PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Olympus E-450 - Recenzja

Olympus E-450 to zgrabna, lekka i przystępna cenowo amatorska lustrzanka z matrycą o rozdzielczości 10 megapikseli.

Olympus E-450

Ocena VideoTesty.pl
GŁOSÓW

A Ty jak oceniasz?

Dziękujemy za oddanie głosu.
ZALETY
  • układ ultradźwiękowego czyszczenia matrycy
  • możliwość sterowania pilotem
  • dwa sloty kart pamięci
WADY
  • zaszumienie obrazu przy wysokich czułościach ISO
  • brak podświetlania klawiszy
  • tylko trzypolowy autofocus

Olympus E-450 to zgrabna, lekka i przystępna cenowo amatorska lustrzanka z matrycą o rozdzielczości 10 megapikseli, mechanizmem detekcji twarzy, programami tematycznymi oraz udoskonalonym trybem Live View. Model ten jest sprzedawany od maja 2009 roku w różnych konfiguracjach. Można kupić sam korpus aparatu lub też wybrać spośród dwóch zestawów z obiektywami. W pierwszym do lustrzanki jest dołączony zoom ZUIKO DIGITAL ED 14-42 mm f/3.5–5.6, a w drugim znajdziemy to samo, co w pierwszym plus obiektyw ZUIKO DIGITAL ED 40-150 mm f/4.0–5.6. Niezależnie od wersji, każde pudełko z E-450 będzie zawierało: aparat, osłonę bagnetu, osłonę wizjera, akumulator litowo-jonowy, ładowarkę, pasek na ramię, dwa kable (USB i A/V) oraz instrukcję obsługi i krążek z oprogramowaniem (Olympus Master 2).

Olympus E-450

E-450 to lekki (380 g) i niewielki korpus (129,5 x 91 x 53 mm) wykonany z tworzywa wzmocnionego włóknem szklanym. Uchwyt i miejsce, w którym opiera się kciuk prawej dłoni, zostały pokryte materiałem antypoślizgowym. Zgodnie z założeniami jest to prosta w obsłudze konstrukcja, która została opracowana z myślą o początkujących amatorach fotografii i ma łączyć jakość obrazu cyfrowej lustrzanki z funkcjami znanymi z aparatów kompaktowych. Ten model Olympusa nie przytłoczy nikogo mnogością przycisków i pokręteł – umieszczono tylko te, które są niezbędne do podstawowej obsługi aparatu. Znajdziemy więc dwa pokrętła (wyboru trybu i nastaw), przyciski korekcji i blokowania ekspozycji, włączania lampy błyskowej czy ustalające tryb pracy samowyzwalacza. Aparat został wyposażony w wyświetlacz LCD HyperCrystal II o przekątnej 2,7 cala i z szerokimi kątami widzenia (do 176°), pracujący w trybie podglądu na żywo (Live View), dwa sloty kart flash oraz filtr ultradźwiękowy, który zabezpiecza wnętrze aparatu przed kurzem.

Olympus E-450 to lustrzanka z 10-megapikselową matrycą Live MOS w formacie 4:3 (fizyczne wymiary sensora to 17,3 x 13,0 mm) i mocowaniem obiektywu Cztery Trzecie. Jej czułość można regulować w przedziale od 100 do 1600 ISO. Regulacja czasu otwarcia migawki może się odbywać w zakresie od 1/4000 do 60 s, a w trybie B naświetlanie można prowadzić nawet przez 30 minut.

Olympus E-450

Ten model aparatu Olympusa zapisuje obrazy w plikach RAW lub JPEG o maksymalnej rozdzielczości 3648 x 2736 pikseli (w sumie do wyboru jest ich siedem rozmiarów). Zdjęcia mogą mieć proporcję wyłącznie 4:3. W tej klasie lustrzanek sekwencje wideo nie są rejestrowane, więc i E-450 nie udostępnia takiej funkcji. Budowa Olympusa E-450 nie odbiega w żaden sposób od standardu. Na przedniej ściance znajdują się bagnet, przycisk zwalniający obiektyw, uchwyty do mocowania paska oraz czujnik pilota. Oba boki są zaokrąglone; po prawej stronie umieszczono pod pokrywką sloty kart pamięci (CF i xD). Pod spodem miejsce znalazły gwint do statywu i pokrywa gniazda akumulatora. Górna część korpusu po prawej stronie jest zajęta przez pokrętło wyboru trybu (pod spodem którego zainstalowano włącznik aparatu), pokrętło zmiany nastaw (służące też do zmiany powiększenia w trybie odtwarzania), spust migawki i przycisk kompensacji ekspozycji. Z kolei po lewej stronie producent umieścił tylko dwa klawisze: do sterowania lampą błyskową oraz włączający tryb zdjęć seryjnych lub samowyzwalacz. Środkowa część jest zajęta przez gorącą stopkę oraz lampę błyskową o podnoszonej konstrukcji.

