PODPOWIEDZI:

AOC I2360P - Test i Recenzja Niedrogiego Monitora z Matrycą IPS [TEST]

AOC I2360P (a dokładnie I2360Phu) to monitor należący do linii produktów profesjonalnych. Konstrukcja ta charakteryzuje się rozdzielczością FullHD przy przekątnej ekranu 23”, a wszystko to oparte na matrycy IPS. Co najważniejsze monitor jest dostępny w cenie już niecałych 900zł.

AOC I2360P i2360Phu

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • Duże możliwości dostosowania ustawień monitora do własnych preferencji
  • Dobre kąty widzenia w pionie i w poziomie
  • Wbudowany sensor światłoczuły, który po aktywacji automatycznie dostosowuje intensywność podświetlania matrycy do panujących warunków oświetlenia
  • Możliwość zmian wszystkich ustawień monitora, również z poziomu systemu operacyjnego
  • Funkcja Pivot
  • Matryca IPS w atrakcyjnej cenie
  • Wbudowane głośniki
  • HUB USB na cztery porty, w tym jeden z możliwością szybkiego ładowania
WADY
  • Nie stwierdzam

Monitor, który do nas dotarł posiadał w zestawie kabel D-SUB, DVI, AUDIO ze standardowymi końcówkami 3,5mm miniJack oraz przewód zasilający. Na płycie producent dostarczył komplet instrukcji obsługi, w tym również w języku polskim.

AOC I2360P

Monitor posiada wymiary: 548,5x375,2x244,5 [mm] wraz z podstawą i waży 5,65 [kg]. Kontrast statyczny wynosi 1000:1, a dynamiczny 20 000 000:1. Maksymalna jasność monitora to 250 cd/m2. Jak wspomnieliśmy we wstępie jest to konstrukcja o przekątnej ekranu 23” i rozdzielczości FullHD 1920x1080 pikseli. Monitor jest oczywiście podświetlany diodami LED.

Podstawowy element monitora, czyli matryca to konstrukcja wykonana w technologii IPS. W porównaniu do tańszych i popularniejszych matryc TN zapewnia wierniejsze oddanie barw (co ma ogromne znaczenie dla osób pracujących z obrazem) oraz lepsze kąty widzenia zarówno w pionie, jak i poziomie.

AOC I2360P jest monitorem bogato wyposażonym w komplet wejść/wyjść. Jest to wyjście słuchawkowe miniJack 3,5mm, wejście AUDIO również na 3,5mm minJack, wejście DSUB, DVI oraz pełnowymiarowy port HDMI. Z drugiej strony monitora producent umieścił wejście do kabla zasilającego oraz główny włącznik/wyłącznik monitora, a także HUB USB 2.0 z wyjściem na cztery porty, z czego tak naprawdę dwa ulokowane są na dole monitora, a dwa na jego prawym boku. Jeden z portów posiada również opcję szybkiego ładowania urządzeń (od reszty odznacza się kolorem gniazda). W praktyce polega to na zwiększeniu napięcia doprowadzanego do urządzenia. Pozwala to na przyśpieszeniu ładowania urządzeń nawet o 20%.

AOC I2360P  fot5

AOC I2360P  fot4

Do zmiany ustawień monitora służy komplet pięciu przycisków (nie są to przyciski dotykowe, ale tradycyjne klawiszowe).

Monitor posiada szeroki zakres możliwości regulacji ustawień jego położenia. Szeroki zakres regulacji wysokości jest w praktyce po części wymuszony zastosowaniem funkcji Pivot. Żeby obrócić monitor o te 90 stopni musimy go odpowiednio wysoko unieść.

AOC I2360P  fot2

Regulacja położenia monitora w pionie wynosi odpowiednio: 5 stopni w dół, 15 stopni w górę. W poziomie monitor możemy obrócić o ponad 180 stopni w jednym, jak i w drugim kierunku.

Miłym dodatkiem jest przystawka do monitora, umożliwiająca zarządzanie okablowaniem. Nie jest to najdoskonalsze rozwiązanie jakie dane mi było testować, ale ten niewielki dodatek i tak znacznie poprawia aspekt estetyczny.

AOC I2360P  fot3

Kolejnym bardzo przydatnym elementem jest wbudowany w ramkę czujnik światła. Ten w momencie jego aktywacji dostosowuje intensywność podświetlania matrycy do panujących warunków oświetleniowych. Im jaśniej mamy w pomieszczeniu tym podświetlanie jest intensywniejsze. W naszej video recenzji zaprezentowaliśmy jak funkcja ta przekłada się na zużycie prądu przez monitor. A jak wiemy z naszego artykułu, to właśnie intensywność podświetlania ma największe przełożenie na zużycie prądu przez monitor.

W praktyce jest to rozwiązanie, które doskonale zadba o nasz wzrok. Dzięki odpowiedniej intensywności podświetlania nie będzie się on męczył tak szybko, jak w tradycyjnych rozwiązaniach.

