PODPOWIEDZI:

MSI Z87-G43 test płyty głównej dla Intel Haswell

MSI Z87-G43 to model płyty głównej kierowanej do osób bardziej wymagających, ale nie tych najbardziej. Czy tańsza, ale oparta na chipsecie Z87 konstrukcja poradzi sobie z OC testowego i7 4770K?

MSI Z87-G43

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobra sekcja zasilania
  • Obsługa pamięci RAM do 3000MHz
  • Dobra jakość użytych komponentów
  • Rozbudowany UEFI BIOS
  • Cena/jakość
WADY
  • Brak przycisków na płycie ułatwiających OC
  • Brak oficjalnego wsparcia dla Nvidia SLI

MSI Z87-G43 to konstrukcja oparta o chipset Intel Z87. Płyta w formacie ATX wspiera wszystkie procesory Intel i3, i5, i7 na socket 1150. Specyfikacja techniczna konstrukcji MSI wygląda następująco:

MSI Z87-G43 spec

Testowana płyta główna posiada dość mocną 6 fazową sekcję zasilania chłodzoną dwoma stosunkowo niewielkimi radiatorami. Radiatory są przykręcane, a nie mocowane na plastikowe kołki, dzięki czemu zapewniają lepszy docisk i lepsze odprowadzanie ciepła z układu.

MSI Z87-G43 fot1

MSI Z87-G43 fot3

Slotów na kości pamięci mamy tutaj cztery i te mogą współpracować ze sobą w trybie dwukanałowym. W sumie możemy zainstalować do 64GB pamięci RAM nawet taktowanych 3000MHz. Oczywiście należy pamiętać, że wartości w praktyce od 1866MHz dotyczą pamięci podkręcanych.

Jeżeli chodzi o wyposażenie płyty w sloty na karty rozszerzeń, to moim zdaniem jest to konfiguracja dobra. Cieszy zwłaszcza obecność starych slotów PCI, na które wciąż jest na rynku sporo kart, np. dźwiękowych i to bardzo dobrej jakości.

MSI Z87-G43 fot2

Wejść SATA jest tu "tylko" 6, ale w praktyce jest to wartość wystarczająca dla zdecydowanej większości użytkowników. Dwa ułożone są pionowo względem płyty, a dwa horyzontalnie. Na szczęście te są na tyle nisko, że nie powinny sprawiać problemu podczas instalacji drugiej długiej karty graficznej.

MSI Z87-G43 fot5

Oszczędności względem wcześniej testowanego topowego modelu MSI Z87-GD65 widać przede wszystkim w gorszym układzie Audio oraz teoretycznie słabszej karcie sieciowej. Na pokładzie MSI Z87-G43 znalazł się kodek Audio Realtek ALC892, a za łączność ze światem odpowiada już nie układ Killer E2200, a Realtek 811E. W praktyce zarówno w jakości, jak i prędkości działania sieci nie odczujemy wielkich różnica, a maniacy dźwięku i tak nie korzystają z rozwiązań zintegrowanych.

MSI Z87-G43 fot6

Niestety na PCB zabrakło chociażby podstawowych przycisków ułatwiających OC, takich jak RESET UEFI, POWER czy RESET. Tym bardziej dziwi taki brak, że mamy do czynienia z konstrukcją z chipsetem Intel Z87, co aż się prosi o OC.

Wyposażenie w porty wejść/wyjść jest standardowe i ani nie rozpieszcza, ani nie martwi. Znajdziemy tu aż sześć portów USB 2.0 i tylko trzy USB 3.0, w sumie trzy wyjścia Video: HDMI, D-SUB oraz najpopularniejsze obecnie wyjście DVI. Nie mogło również zabraknąć gniazda sieciowego Ethernet RJ-45 oraz wyjść Audio miniJack 3,5mm do podłączenia zewnętrznych głośników.

MSI Z87-G43 fot7

UEFI BIOS

Osoby, które wcześniej czytały recenzję płyty MSI Z87-GD65 będą już znały układ UEFI Z87-G43. Poza zmianą szaty graficznej innych zmian jest niewiele i praktycznie nie obejmują one funkcjonalności samej płyty.

Całość została podzielona na sześć grup, nie wliczając części ogólnej, w której mamy wirtualny przycisk OC Genie 4, podstawowe informacje o temperaturach CPU oraz płyty, a także informacje związane ze specyfikacją platformy oraz kolejnością bootowania napędów.

Pierwsza z nich Settings - zawiera zbiór narzędzi do ogólnej konfiguracji UEFI, takie jak stała kolejność bootowania, zabezpieczenie BIOS hasłem i inne.

Sekcja M-Flash odpowiada za aktualizację BIOS, OC Profile pozwala na zapisywanie, eksportowanie oraz importowanie gotowych profili OC.

