PODPOWIEDZI:

Olympus Pen E-P1 [TEST]

Olympus PEN E-P1 jest wyjątkowy: jego wygląd retro został zainspirowany dawnymi aparatami Olympusa.

Olympus Pen E-P1

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • możliwość wymiany obiektywu
  • system redukcji kurzu
  • złącze HDMI
WADY
  • wysoka cena
  • brak wbudowanej lampy błyskowej
  • zaszumienie obrazu przy maksymalnych wartościach ISO

Olympus PEN E-P1 jest wyjątkowy: jego wygląd retro został zainspirowany dawnymi aparatami Olympusa. Ta stylizacja nie przeszkodziła jednak w uczynieniu z niego urządzenia na wskroś nowoczesnego, jest on bowiem jednym z niewielu jak dotąd aparatów nowej kategorii – kompaktów z wymienną optyką. Urządzenie trafiło do sprzedaży czerwcu 2009 roku.

Ranking aparatów fotograficznych

Olympus Pen E-P1

Sam PEN jest pozbawiony optyki, ale sprzedawany jest w komplecie z jednym z dwóch lub z dwoma obiektywami. Oprócz aparatu cyfrowego w zestawie jest pokrywa bagnetu, pasek na rękę (jako akcesoria dostępne są skórzane pokrowiec i pasek), akumulator, ładowarka i dwa kable: USB i A/V. Legenda poprzedniego modelu o tej nazwie – który w założeniu miał być tak prosty w obsłudze jak długopis – ma szansę ożyć ponownie, bowiem E-P1 jest solidny i zgrabny, a klasyczna uroda przyciąga wzrok i zwraca uwagę na właściciela.

Aparat należy do grupy urządzeń standardu Mikro Cztery Trzecie, co oznacza, że jego matryca Live MOS ma rozmiary 17,3 x 13,0 mm. Efektywna rozdzielczość sensora to 12,3 megapiksela, o czułości zmiennej w przedziale od 200 do 6400 ISO. Do wyboru są dwa obiektywy: stałoogniskowy M. ZUIKO DIGITAL 17 mm (odpowiednik 34 mm dla małego obrazka) f/2.8 Pancake (minimalna odległość ostrzenia 20 cm) oraz z trzykrotnym zoomem M. ZUIKO DIGITAL ED 14–42 mm (odpowiednik zakresu 28-84 mm) f/3.5–5.6 (minimalna odległość ostrzenia 25 cm). Czas otwarcia migawki można regulować w przedziale od 1/4000 s do 60 s, a w trybie B – do 30 minut.

Olympus Pen E-P1

Ten model Olympusa może zapisywać obrazy w plikach JPEG i RAW o maksymalnej rozdzielczości 4032 x 3024 piksele o różnych proporcjach kadru: 4:3, 3:2, 16:9 i 1:1. PEN może też rejestrować wideo, a co więcej w rzeczywistej rozdzielczości HD: 1280 x 720 punktów przy 30 kl./s. Możliwy jest też wybór mniejszych rozmiarów cyfrowego kadru (640 x 480 punktów). Maksymalny rozmiar pliku nie może przekraczać dwóch gigabajtów, co limituje czas zapisu do ok. 7 min w HD i do ok. 14 min dla standardowego filmu. Rejestrowane obrazy trafiają na kartę SD/SDHC i mogą być odczytane z aparatu poprzez złącze USB lub HDMI.

VTtips – Jak Uzyskać Filmlook? >>>

Wykonanie korpusu E-P1 nie budzi żadnych zastrzeżeń. Wszystkie części są świetnie do siebie dopasowane, a gustownie zaprojektowane elementy (zębate koło zmiany trybów, metalowa rolka nastaw) dodają urządzeniu nie tylko stylowego wyglądu, ale poprawiają także ergonomię obsługi. Obudowa jest dostępna w kolorach z dodatkami czarnymi lub białymi, natomiast dedykowane obiektywy są czarne i srebrne.

Olympus Pen E-P1

Wierność klasycznemu wyglądowi skutkuje tym, że PEN jest pozbawiony wbudowanej lampy błyskowej. Z przodu aparatu znajdziemy więc bagnet do mocowania obiektywu, przycisk zwalniający obiektyw, mikrofony i lampkę samowyzwalacza. Na bokach są oczywiście uszy do mocowania paska, przy czym po prawej stronie umieszczono też gniazda HDMI i uniwersalne USB i A/V. W górnej części E-P1 znajdziemy włącznik, spust migawki, przycisk do kompensacji ekspozycji, wskaźnik filtra ultradźwiękowego do czyszczenia matrycy oraz gorącą stopkę (jednym z dostępnych akcesoriów jest bardzo stylowa, niewielkich rozmiarów lampa błyskowa).

Jaką matrycę aparatu wybrać? >>>

Spód aparatu kryje gniazdo statywu oraz klapkę osłaniającą komorę akumulatora i slot na karty flash. Reszta elementów sterujących i trzycalowy wyświetlacz LCD (230 tys. punktów) znalazły się na tylnej ściance PEN-a. Górne rogi zajęte są przez dwa pokrętła: lewy przez służące do wyboru trybu, a prawy przez wykorzystywane do zmiany nastaw (nazywane pomocniczym). Obok znalazł swoje miejsce głośnik, a poniżej są uniwersalny przycisk wielofunkcyjny oraz przyciski do aktywowania menu, przełączania między trybami odtwarzania i rejestracji, blokowania ekspozycji, usuwania plików, wywołujące informacje oraz do zdefiniowania przez użytkownika.

Olympus Pen E-P1

Olympus PEN E-P1 jest wyposażony w stabilizację obrazu polegającą na przesuwaniu matrycy. Aparat pracuje w trybie Live View (wszak to kompakt), ale można do niego dokupić wizjer optyczny (przydatny jedynie wówczas, gdy korzystamy z obiektywu stałoogniskowego: oba mają ten sam kąt widzenia, a wizjer jest układem stałym bez możliwości regulacji. Stylowy model Olympusa zapewnia tryby automatyczne, z preselekcją czasu lub przysłony oraz manualne, możliwość ręcznego ustalania balansu bieli na podstawie wzorca i bracketing. Nie oznacza to jednak, że mniej zaawansowani fotoamatorzy nie są w stanie używać PEN-a, dysponuje on bowiem 19 programami tematycznymi. Aparat zapewnia naturalne odwzorowanie skóry w trybie e-Portrait i oferuje także funkcję detekcji twarzy oraz technologię kompensacji cienia.

Jaką stabilizację obrazu wybrać w aparacie fotograficznym? >>>

Propozycją dla bardziej świadomych osób są z kolei tryb wielokrotnej ekspozycji i filtry artystyczne, pozwalające na osiągnięcie na zdjęciach i filmach(!) oryginalnych efektów. Filtry te to m.in. Pop Art. (intensywne, nasycone i kontrastowe kolory), Fotografia otworkowa (obraz jak z camera obscura), Ziarnisty film (czarno-białe ujęcia z wyraźnie widocznym ziarnem), czy Zmiękczanie ostrości. Połączenie dostępnych w aparacie sześciu filtrów artystycznych, różnych proporcji kadrów oraz nieograniczonej wyobraźni użytkowników daje nieskończoną liczbę możliwych kombinacji. Jedyną wadą tego rozwiązania jest czas przetwarzania fotografii zarejestrowanej w pełnej rozdzielczości, procesor aparatu potrzebuje na to bowiem kilku sekund.

Olympus Pen E-P1

PEN jest przedstawicielem zupełnie nowej kategorii aparatów z wymienną optyką. Użyty w nim bagnet Mikro 4/3 jest odmianą standardu stosowanego przez Olympusa w produkowanych przez niego cyfrowych lustrzankach. W konstrukcji tej wyeliminowanie lustra umożliwiło znaczne zmniejszenie rozmiarów urządzenia, a szeroka gama dostępnych konwerterów spowodowała, że można doń zamontować bardzo wiele różnych obiektywów. Olympus E-P1 w połączeniu z jasną optyką oferuje bardzo dobrą jakość obrazu przy czułościach do 1600 ISO, natomiast powyżej tej wartości pojawia się już niestety wyraźnie widoczne kolorowe ziarno.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus