PODPOWIEDZI:

Palit GTX760 JetStream [TEST]

Palit GTX760 to pierwsza 760tka z niereferencyjnym chłodzeniem jaką przetestowaliśmy. Zapraszamy na nasz test, z którego dowiecie się między innymi, czy warto zainwestować w lepsze chłodzenie karty i ile na tym zyskamy.

Palit GeForce GTX 760 JetStream

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • O 4 stopnie niższe temperatury, jak na chłodzeniu referencyjnym
  • Wydajność/cena
  • Sporo niższy pobór prądu, jak GTX770 przy niewiele niższej wydajności
WADY
  • Niewiele cichsza od konstrukcji referencyjnej

Palit GTX760 jaki dotarł do testów, to konstrukcja z niereferencyjnym chłodzeniem JetStream. Podstawę chłodzenia stanowi duży aluminiowy radiator wyposażony dodatkowo w trzy rurki cieplne. W odprowadzeniu nagromadzonego na radiatorze ciepła pomagają dwa podświetlane diodami LED na biało wentylatory. Całość chłodzenia zamknięta jest w plastikowej obudowie czerwono-złotej z logo producenta oraz oznaczonym typem chłodzenia: JetStream. Całość nie jest szczelnie zabudowana, choć tworzy zwartą konstrukcję.

Palit GTX760 JetStream fot1

Palit GTX760 JetStream fot3

Dodatkowo PCB karty jest wzmocnione metalowymi, lakierowanymi na czarno listwami od jej zewnętrznej strony.

Palit GTX760 JetStream fot6

Karta posiada długość 24,5cm wraz z układem chłodzenia, a w naszej obudowie zajmie 2,5 slota.

Palit GTX760 JetStream fot8

Do zasilenia karty wymagane jest podpięcie dwóch 6PIN złączy PCI-E.

Pod względem parametrów technicznych mamy do czynienia z fabrycznym OC producenta. Palit GTX760 JetStream jest taktowany zegarem 1072MHz (referent 993MHz), pamięci efektywnie taktowane są 6200MHz (referent 6008MHz) oraz układ posiada wyżej taktowany tryb BOOST: 1137MHz. Testowany przez nas układ jest to konstrukcja wykonana w 28nm procesie technologicznym z 2GB pamięci GDDR5 z szyną 256bit.

Palit GTX760 JetStream specyfication

Karta posiada standardowy zestaw portów, w skład którego wchodzą:

  • 2x DVI (1x DL)
  • 1x HDMI (pełnowymiarowy)
  • 1x DisplayPort (pełnowymiarowy)

Palit GTX760 JetStream fot4

Karta komunikuje się z komputerem interfejsem PCI-E x16 3.0, oraz jest wyposażona w dwa mostki SLI pozwalające na łączenie kart w konfiguracje składające się z kilku kart.

Palit GTX760 JetStream fot7

Parametry karty podczas gry (MOHW gra wieloosobowa) prezentują się następująco:

Palit GTX760 JetStream GPU use

Scrin w pełnym rozmiarze dostępny na dole artykułu

Zestaw testowy i metodyka

Platforma testowa

  • Procesor

AMD FX-6300 @4.6GHz

  • Chłodzenie procesora

Akasa Venom Medusa

  • Pamięci

12GB DDR3 (2x 4GB GoodRam 1333MHz @1600MHz + 2x 2GB Patriot 1333MHz @1600MHz)

  • Płyta

AsRock 970 Extreme 3

  • Karta graficzna

Palit GTX760 JetStream

  • Dyski twarde

WD 500GB Caviar Blue + Seagate Barracuda 1,5TB 7200.11

  • Zasilacz

Fractal Design Tesla 550W 80+

  • Obudowa

NZXT Phantom 410

  • System operacyjny

MS Windows 7 64bit Ultimate

  • Sterowniki

Nvidia 320.4

Metodyka testowa I ustawienia

Jako programy diagnostyczne podczas testów wykorzystaliśmy: GPU-Z, MSI Afterburner. Do obciążenia karty graficznej wykorzystaliśmy program FurMark. Do przetestowania wydajności karty wykorzystaliśmy testy syntetyczne: 3DMark, 3DMark 11 (w trybie performance – pod uwagę braliśmy wynik cząstkowy GPU), 3DMark Vantage (w trybie performance – pod uwagę braliśmy wynik cząstkowy GPU). Testy z gier objęły takie pozycje jak: Battlefield 3, Medal Of Honor Warfighter, SimCity oraz FarCry 3.

