PODPOWIEDZI:

Recenzja Action! Mirillis

Jeżeli zamierzamy nagrywać materiały z gier czy z pulpitu należy zaopatrzyć się w odpowiedni program. Na rynku jest dostępnych kilka ciekawych opcji jednak Action! firmy Mirillis wydaje się być najbardziej odpowiednim. Dlaczego akurat ten polski program? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Action! Mirillis

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
4 GŁOSÓW
ZALETY
  • Nagrywa gry/programy, pulpit i wybrany obszar
  • Bardzo przejrzysty interfejs
  • Wiele funkcji
  • Streamowanie
  • Osobne nagrywanie mikrofonu
  • Robi zrzuty ekranu
  • Przeprowadza pomiar wydajności
  • Perfect Video Match
  • Niedrogi
  • Język polski
  • Nagrywanie obrazu z kamerki internetowej
  • Wspierana technologia CUDA
  • Częste aktualizacje programu
WADY
  • Nie nagrywa starszych gier
  • Streamować możemy tylko jedną scenę
  • Brak możliwości wstawienia loga, czy tekstu

Już na początku jesteśmy witani przez bardzo prosty i intuicyjny interfejs. Kolorystyka jest utrzymana w ciemniejszych barwach, przez co lepiej jest skupić wzrok. Funkcje programu są podzielone na zakładki. Dzięki temu bardzo prosto można przejść do wielu miejsc w programie.

Action!  fot1

Nagrywanie materiału jest podzielone na trzy główne funkcje: gry/aplikacje, pulpit oraz obszar aktywnego pulpitu. Dzięki temu program Action! jest znakomitym narzędziem do nagrywania gier, jak i pulpitu. Nie potrzebujemy już więc dwóch programów, a tylko jednego. Zgrywanie gier jest możliwe dzięki technologiom DirectX(9, 10, 11) i OpenGL. W celu zapisania pulpitu musimy wybrać drugą funkcję. Trzecia pozwala nam na zapis wybranego obszaru. Jeżeli zamierzamy nagrać jakąś starszą grę, która nie obsługuje prawidłowo Action! możemy uruchomić ją w oknie i dzięki temu trybowi ją nagrać.

Do dyspozycji mamy dwa popularne formaty plików AVI i MP4. Rozmiar wideo pliku wyjściowego możemy dostosować od 240p do 1080p. Istnieje także rozmiar oryginalny. Klatki na sekundę wybieramy przez listę już z przygotowanymi ustawieniami. Zabrakło mi tutaj możliwości wpisania pożądanej liczby przez użytkownika programu. Jeżeli lubimy dzielić nasze materiały ze względu na czas, możemy skorzystać z funkcji długość nagrania. Po ustawionym czasie program przestanie nagrywać wideo. Warto tutaj wspomnieć o funkcji Perceft Video Match. Jest to autorska technologia pozwalająca nagrywać materiały ze strony www. Jeżeli chcemy zapisać na dysku jakiś fragment programu telewizyjnego, czy film z YouTube. Po wyeksportowaniu plik wynikowy jest bardzo lekki i porównywalny jakościowo z tym na stronie internetowej. Na koniec pozostały opcje do ustawienia dźwięku systemowego, wielokanałowego czy nagrywany ma być też mikrofon. Ciekawostką jest, że Action! nagrywa mikrofon na osobnej ścieżce, a nie jak większość programów miksuje dźwięk.

Action! fot2

Action! fot3

Całkiem niedawno doszła nowa możliwość programu jaką jest streamowanie. Jest to usługa płatna i wymaga subskrypcji, aby móc z tego korzystać. Umożliwia nam zapisywanie materiału na dysk, dostosowanie rozdzielczości, ilości klatek i bitrate. Jeżeli nie jesteśmy pewni stabilności naszego połączenia internetowego możemy przy pomocy suwaka dostosować bitrate. Nadawać możemy na popularnych serwisach takich jak: YouTube, Twitch, Livestream, Ustream, Aliez.tv i własnym.

Jeżeli tylko chcemy możemy zapisać sam dźwięk z gry czy programu. Bez potrzeby późniejszego eksportu pliku wideo. Podobnie jak podczas nagrania obrazu mamy tutaj dwa popularne formaty zapisu WAV i MP4 audio. Możliwość nagrywania wielokanałowego i ciszę. Oprócz tego możemy skonfigurować mikrofon, czy ma być nagrywany.