Przydatna może okazać się również sekcja HM, gdzie mamy możliwość między innymi ustawienia prędkości obrotowej wentylatorów PC.

Board Explorer to narzędzie przydatne, ale raczej dla mniej zaawansowanych użytkowników, którzy chcą lepiej poznać swoją płytę.

Najbardziej rozbudowana jest oczywiście sekcja OC. Moim zdaniem mnogość funkcji jaką udostępnia producent powinna być ciut lepiej zorganizowana, może np. pogrupowana. W każdym razie potencjalny nabywca ma możliwość zmiany praktycznie wszystkich ustawień parametrów pracy najważniejszych podzespołów, a przede wszystkim CPU oraz pamięci.

Galeria UEFI

MSI Z87-G43 uefi fot1

MSI Z87-G43 uefi fot2

MSI Z87-G43 uefi fot3

MSI Z87-G43 uefi fot4

MSI Z87-G43 uefi fot5

MSI Z87-G43 uefi fot6

MSI Z87-G43 uefi fot7

Platforma testowa

Procesor

Intel Core i7 4770K @4.6GHz

Chłodzenie procesora

Prolimatech Megahalems

Pamięci

Patriot DDR3 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

Płyta główna

MSI Z87-G43

Karta graficzna

MSI GTX 770 Twin Frozr OC

Dysk twardy

Hitahi 250GB HTS542525K9SA00

Zasilacz

Fractal Design Tesla 550W

Obudowa

Bitfenix Colossus

System operacyjny

Windows 7 Ultimate 64bit

Metodyka testowa

Pierwszy z testów jaki przeprowadziliśmy obejmował ocenę wydajności całej platformy programem PCMark8 na podkręconym do 4.5Ghz procesorze. Przeprowadzony test Creative obejmował ocenę wydajności platformy zarówno pod kątem biurowym, multimedialnym, jak i gier.

Drugi z testów 3DMark ocenił nasz zestaw głównie pod kątem przydatności w grach. Pod uwagę braliśmy wynik końcowy całej platformy z testu Fire Strike. Parametry pracy płyty obserwowane były dzięki programowi HWMonitor. Załączony zrzut ekranu przedstawia parametry pracy podczas testu PCMark 8.

Stabilność pracy zestawu po OC sprawdzaliśmy programem Prime95 oraz 3DMark Fire Strike. Do monitorowania temperatur posłużył program CoreTemp GT, a do identyfikacji parametrów CPU wykorzystany został program CPU-Z.

Wyniki testów

Testy syntetyczne

  • PCMark 8

MSI Z87-G43 pcmark

  • 3Dmark Fire Strike

MSI Z87-G43 3dmark

Parametry pracy płyty (obciążanie programem PCMark 8)

MSI Z87-G43 hwmonitor

Screen w pełnej rozdzielczości poniżej tekstu

Podkręcanie

Płyta MSI Z87-G43 pozwala na dość komfortowe podkręcanie podzespołów. Nam udało się uzyskać stabilne 4.6GHz przy napięciu Vcore 1.295V. Po przekroczeniu wartości 4.7Ghz napięcia musiały już iść ostro w górę, a temperatury procesora potrafiły dochodzić do 95 stopni. Niestety ale OC do takich wartości można już uznać sztuką dla sztuki, bo z uwagi na wysokie temperatury nie da się na takich ustawieniach pracować na co dzień.

Najlepsze wyniki uzyskaliśmy przy OC do poziomu 4.5GHz. Na ustabilizowanie naszego procesora wystarczyło napięcie Vcore 1,200V, bez zmiany napięcia VccIN (domyślenie 1.800V). PLL był ustawiony na SB, Filter PLL włączony. Na takich ustawieniach przy naszym testowym coolerze temperatura podczas obciążania nie przekraczała 90 stopni, co można uznać jeszcze za wartość używalną.

MSI Z87-G43 cpuz

MSI Z87-G43 mobo

MSI Z87-G43 cinebench

Podsumowanie i wnioski

Obecnie konstrukcję MSI Z87-G43 kupimy już za około 400zł. Biorąc pod uwagę, co oferuje nam sama płyta oraz fakt, że pozwoli na dotarcie niemal do wartości maksymalnego OC CPU jest to propozycja bardzo ciekawa. Szkoda, że producent nie ułatwił OC poprzez dodanie chociażby podstawowych przycisków na PCB płyty i w zasadzie to jest jej największy minus. Inne ustępstwa jak gorsza dźwiękówka, czy słabsza karta sieciowa nie mają w praktyce takiego znaczenia dla przeciętnego użytkownika.

MSI Z87-G43 fot4

Sprzęt do testów dostarczył sklep

morele

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
MSI Z87-G43 test płyty głównej dla Intel Haswell