak chociażby karty wewnętrzne, które posiadają anteny umieszczone w obudowie monitorów. Plusem dla urządzenia On Networks jest brak wyraźnego przegrzewania się urządzenia oraz zrywania połączeń.

Do kogo jest więc adresowane urządzenie tego typu? Tutaj grupą docelową mogą być osoby, którym zepsuła się oryginalna karta sieciowa w laptopie (o ile tej nie chcą wymieniać), klienci, którzy chcą tanim kosztem unowocześnić swój sprzęt, tak aby ten spełniał wymagania coraz szybszych sieci WiFi oraz osoby, których komputery nie są oddalone od źródła sygnału, a chcą się pozbyć kabla. Jest to produkt warty uwagi w tych przypadkach, jednak nie jest to karta kierowana dla najbardziej wymagających użytkowników, szukających wydajności nie bacząc na koszty. On Neworks N300MA łączy w sobie cechy urządzenia nowoczesnego i w przystępnej cenie. Wybierając tę kartę, pamiętajmy jednak o jej ograniczeniach.

blog comments powered by Disqus
On Networks karta sieciowa WiFi N300MA USB [TEST]