Action! fot4

Pomiar wydajności to znakomita funkcja dla testerów i fanów benchmarków. Możemy tutaj przetestować nasz komputer pod kątem gier. Action! monitoruje i zapisuje ilość klatek na sekundę. Później możemy porównać wyniki z innymi, czy obliczyć średnią ilość FPSów. Dodatkowo na samym dole ekranu możemy przeczytać podstawowe dane na temat naszego komputera.

Action! fot5

Action! fot6

Przedostatnią zakładką jest tworzenie zrzutów ekranu. Jest to przydatna funkcja podczas grania. Jeżeli chcemy się pochwalić osiągnięciem bądź zabłądziliśmy w danej grze i nie wiemy co zrobić. Tworzymy zrzut ekranu i możemy go wysłać na forum. Do wyboru mamy trzy popularne formaty BMP, PNG i JPG.

Ostatnią zakładką są opcje. Jest ich naprawdę bardzo dużo ale program nadal pozostaje prosty i intuicyjny. Muszę tutaj wspomnieć o Action! Remote Control. Opcja ta pozwala na zdalne sterowanie przy użyciu telefonu. Wystarczy nam smartfon z systemem Android, pobieramy odpowiedni plik i instalujemy. W przyszłości ma powstać także wersja na iOS. Jeżeli tylko chcemy i mamy kamerkę internetową, możemy wstawić ją podczas nagrywania. Do konfiguracji mamy możliwość rozmieszczenia, zmiany wielkości i wyświetlania. Dla bardziej wymagających użytkowników jest opcja podłączenia dwóch kamerek.

Osoby, które nagrywają swoje materiały z komentarzem głosowym na pewno ucieszy fakt, że program ułatwi im pracę. Dzięki balansowi dźwięku możemy dostosować głośność gry i mikrofonu. Dzięki temu będziemy bardzo dobrze słyszalni. Najczęściej jest to zmorą początkujących, którzy są zagłuszani przez grę.

Action! fot7

Action! fot8

Konfigurację klawiszy możemy sobie w dowolny sposób zmienić. Wystarczy udać się do opcji i edytować skróty klawiszowe.

Po nagraniu filmu możemy go wyeksportować. Operacja ta pozwoli nam zmniejszyć wagę pliku wideo. Przesłanie takiego materiału będzie o wiele mniej czasochłonne, niż wielkiego pliku kilku gigowego. Wystarczy wybrać dany klip, nacisnąć prawy przycisk myszy i opcję eksportuj. Wybrać możemy jakość, profil, bitrate, ścieżkę dźwięku i wyjście audio. Na samym dole mamy informację ile taki plik będzie ważył po eksporcie.

Action! zrobił na mnie olbrzymie wrażenie. Jest to znakomity program, który umożliwia nam wykonywanie wielu rzeczy. Nie potrzebujemy do tego osobnych programów do nagrywania pulpitu, streamowania, czy nagrywania dźwięku. Otrzymujemy to wszystko już na starcie. Menu jest bardzo przejrzyste, a na wybór opcji nie ma co narzekać. Osobiście zabrakło mi wpisania odpowiedniej ilości FPSów z jaką chcemy nagrywać. Przy opcji streamowania nie mamy możliwości wyboru sceny. Zawsze jest ona jedna. Czasami przydaje się wykorzystywanie większej ilości. Usługa ta też jest dodatkowo płatna, jednak jej cena nie jest aż tak wysoka. I na koniec nie mamy możliwości wstawienia logotypu, czy własnego tekstu. Na pewno by to się przydało niektórym użytkownikom, w tym mnie. Eksport pliku załatwia całą zabawę z renderingiem i mamy możliwość podejrzenia ile plik będzie ważył. Wspierana jest tutaj technologia CUDA, która przyspieszy cały proces. Program dodatkowo nie jest aż tak strasznie drogi i tańszy od popularnego Frapsa. Jeżeli zamierzacie nagrywać swoje filmy na YouTube wybierzcie Action! firmy Mirillis na pewno ułatwi on wam pracę!

Action! fot9

blog comments powered by Disqus
Recenzja Action! Mirillis