PODPOWIEDZI:

MSI B85-G43 test płyty głównej dla procesorów Intel haswell s.1150

MSI B85-G43 to tańszy i zubożony odpowiednik Z87-G43, ale czy to znaczy, że gorszy? Sprawdźmy!

MSI B85-G43

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Mocna sekcja zasilania
  • Komponenty wysokiej jakości
  • UEFI BIOS niewiele uboższy jak w Z87-G43
  • Pozwala na osiągnięcie maksymalnych taktowań CPU na chłodzeniu powietrznym
WADY
  • Obsługa pamięci tylko do 1600MHz

MSI B85-G43 to płyta w formacie ATX. Płyta posiada socket 1150 i wspiera wszystkie najnowsze procesory Intel Haswell, w tym i3, i5 oraz i7. Konstrukcja MSI jest oczywiście oparta o chipset Intel B85. Pełna specyfikacja prezentuje się następująco:

MSI B85-G43 spec

Jak widzimy, płyta główna w zasadzie nie różni się wiele od wcześniej testowanej Z87-G43. Mamy dokładnie taką samą ilość złączy, takie samo rozmieszczenie gniazd oraz wszystkich pozostałych elementów na płycie głównej.

MSI B85-G43 fot1

Testowany egzemplarz posiada chłodzoną sześciofazową sekcję zasilania procesora z ośmiopinowym podpięciem zasilającym. Niestety ale podobnie jak w przypadku Z87-G43 tutaj również nie ma dodatkowego ciepłowodu, który pomógł by w rozprowadzaniu i odprowadzaniu ciepła z układu.

Ranking płyt głównych

MSI B85-G43 fot2

Na płycie znalazły się cztery sloty na pamięci typu DDR3. Jednak pamiętajmy, że maksymalne taktowanie to 1600MHz. W sumie możemy zainstalować tu do 64GB pamięci.

Wyposażenie w sloty na karty rozszerzeń powinno zadowolić większość użytkowników. W zasadzie jedyne do czego można się doczepić, to trzy sloty PCI zamiast trzech PCI-E. Jednak jest to już typowe czepialstwo, bo i tak zdecydowana większość nabywców B85-G43 nie wykorzysta nawet dwóch.

MSI B85-G43 fot5

Warto zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku droższego modelu wyposażonego w chipset Z87 i tutaj mamy wsparcie jedynie dla technologii CrossFire X.

Porty SATA rozmieszczone są w sposób dość logiczny. Dwa z nich są umieszczone względem płyty prostopadle, a cztery równolegle. W przypadku dwóch pierwszych slotów nie występuje żadna koligacja z kartami graficznymi, nawet długimi ale zajmującymi do dwóch slotów na płycie głównej. W przypadku większych chłodzeń może być problem z podpięciem w gniazda SATA 1 oraz SATA 2 przewodów sygnałowych.

MSI B85-G43 fot3

Kodek Audio jaki został tu zainstalowany to układ Realtek ALC892 mogący działać w układzie 7.1. karta sieciowa to również znany nam układ Realtek 811E. Na płycie nie zabrakło również wewnętrznego złącza USB 3.0.

MSI B85-G43 fot4

Producent B85-G43 wyposażył kartę w sześć gniazd USB 2.0 na panelu tylnym wejść/wyjść, dwa USB 3.0, jeden port PS2 combo, wyjścia video HDMI, D-SUB oraz DVI. Na samym dole znajdziemy sześć gniazd miniJack 3,5mm.

UEFI BIOS

Układ UEFI niczym się praktycznie nie różni od tego, co znajdziemy na innych płytach dla procesorów Intel Haswell. Całość została podzielona na trzy części. Górna belka wyświetla informacje o aktualnej temperaturze procesora oraz płyty (chipset), a tuż obok znajduje się przycisk OC Genine, pozwalający na łatwe i szybkie podkręcenie CPU. Obok producent płyty umieścił informację graficzną z zajętymi gniazdami oraz podstawowymi informacjami o komputerze.

MSI B85-G43 uefi1

Poniżej znajdziemy dwie kolejne belki, gdzie znajdziemy wszystkie funkcje UEFI pogrupowane w kategorie: Settings (podstawowe ustawienia BIOS), OC (podkręcanie), M-Flash (łatwa aktualizacja UEFI z pamięci masowej), OC Profile (zapisywanie oraz instalowanie ustawień z profili OC), Hardware Monitor (informacje z czujników + kontrola prędkości obrotowej wentylatorów) oraz Board Explorer (graficzny przewodnik po płycie).

