PODPOWIEDZI:

CM Storm Trooper TEST Obudowy dla Graczy [TEST]

CM Storm Trooper nie jest obudową tanią, natomiast bardzo funkcjonalną. Ten adresowany do graczy produkt dotarł do naszej redakcji tuż przed wakacyjnymi upałami. Jak się sprawdził, gdy na zewnątrz temperatura przekracza 30 kresek powyżej zera?

CM Storm Trooper

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Spore możliwości konfiguracji
  • Duży potencjał wentylacyjny
  • Funkcjonalna
  • Przestronna
  • Bogate wyposażenie frontowego panelu I/O
  • Łatwe czyszczenie filtrów
  • Specjalne miejsce na akcesoria do obudowy
WADY
  • Cena

CM Storm Trooper jest konstrukcją wykonaną w standardzie BigTower. Obudowa wspiera płyty główne w rozmiarach od ITX po XL-ATX. Obudowa waży aż 13,7kg, co zwiastuje produkt o solidnej konstrukcji. Wymiary obudowy to: 250x605,6x578,5 [mm]. Na instalację kart graficznych wygospodarowano 32cm wolnego miejsca. Niby nie dużo, wiele tańszych obudów może pochwalić się lepszym wynikiem, jednak w praktyce wejdą tu nawet najwydajniejsze konstrukcje GPU. Na instalację niereferencyjnych chłodzeń producent przewidział 186mm wolnego miejsca, co praktycznie stanowi nieograniczoną ilość na niereferencyjny schładzacz CPU.

CM Storm Trooper fot2

CM Storm Trooper

Front obudowy jest całkowicie meshowy i składa się w zasadzie w większości z samych zaślepek na napędy 5,25”. W praktyce takich zatok mamy aż 9.

Warto zwrócić uwagę na logo CM Storm. Za tym niepozornym elementem producent zaprojektował specjalne miejsca na pojemnik z akcesoriami, w skład których wchodzą: komplet śrubek, przedłużka 8PIN EPS, opaski zaciskowe oraz głośnik systemowy.

Bardzo bogaty jest panel wejść/wyjść na froncie oraz topie obudowy. Z przodu obudowy mamy sprytnie ukryty dock na dyski 2,5”. Na górze obudowy znajdziemy szereg portów: dwa porty USB 2.0 oraz dwa USB 3.0, port e-SATA, porty 3,5mm miniJack dla słuchawek oraz mikrofonu, a także komplet przycisków POWER, RESET oraz przyciski sterujące podświetlaniem wentylatorów obudowy i ich prędkością obrotową. W rankingach najlepszych obudów komputerowych znajdziesz także inne ciekawe propozycje.

CM Storm Trooper fot3

Pozostała część topu zajęta jest przez rączkę, za którą możemy przenieść obudowę oraz bardzo stylowe wykończenie tuż nad 200mm wentylatorem Cooler Master.

Boczne panele wyposażone są w system wentylacyjny. Panel roboczy posiada miejsce na instalację opcjonalnych wentylatorów oraz filtry przeciwkurzowe, a przeciwny panel tylko na filtry. Na obydwu panelach, mimo iż zastosowano tutaj grubą blachę, obecne są dodatkowe przetłoczenia usztywniające całą konstrukcję.

CM Storm Trooper fot10

Tył obudowy wygląda dość standardowo. Użytkownik znajdzie tu jednak coś więcej niż śledzie na karty rozszerzeń. CM Storm Trooper posiada aż trzy przepusty pozwalające na przeciągnięcie węży do chłodzenia cieczą oraz jeden dodatkowy śledź pionowy.

CM Storm Trooper fot5

Wnętrze obudowy PC jest bardzo przestronne i konfigurowalne. Dyski 3,5” montowane są w specjalnych sankach wyposażonych w system antywibracyjny. W sumie zainstalujemy 8 takich napędów. Jeszcze więcej zmieścimy napędów 2,5”, bo aż 13! Część to oczywiście miejsca w zatokach 3,5”, ale CM Storm dysponuje również osobnym blokiem właśnie na napędy 2,5”.

