PODPOWIEDZI:

Samsung ES15 [TEST]

Samsung ES15 to aparat kompaktowy przeznaczony dla mniej wymagających użytkowników, którzy oczekują łatwości robienia zdjęć i nie są zainteresowani bogatą funkcjonalnością sprzętu.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • zasilanie z ogniw AA
  • samowyzwalacz sterowany ruchem
WADY
  • plastikowy gwint do mocowania statywu
  • szumy przy wyższych wartościach ISO

Samsung ES15 to aparat kompaktowy należący do grupy najprostszych urządzeń tego typu. Przeznaczony jest dla mniej wymagających użytkowników, którzy oczekują łatwości robienia zdjęć i nie są zainteresowani bogatą funkcjonalnością sprzętu. Model ten jest wyposażony w obiektyw z trzykrotnym zoomem, cyfrową stabilizację obrazu, funkcję wykrywania twarzy i tryb poprawiający wygląd (tzw. beauty shot). Aparat trafił do sprzedaży w marcu 2009 roku.

Aparaty fotograficzne - poradnik kupującego >>>

Samsung ES15

W skład zestawu z ES15 wchodzą pasek na nadgarstek, płyta CD z oprogramowaniem Samsung Master, kabel USB, a także instrukcja obsługi i dwie baterie AA, aparat nie jest bowiem zasilany z dedykowanego akumulatora.

Kompakt ma przeciętne wymiary (94,1 x 62,7 x 25,2 mm), ale jest lekki (120 g bez akumulatora i karty pamięci). Obudowa jest dostępna w czterech wersjach kolorystycznych: czarnej, białej, różowej i srebrnej.

Samsung ES15

Samsung ES15 został zbudowany na bazie matrycy CCD o efektywnej rozdzielczości 10,2 megapiksela (fizyczna wielkość sensora to 1/2,33 cala) i czułości zmiennej w przedziale od 80 do 1600 ISO. Obiektyw aparatu to Samsung z ogniskową regulowaną w zakresie od 35 do 105 mm, co oznacza trzykrotny zoom optyczny (wartości odpowiadające filmowi małoobrazkowemu). Otwór względny zmienia się od f/3.2 do f/5.8. Normalny tryb fotografowania zapewnia ostry obraz w odległości 80 cm, a tryb makrofotografii już od pięciu centymetrów. Czas otwarcia migawki jest dobierany automatycznie z przedziału 1/1500 s do 8 s (tryb nocny).

Wszystkie zdjęcia wykonane za pomocą ES15 są zapisywane wyłącznie w plikach JPEG. Maksymalna rozdzielczość fotografii to 3648 x 2736 pikseli, przy czym do wyboru w sumie jest siedem różnych wielkości i trzy proporcje kadrów: 4:3, 3:2 i 16:9. Z kolei sekwencje wideo (format Motion JPEG w plikach AVI, co umożliwia zatrzymywanie i wznawianie nagrań bez konieczności zapisywania ujęć jako osobnych plików) mogą mieć jedną z dwóch rozdzielczości: 640 x 480 lub 320 x 240 pikseli. Dla obu formatów można wybrać prędkość nagrania (30 albo 15 kl./s) i to, czy film ma mieć dźwięk. Podczas rejestracji ruchomych obrazów można korzystać z zoomowania. Wszystkie rejestrowane przez aparat pliki są zapisywane na kartach SD/SDHC, MMC lub w wewnętrznej pamięci aparatu o pojemności 11 MB.

Samsung ES15

Konstrukcja Samsunga ES15 nie odbiega od standardu. Z przodu znajdziemy jedynie obiektyw z ozdobnym pierścieniem wokół niego, lampę błyskową i diodę wspomagającą autofokus. Na lewym boku umieszczono głośnik, na prawym zaś gniazdo uniwersalne (USB i A/V) i ucho do mocowania paska na nadgarstek. Z kolei na spodzie aparatu znalazły się gwint do statywu i pokrywa komory baterii i slotu kart pamięci. Jedyne elementy na górnej płaszczyźnie ES15 to mikrofon, włącznik i spust migawki – wszystkie pozostałe są zainstalowane z tyłu urządzenia.