Battlefield 3 – jakość tekstur niska, jakość cieni niska, jakość efektów niska, jakość siatki niska, jakość terenu niska, dekoracja terenu niska, opóźnienie antyaliasing wyłączony, antyaliasing post wyłączony, rozmycia wyłączone, filtrowanie anizotropowe 2x, oświetlenie rozproszone wyłączone, rozdzielczość FullHD 1920x1080pikseli, odświeżanie 120Hz.

Medal Of Honor Warfighter – jakość tekstur wysoka, jakość cieni wysoka, jakość efektów wysoka, jakość siatki wysoka, jakość terenu wysoka, dekoracja terenu wysoka, opóźnienie antyaliasing wyłączone, antyalising post wysoka, rozmycie wyłączone, filtrowanie anizotropowe x16, oświetlenie rozproszone HBAO, odbicia wyłączone, rozdzielczość 1920x1080pikseli (FullHD) odświeżanie 120Hz.

FarCry 3 – tekstury wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX bardzo wysokie, geometria bardzo wysokie, roślinność bardzo wysokie, teren wysokie, woda wysokie, otoczenie wysokie, rozdzielczość 1920x1080 pikseli.

SimCity – oświetlenie średnie, tekstury średnie, cienie średnie, geometria średnie, szczegóły animacji średnie, Tilt-Shift standardowo, AA wyłączony, rozdzielczość FullHD 1920x1080pikseli, odświeżenie 120Hz.

Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy, a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C. Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej.

Wyniki testów

Testy syntetyczne

Palit GTX760 JetStream firestrike

Palit GTX760 JetStream 3dmark 11

Palit GTX760 JetStream 3dmark vantage

Gry

Palit GTX760 JetStream batlefield 3

Palit GTX760 JetStream MOHW

Palit GTX760 JetStream FarCry 3

Palit GTX760 JetStream Sim City

Pobór prądu

Palit GTX760 JetStream prąd

Głośność pracy

Palit GTX760 JetStream load

Temperatury

Palit GTX760 JetStream temp

Omówienie wyników testów

W przypadku testów syntetycznych widać wyraźną przewagę podkręconej względem referenta konstrukcji Palita. GTX760 JetStream jest wydajniejszy w każdym z testów.

W grach wyższe taktowania już się nie przekładają tak wyraźnie na wzrost wydajności. Lepszy wynik Palit GTX760 uzyskał w MOHW. W pozostałych grach nieoczekiwanie nieznacznie przegrał z konstrukcją Zotaca, która pracowała na referencyjnych taktowaniach.

Głośność pracy względem referencyjnego układu chłodzenia jest niemal identyczna. Testowany GTX760 JetStream jest minimalnie cichszy, jednak uzyskane wartości mieszczą się w granicach błędu pomiarowego urządzenia.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku temperatur. O ile w stanie spoczynku karta nie odbiega od innych konstrukcji, a jej temperatura to około 33stopni Celsjusza (przy temperaturze otoczenia 23 stopni). Po obciążeniu karty różnica jest już spora i wynosi 4 stopnie na korzyść niereferencyjnego chłodzenia JetStream od Palita.

Pobór prądu jest nieco niższy niż w przypadku konstrukcji referencyjnej i to mimo zastosowania dwóch podświetlanych wentylatorów na chłodzeniu.

Podsumowanie i wnioski

Wyższe taktowania Palit GTX760 JetStream nie przekładają się na wzrost wydajności w grach. Więcej zależy od optymalizacji gry i danego momentu niż niewielkiej różnicy w taktowaniach kart. Inaczej ma się sprawa w syntetykach, gdzie bohater dzisiejszego testu wyraźnie wygrywał. Taki stan rzeczy, może również pozytywnie przełożyć się na wzrost wydajności w aplikacjach wykorzystujących potencjał obliczeniowy GPU (np. renderowanie grafiki czy obliczenia rozproszone). Pod względem głośności pracy oraz poboru prądu różnic praktycznie nie ma (względem referenta). Inaczej sprawa wygląda w przypadku temperatur. Tutaj jest widoczna poprawa i to mimo wyżej taktowanych zegarów (rdzenia jak i pamięci). Inwestycja w Palit GTX760 nie jest złym wyborem, zwłaszcza jak chcemy pobawić się w OC karty – tutaj niższe temperatury to wielka różnica, jednak na spektakularny wzrost wydajności względem konstrukcji niżej taktowanych nie liczmy.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Palit GTX760 JetStream [TEST]