Tylna ścianka E-450 ma klasyczną postać. U góry umieszczony jest wizjer wraz z korektorem wady wzroku (regulacja w zakresie od -3,0 do +1,0 dioptrii), zapewniający pokrycie ok. 95% kadru i wyświetlający informacje o wszystkich najważniejszych nastawach mających wpływ na ekspozycję. Tuż obok celownika jest przycisk do blokady ekspozycji. Centralną część tyłu zajmuje wyświetlacz LCD, który w trybie Live View ukazuje 100% kadru. Po lewej stronie ekranu są cztery przyciski: przełączania w tryb odtwarzania, kasowania zdjęć, wywoływania menu i wyświetlający panel kontrolny. Na prawo od ekranu umieszczono natomiast przycisk aktywujący tryb Live View oraz cztery kierunkowe przyciski uniwersalne z centralnym klawiszem OK. Nieco poniżej, przy samej krawędzi dolnej, umieszczono przykryte klapką uniwersalne złącze wykorzystywane do transmisji danych do komputera lub drukarki i połączenia z telewizorem.

Olympus E-450

Olympus E-450 jest kontrolowany przez procesor obrazu TruePic III+. Układ ten zapewnia użytkownikom 28 trybów fotografowania (automatycznych, półautomatycznych i manualnych), technologię kompensacji cienia (równoważy rejestrowane na zdjęciach ciemne i jasne partie kadru mierząc światło w 49 miejscach) oraz detekcję twarzy (traktowane są one jako główny motyw zdjęcia i automatyka dobiera właśnie dla nich najodpowiedniejsze ustawienia). W trybie seryjnym aparat może wykonywać zdjęcia w formacie RAW z prędkością do 3,5 kl./s, a w buforze mieści się do ośmiu zdjęć, natomiast gdy fotografie są zapisywane w formacie JPEG z kompresją Normal, to tempo rejestracji nie zmienia się, ale limitem ilościowym jest wyłącznie pojemność karty.

Rankingi aparatów >>>

Osoby poszukujące dodatkowych środków wyrazu mogą pokusić się o wykorzystanie jednego z trzech wbudowanych filtrów artystycznych. Efekt „Pop Art” daje kalejdoskopowe, mocno nasycone i jaskrawe kolory, co powoduje, że obraz staje się bardziej żywy i dynamiczny. Na drugim biegunie stoi efekt „Zmiękczenie ostrości”, bowiem jego użycie skutkuje powstaniem zdjęć o eterycznym wyglądzie, natomiast wynik działania „Fotografii otworkowej” jest w stanie przypomnieć oglądającemu początki fotografii. Najbardziej wymagający użytkownicy mają też do dyspozycji bracketing ekspozycji, ustawianie balansu bieli wg wzorca oraz możliwość kilkukrokowego regulowania temperatury barwowej dla zadanego ustawienia, a także mogą na żywo podglądać histogram.

Olympus E-450

Olympus E-450 jest kompatybilny z niemal wszystkimi akcesoriami E-System, takimi jak 19 obiektywów o długościach ogniskowych od 14 do 600 mm (ekwiwalent dla aparatu małoobrazkowego) czy też różnorodne systemy oświetlenia błyskowego. Doskonałym towarzyszem tego kompaktowego modelu może być na przykład wyjątkowo lekki i wyróżniający się bardzo krótkim tubusem obiektyw ZUIKO DIGITAL 25 mm f/:2.8 typu Pancake (ekwiwalent ogniskowej 50 mm w aparacie małoobrazkowym).

Jakie aparaty fotograficzne są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu aparatów fotograficznych z 9/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które aparaty fotograficzne warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Nikon D3300 + 18-105 VR Nikon D3300 + 18-105 VRBest of the best!
2Hasselblad X1D-50c Hasselblad X1D-50c Sprawdź sam
3Canon EOS 6D Mark II body Canon EOS 6D Mark II body Ten ma niezłą cenę!
4Nikon Coolpix P900 czarny Nikon Coolpix P900 czarny Polecany model
5Nikon DF + 50mm kit czarny Nikon DF + 50mm kit czarny Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: TOP 30 Najchętniej Kupowanych Aparatów Fotograficznych!

blog comments powered by Disqus