Jaką stabilizację obrazu wybrać w aparacie fotograficznym? >>>

Najwięcej przestrzeni tylnej ścianki zajmuje ekran LCD o przekątnej 2,5 cala i rozdzielczości 230 tys. pikseli, który automatycznie dopasowuje jasność do warunków oświetleniowych (ręcznie można ustawić trzy poziomy). Wyświetlacz jest znacząco wysunięty z głównej płaszczyzny obudowy – jest to cecha charakterystyczna niższych modeli aparatów kompaktowych Samsunga.

Samsung ES15

Wszystkie elementy sterujące zostały umieszczone po prawej stronie ekranu. U samej góry zainstalowano dwa przyciski do zoomowania, w połowie wysokości tylnej ścianki klawisz wywołujący menu, zaś poniżej uniwersalny klawisz wielokierunkowy (wraz z centralnym do zatwierdzania). Na samym dole swoje miejsce mają dwa przyciski: jeden do przełączania się między trybem odtwarzania a rejestracji, drugi aktywacji menu podręcznego i do kasowania zdjęć. Producent nie przewidział ani pokrętła, ani żadnego klawisza służącego do ustawiania trybu pracy aparatu – czynność ta wymaga skorzystania z menu.

Samsung ES15 to aparat dla mało zaawansowanych użytkowników i dlatego najważniejsze są jego funkcje wspomagające fotografowanie. Tryb pełnej automatyki plus cyfrowa stabilizacja obrazu to podstawowy atut dla początkujących fotoamatorów – rola robiącego zdjęcia sprowadza się do wykadrowania, bo wszystkie ustawienia urządzenie dobierze sobie samo. 12 programów tematycznych – w tym służące do fotografowania dzieci, fajerwerków czy zachodu słońca – to kolejne ułatwienie. Poza tym fotografujący może wykorzystać technologię wykrywania twarzy i tzw. beauty shot (jeden z programów tematycznych), który rozjaśnia zdjęcie i poprawia odcień skóry. ES15 pomaga także przy wykonywaniu autoportretów.

Samsung ES15

Kompakt oferuje także tryb automatyki, która zajmuje się doborem wyłącznie wartości przysłony i czasu ekspozycji – resztę parametrów użytkownik ustawia sobie sam. Może więc zmienić czułość, tryb pomiaru światła, wybrać odpowiedni balans bieli (z ustawianiem go za pomocą wzorca na czele) czy aktywować bracketing. ES15 potrafi rejestrować zdjęcia seryjne w dwóch trybach, przy czym w tym szybszym maksymalne tempo to pięć klatek na sekundę, ale wtedy zdjęcia mają format zaledwie 640 x 480 pikseli. Interesujące są trzy inne funkcje. Pierwsza to możliwość użycia aparatu w charakterze dyktafonu (oprócz tego można dodawać notatki głosowe do zdjęć), druga to samowyzwalacz sterowany ruchem (po sześciu sekundach od naciśnięcia migawki rozpoczyna się wykrywanie ruchu, a po jego ustaniu wykonywane jest zdjęcie), a trzecią jest podwójny samowyzwalacz (po upływie 10 sekund zapisuje dwa ujęcia w odstępie dwóch sekund). Menu ES15 pod względem graficznym jest bez zarzutu – wszystko jest podane bardzo przejrzyście, w interesującej formie graficznej i w sposób uporządkowany, co na pewno ułatwi posługiwanie się aparatem osobom początkującym.

Porównywarka aparatów fotograficznych >>>

Samsung ES15

Ukłonem w stronę mniej zapalonych fotoamatorów jest też wykorzystanie jako źródła energii ogniw AA. Umożliwia to swobodne dysponowanie aparatem bez obaw o rozładowanie akumulatora w miejscu bez dostępu do sieci elektrycznej.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus