PODPOWIEDZI:

Sony A330 [TEST]

Sony A330 to niewielka, lekka, poręczna i prosta w obsłudze lustrzanka z kilkoma interesującymi funkcjami i elementami. Odchylany wyświetlacz LCD, tryb Live View, stabilizator obrazu, 9-punktowy autofokus – tak można zarekomendować ten aparat, który pojawił się w sprzedaży w czerwcu 2009 roku.

Sony A330

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • tryb Live View
  • odchylany wyświetlacz
  • układ czyszczenia matrycy
  • dwa sloty kart pamięci
WADY
  • światło wspomagające autofokus (AF Illuminator) pochodzi z wbudowanej lampy błyskowej
  • niewygodny uchwyt

Aparat Sony A330 można kupić w postaci samego korpusu lub w dwóch zestawach z obiektywami. W skład pierwszego kompletu wchodzi obiektyw DT 18–55 mm f/3.5–5.6 SAM, natomiast w drugim są dwa zoomy: DT 18–55 mm f/3.5–5.6 SAM i DT 55–200 mm f/4–5.6 SAM. Każdy zestaw będzie zawierał korpus A330, osłonę bagnetu, osłonę okularu, akumulator litowo-jonowy, ładowarkę, pasek na ramię, kabel USB oraz instrukcję obsługi i krążek z oprogramowaniem (Sony Image Data Suite, Sony Picture Utility).

Sony A330

Wygląd

Sony alfa 330 jest stosunkowo lekkim (490 g) i niewielkim korpusem (128,0 x 97,0 x 71,4 mm) wykonanym z tworzywa sztucznego. Jego uchwyt, pokryty materiałem antypoślizgowym, nie należy do wygodnych – jest po prostu zbyt mały zarówno na długość, jak i głębokość. Poprzedni model z rodziny – A350 – był lepiej zaprojektowany pod tym względem.

Sony A330

W tym modelu lustrzanki Sony zastosowano odchylany wyświetlacz Clear Photo LCD plus. Ten 2,7-calowy ekran ma rozdzielczość 230 tys. pikseli i można go obrócić o kąt 45° ku dołowi lub o 90° ku górze. Tryb podglądu Live View jest aktywowany za pomocą mechanicznego przełącznika, który jednocześnie zaciemnia wizjer. A330 ma dwa gniazda kart flash SD/SDHC oraz Memory Stick (PRO Duo, PRO-HG Duo, PRO-HG Duo HX) i 9-polowy autofokus z centralnym punktem typu krzyżowego. Sony A330 wykorzystuje matrycę CCD o rozdzielczości 10,2 megapiksela w formacie APS-C (fizyczne wymiary sensora to 23,6 x 15,8 mm) i ma oczywiście mocowanie obiektywu zgodne z typem A. Czułość przetwornika można regulować w przedziale od 100 do 3200 ISO. Najkrótszy czas naświetlania to 1/4000 s, a najdłuższy dostępny standardowo to 30 s. Dłuższa ekspozycja wymaga skorzystania z trybu B.

Funkcjonalność

Aparat zapisuje zdjęcia w plikach RAW lub JPG.. Maksymalna rozdzielczość obrazu to 3872 x 2592 pikseli, przy czym możliwy jest zapis w obu wymienionych formatach jednocześnie. Fotografie mogą mieć proporcje 3:2 lub 16:9. Niestety, choć lustrzanka korzysta z trybu Live View, to nie jest w stanie rejestrować filmów. Materiały zapisywane są na jednym z dwóch nośników; wybór konkretnej karty odbywa się ręcznie za pomocą przełącznika umieszczonego obok slotów na karty. Ważnym elementem wpływającym na jakość zdjęć jest system ochrony przed kurzem, który chroni matrycę przed zaleganiem pyłków.

Sony A330

Model A330 ma poszczególne elementy rozmieszczone standardowo. Na przedniej ściance znajdują się bagnet, przycisk zwalniający obiektyw, przełącznik trybu pracy obiektywu (ostrość ustawiana automatycznie czy ręcznie), czujnik zdalnego sterowania (umieszczony w uchwycie) i pokrętło zmiany nastaw. Oba boki są zaokrąglone, wystają z nich uchwyty do mocowania paska; po lewej stronie umieszczono pod pokrywką sloty kart pamięci, wspomniany już przełącznik wyboru karty oraz gniazda USB i HDMI. Po prawej stronie z kolei umieszczono gniazdo zasilania

Pod spodem oczywiście też nic zaskakującego nie ma: gwint do statywu i pokrywa gniazda baterii. Górna część korpusu po lewej stronie ma pokrętło wyboru trybu, znacznik płaszczyzny przetwornika obrazu i przycisk wywołujący menu. Niemalże centralnie zamontowano lampę błyskową o podnoszonej konstrukcji (liczba przewodnia 10) i gorącą stopkę, a nieco na prawo od tych elementów – przełącznik wyboru sposobu kadrowania (celownik czy wyświetlacz). Po prawej stronie górnej płaszczyzny aparatu znajdują się przycisk inteligentnego telekonwertera, czyli zoomu cyfrowego, który przybliża środkową część kadru oraz klawisz korekcji ekspozycji. Pełni obrazu dopełniają włącznik i bezpośrednio nad nim umieszczony spust migawki.

Sony A330

Głównym elementem tylnej ścianki Sony Alpha 330 jest odchylany wyświetlacz LCD. Powyżej ekranu producent umieścił czujnik wyłączający go w chwili przyłożenia aparatu do oka. Nad tym sensorem jest wizjer z korektorem wady wzroku (regulacja w zakresie od -3,0 do +1,0 dioptrii), zapewniający pokrycie ok. 95% kadru i wyświetlający informacje o najważniejszych parametrach ekspozycji.

Rankingi aparatów fotograficznych >>>

Na prawo od ekranu są przyciski: funkcyjny, włączający tryb odtwarzania oraz służący do kasowania zdjęć. Oprócz tego są cztery kierunkowe przyciski uniwersalne z centralnym klawiszem OK. Niestety, zbytnia bliskość wystającej krawędzi wyświetlacza powoduje, że korzystanie z klawiszy leżących tuż obok jest utrudnione (uwaga ta dotyczy zwłaszcza lewego przycisku kierunkowego).

Sony A330

Sony A330 jest kontrolowany przez procesor obrazu BIONZ. Oferuje on m.in. funkcję Quick AF Live View, czyli system łączący zalety podglądu na żywo z dużą szybkością i dokładnością działania autofokusa, nawet w przypadku poruszających się obiektów. Przydatną cechą aparatu jest też system optymalizacji zakresu dynamicznego D-Range Optimizer, który jest w stanie skorygować poziomy ekspozycji w kontrastowych scenach (np. przy zdjęciach pod światło) i zrównoważyć naświetlenie. Zastosowany procesor odpowiada też za szybkość działania aparatu – dzięki niemu w trybie zdjęć seryjnych można osiągnąć tempo sięgające 2,5 kl./s, a przy podglądzie na żywo – 2 kl./s. Sony A330 oferuje także sześć programów tematycznych, bracketing ekspozycji i błysku oraz możliwość ustawienia pola autofokusa.

Sony A330

Aparat fotograficzny ma też nowy tryb samowyzwalacza, który umożliwia zapisanie serii złożonej z 3 lub 5 obrazów – metoda ta ma zapobiegać nieudanym ujęciom portretowym. Podobnie jak wszystkie modele z rodziny Sony α, tak i A330 jest wyposażony w wewnętrzny stabilizator obrazu SteadyShot INSIDE, który kompensuje drgania aparatu przy zdjęciach z ręki.

blog comments powered by Disqus