Porównywarka płyt głównych

MSI B85-G43 uefi2

MSI B85-G43 uefi 5

MSI B85-G43 uefi 6

MSI B85-G43 uefi 7

MSI B85-G43 uefi 9

Nas najbardziej interesuje sekcja OC. Raz, że to właśnie w potencjale OC tak na prawdę tkwi dzisiaj różnica pomiędzy płytami głównymi (przede wszystkim), to dwa że tu zmiany związane ze słabszym chipsetem są najszybciej zauważalne. I nie inaczej jest tym razem. Wraz ze zmianą chipsetu na B85, ilość możliwych do zmiany opcji znacznie się zmniejszyła. Przede wszystkim nie mamy już możliwości podkręcania szyną BLCK. Nie ustawimy również opcji PLL (kontrola zasilania faz procesora). Mamy jednak nadal możliwość zmiany mnożnika CPU, ustawienia napięć także offsetowych.

Polecane zestawy komputerowe >>>

MSI B85-G43 uefi 3

MSI B85-G43 uefi 4

Platforma testowa

Procesor

Intel Core i7 4770K @4.7GHz

Chłodzenie procesora

Akasa Venom Medusa

Pamięci

Patriot DDR3 4GB (2x2GB) 1333MHz CL9

Płyta główna

MSI B85-G43

Karta graficzna

MSI GTX 770 Twin Frozr OC

Dysk twardy

Hitahi 250GB HTS542525K9SA00

Zasilacz

SilentiumPC Desus G1 600W

Obudowa

Bitfenix Colossus

System operacyjny

Windows 7 Ultimate 64bit

Metodyka

Pierwszy z testów jaki przeprowadziliśmy obejmował ocenę wydajności całej platformy programem PCMark8 na podkręconym do 4.6Ghz procesorze. Przeprowadzony test Creative obejmował ocenę wydajności platformy zarówno pod kątem biurowym, multimedialnym, jak i gier.

Drugi z testów 3DMark ocenił nasz zestaw głównie pod kątem przydatności w grach. Pod uwagę braliśmy wynik końcowy całej platformy z testu Fire Strike.

Stabilność pracy zestawu po OC sprawdzaliśmy programem Prime95 oraz 3DMark Fire Strike. Do monitorowania temperatur posłużył program RealTemp, a do identyfikacji parametrów CPU wykorzystany został program CPU-Z.

Wyniki testów

  • Testy syntetyczne

PCmark Creative

MSI B85-G43 pcmark

Screan w większym rozmiarze poniżej recenzji tekstowej

3DMark FireStrike

MSI B85-G43 3dmark firestrike

Screan w większym rozmiarze poniżej recenzji tekstowej

  • Temperatury

Spoczynek

MSI B85-G43 oc spoczynek

Obciążanie

MSI B85-G43 oc obciążanie

Podkręcanie

Początkowe testy wykonaliśmy na platformie, wyposażonej w chłodzenie Prolimatech Megahalems. Na testowanej płycie, osiągnęliśmy identyczne wyniki jak na wcześniej testowanych konstrukcjach. Jednak po zmianie chłodzenia na Akasa Venom Medusa, ograniczenia jakimi były wysokie temperatury udało się w części zredukować i procesor był stabilny z akceptowalnymi temperaturami (nie przekraczającymi 90 stopni). Udało nam się również podnieść jego taktowanie na 4.8GHz, ale już bez aktywnego HT (4 wątki).

Ostatecznie napięcie dla podkręconej jednostki zatrzymało się na poziomie 1,350V, VccIN 1,820V oraz aktywna funkcja overidemode dla napięć CPU.

Podsumowanie

MSI B85-G43 to płyta, która tak naprawdę niewiele różni się od droższej o około 100zł Z87-G43. Testowana konstrukcja poza ograniczeniami wynikającymi z samego zastosowanego chipsetu, niczym się praktycznie od niej nie różni. Mało tego, mimo ograniczonych możliwości ustawień OC w UEFI BIOS, płyta i tak pozwala osiągnąć maksimum z OC testowanego CPU na chłodzeniu powietrznym. Naszym zdaniem, biorąc pod uwagę wszystkie minusy jak i plusy przemawiające za MSI B85-G43, płyta ta poza maksymalną oceną zasługuje również na specjalne wyróżnienie.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
MSI B85-G43 test płyty głównej dla procesorów Intel haswell s.1150