CM Storm Trooper fot4

Cały blok na dyski 3,5” jest nie tylko rozbieralny, ale mamy możliwość również jego obrotu o 90 stopni, co pozwala nam na instalację HDD w sposób klasyczny równolegle do obudowy, lub w sposób najczęściej obecnie stosowany, czyli prostopadle do jej długości.

CM Storm Trooper fot6

Obudowa posiada sporo miejsca za tacką do instalacji płyty głównej na aranżację okablowania oraz szereg przepustów, w tym również oczywiście na przewód 8PIN EPS. Układanie kabli w tej obudowie to czysta przyjemność.

Platforma testowa i metodyka

  • Procesor

AMD FX-6300 @4.6GHz

  • Chłodzenie procesora

Akasa Venom Medusa

  • Płyta główna

AsRock 970 Extreme 3

  • Pamięci

GoodRam DDR3 1333MHz @1600MHz 8GB

  • Karta graficzna

Palit GTX770 JetStream

  • Dysk HDD

WD CaviarBlue 500GB + Seagate Barracuda 7200.11 1,5TB

  • Zasilacz

Zalman ZM600-LX 600W

  • Obudowa

CM Storm Trooper

  • Monitor

Benq XL2420T

  • System operacyjny

MS Windows 7 Ultimate 64bit

Testy temperaturowe wykonaliśmy przy zestawie nieobciążanym oraz obciążanym. Temperatura otoczenia w czasie testów wynosiła ponad 27stopni Celsjusza. Do obciążenia naszej platformy testowej użyliśmy programów: Prime95 oraz FurMark. Jako programy diagnostyczne posłużyły nam programy AsRock Ectreme Tuner oraz MSI Afterburner. Temperaturę otoczenia zmierzyliśmy bezdotykowym termometrem MICROLIFE NC100.

Pomiar głośności dokonaliśmy w pomieszczeniu, którego tło wahało się w okolicach 38dBA. Pomiar został dokonany w odległości 30cm od obudowy sonometrem Voltcraft SL-100, podczas spoczynku oraz podczas obciążania komputera. Podczas pomiaru włączone były wszystkie zainstalowane na Stocku wentylatory na średniej prędkości obrotowej (drugi stopień).

Wyniki testów

CM Storm Trooper  temp 2

CM Storm Trooper temperatura

CM Storm Trooper  głośność

Omówienie wyników testów

Biorąc pod uwagę trudne warunki w jakich przyszło nam testować produkt CM Storm Trooper (temperatura otoczenia przekraczała 27stopni Celsjusza), obudowa spisała się wyśmienicie. Trooper utrzymywał przyzwoite temperatury na procesorze, a także na karcie graficznej. Pamiętajmy, że zastosowana była jedynie fabryczna wentylacja. Proszę pamiętać, że pomiary z video recenzji zostały sprowadzone do temperatury otoczenia 23stopni.

Co do głośności pracy - tutaj jest przyzwoicie, jednak obudowa mogła by być jeszcze cichsza tym bardziej, że najgłośniejszym wentylatorem jest 200mm cooler Cooler Master zainstalowany na górze obudowy.

CM Storm Trooper fot8

Co najważniejsze, obudowa bardzo dobrze sprawdzała się podczas codziennego użytkowania. Nie ma problemu z układaniem kabli w obudowie. Dostęp do panelu jest bardzo poręczny, a wszystkie porty osadzone w intuicyjnym miejscu.

Podsumowanie

CM Storm Trooper jest świetną obudową. Przestronna i o dużym potencjale wentylacyjnym. Bogate i łatwo dostępne ofiltrowanie + duże możliwości konfiguracyjne, czynią ją świetną propozycją dla osób wymagających. Obudowa moim zdaniem zasługuje na naszą maksymalną ocenę, jednak ciut braknie do wyróżnienia. Obudowa mogła by jednak być trochę tańsza. Wydatek ponad 700zł to dość sporo – a za cenę nawet o 200~300zł niższą możemy kupić podobnie funkcjonalną obudowę.

blog comments powered by Disqus
CM Storm Trooper TEST Obudowy dla Graczy [TEST]