Metodyka testowa

Monitor AOC testowaliśmy po podłączeniu go do komputera opartego o system Linux Ubuntu 12.04. Monitor zawsze pracował w swojej natywnej rozdzielczości 1920x1080 pikseli i z odświeżeniem 60Hz. Podczas testów sprawdziliśmy dostępne predefiniowane przez producenta ustawienia monitora oraz oceniliśmy komfort pracy z aktywnymi funkcjami DCR (kontrast dynamiczny), oraz aktywnym sensorem światła.

Do pomiaru poboru prądu przez monitor wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C.

Aby sprawdzić takie zjawisko jak smużenie, o które często oskarża się konstrukcje monitorów z matrycą IPS wykorzystaliśmy grę Open Arena - odpowiednik Quake 3 Arena na Linux.

Wyniki testów

Pobór prądu

AOC I2360P  pobór prądu

Wrażenia z użytkowania

Byłem miło zaskoczony produktem AOC. Powiem szczerze, że nie spodziewałem się tak dobrego produktu z matrycą IPS o przekątnej ekranu 23” i cenie poniżej 900zł.

Zacznę od ergonomii pracy. Możliwości praktycznie dowolnej regulacji położenia monitora są bardzo cennym dodatkiem, zwłaszcza gdy mamy dość mocno zatłoczone biurko.

Kąty widzenia: dla mnie znaczenie mają zarówno kąty w poziomie jak i w pionie, a to z uwagi na fakt, iż korzystam również z monitora jak z telewizora (podłączony tuner TV do komputera). Siadając wygodnie na kanapie każdy doceni fakt, że obraz na który patrzy nie zmienia kolorów – a tak właśnie jest w AOC I2360P.

Ranking monitorów >>>

Wbudowane głośniki: jakość dźwięku jest marna – jedyne co można o nich powiedzieć dobrego, to że są i działają. Czy cechę tą można uznać za minus – w moim mniemaniu nie, gdyż większość producentów zwyczajnie takich nie instaluje w swoich produktach, a jest to dodatek przydatny, chociażby z uwagi na fakt, iż podczas pracy tego urządzenia na przykład w biurach pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy na osobne głośniki oraz zaoszczędzi nam miejsca na biurku. Ja osobiście korzystałem z tych głośników właśnie z tych dwóch powodów.

Gry i codzienny użytek: AOC I2360P hu jest jednym z tych monitorów z matrycą IPS, które obalają mit o tym, że konstrukcje te nie nadają się do gier. To przekonanie bazuje jeszcze na zaszłościach i niewiedzy użytkowników z czasów kiedy to „wypasiony” monitor z IPS posiadał w najlepszym przypadku czas reakcji matrycy na poziomie 8ms. Obecnie nawet tanie matryce IPS posiadają czas reakcji matrycy na poziomie 5ms – czyli dokładnie tyle samo ile w większości monitorów z matrycą TN. Tak więc i tutaj nie występuje żadne zjawisko smużenia czy podobne, o które oskarża się monitory z IPS. TAK, jak najbardziej można użyć I2360Phu do gier.

W codziennym użytkowaniu bardzo dobrze pracowało mi się na aktywnym trybie kontrastu dynamicznego oraz z włączonym czujnikiem światła. Takie połączenie zapewniło doskonały komfort również oczom.

Jakość obrazu: niestety ale tutaj mogę podzielić się z Wami drodzy czytelnicy jedynie całkowicie subiektywnymi odczuciami. W moim mniemaniu AOC I2360Phu mimo, iż posiada matrycę IPS, to pod względem oddania wierności barw nie odstaje od bardzo dobrych TNek. Dużo zależy od prawidłowej kalibracji barw i dobór ustawień jest szybszy jak w przypadku TN, gdzie musiałem się więcej nakombinować, jednak efekt końcowy w obydwu przypadkach dał bardzo podobny rezultat. Moim okiem nie do rozróżnienia.

Podsumowanie

Monitor AOC w swojej cenie jest konstrukcją wręcz znakomitą. Za realną cenę poniżej 800zł (choć producent monitor wycenił na 893zł) otrzymujemy produkt dopracowany, bardzo ergonomiczny, z miłymi „dodatkami” w postaci głośników oraz dobrą matrycą i energooszczędny. W zasadzie trudno doszukać się tutaj jakichkolwiek minusów bez testu produktu specjalistycznym sprzętem, a nie oszukujmy się, ale zwykły użytkownik nie będzie biegał z kolorymetrem. Zdaniem naszej redakcji AOC I2360Phu zasłużył nie tylko na ocenę 5 gwiazdek, ale i na naszą rekomendację.

blog comments powered by Disqus
AOC I2360P - Test i Recenzja Niedrogiego Monitora z Matrycą IPS [TEST]