PODPOWIEDZI:

Nokia N79 [TEST]

Atrakcyjny wygląd, bogaty wybór aplikacji oraz stabilny system operacyjny sprawiają, że z telefonu korzysta się z przyjemnością.

Nokia N79

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • atrakcyjny wygląd i staranne wykonanie
  • prosty w obsłudze interfejs
  • dobrej jakości aparat fotograficzny
WADY
  • niewygodna klawiatura
  • opóźniona reakcja trybu wyświetlania na zmianę położenia telefonu

Nokia N79 jest modelem N series zaliczanym przez producenta do grupy mobilnych komputerów multimedialnych, co oznacza, że urządzenie zawiera praktycznie wszystkie funkcjonalności nowoczesnej komórki. Do dyspozycji użytkownika jest m. in. A-GPS, aparat fotograficzny z matrycą 5Mpix, optyką Carl Zeiss 5 oraz opcją znacznikowania geograficznego, odtwarzacz muzyczny z nadajnikiem FM, odbiornik radiowy z funkcją RDS i konsola gier N-Gage. Dzięki szybkiej łączności 3.5G HSDPA (do 3,6Mbps), łączności WiFi oraz przeglądarce internetowej, N79 można uznać za naprawdę wszechstronne narzędzie, zarówno pracy, jak i rozrywki. Telefon miał swoją premierę w sierpniu 2008, na rynku polskim dostępny jest od października 2008.

Sprawdź też: Ranking smartfonów

Nokia N79

Co w pudełku?

  • telefon,
  • dwie dodatkowe obudowy Xpress-on,
  • ładowarkę sieciową,
  • baterię 1200mAh,
  • kabel USB do transmisji danych,
  • kartę pamięci uSD 4GB,
  • zestaw słuchawkowy,
  • instrukcję startową,
  • instrukcję użytkownika,
  • płytę z oprogramowaniem.

Wygląd

Pierwsze wrażenie jest bardzo pozytywne: Nokia bardzo dobrze leży w ręce, nie jest ani za duża, ani z mała, ani za lekka, ani za ciężka. Większą część panela przedniego zajmuje duży, czytelny wyświetlacz LCD 2,4" QVGA o rozdzielczości 320 x 240 pikseli, wyświetlający do 16 mln kolorów. W testowanym egzemplarzu podświetlanie matrycy nie było niestety najlepszej jakości - widoczny był jaśniejszy pas tuż przy dolnej krawędzi LCD. Obraz może być wyświetlany w orientacji pionowej oraz poziomej, przełączenie następuje automatycznie dzięki wbudowanemu czujnikowi położenia. Czas reakcji wyświetlacza na zmianę położenia jest dość długi, co utrudnia nieco pracę z telefonem.

Tuż po wyświetlaczem znajdują się przyciski sprzętowe: odbierania i zakończenia połączenia, dwa przyciski o zmiennych funkcjach, przycisk menu, kasowania, dostępu do multimediów oraz pięciopozycyjny pad nawigacyjny. Po przełączeniu urządzenia w tryb uśpienia wewnętrzny przycisk klawisza nawigacyjnego podświetlany jest słabym, pulsującym na niebiesko światłem. Wszystkie przyciski, poza menu i kasowaniem, lekko wystają ponad obudowę, dzięki czemu łatwo jest z nich korzystać. Wciśnięcie klawisza menu lub kasowania może jednak sprawić problem, gdyż trzeba w to włożyć sporo siły. Poniżej - całkowicie płaska klawiatura, która wygląda znakomicie, jednakże w praktyce sprawdza się gorzej: co prawda klawisze wciskają się łatwo, ale są umieszczone bardzo blisko siebie, przez co szybkie i precyzyjne wpisywanie tekstu jest praktycznie niemożliwe. Nad wyświetlaczem umieszczono kamerę wewnętrzną, czujnik światła i głośnik telefonu. Cały przedni panel pokryty jest powłoką imitującą szkło, a metalowe wstawki nadają urządzeniu bardzo ekskluzywny wygląd.

Nokia N79

W górnej części telefonu znajduje się gniazdo AV 3,5 mm, przycisk zasilania oraz suwak umożliwiający blokowanie / odblokowanie klawiatury jednym dotknięciem (moim zdaniem - rewelacyjny pomysł). Po lewej stronie znajdziemy gniazdo microUSB, microSD (oba osłonięte wspólną klapką) i złącze ładowarki, po prawej - dwa głośniki stereofoniczne, przycisk regulacji głośności oraz dwustopniowy spust migawki aparatu. Na tylnym panelu znajduje się oko obiektywu aparatu fotograficznego oraz lampa błyskowa. Obiektyw osłonięty jest przesuwaną klapką. Tylna obudowa jest wymienna - producent dołącza w zestawie dwa dodatkowe panele w różnych kolorach, których wymiana powoduje automatyczną zmianę wyświetlanego na ekranie tematu. Telefon, dzięki niezwykle starannemu wykonaniu (jak na Nokię przystało) sprawia wrażenie bardzo solidnej, a zarazem eleganckiej konstrukcji.

Funkcje

Nokia N79 pracuje w systemie Symbian OS w wersji 9.3 współpracuje z interfejsem użytkownika serii 60 3rd Edition, Feature Pack 2. Obsługa telefonu jest prosta i nie powinna sprawiać problemu nawet początkującym. Według mnie interfejs nie odbiega budową oraz stabilnością i szybkością działania od innych modeli Nokii z tym samym oprogramowaniem.

Telefon wyposażony jest w pamięć wewnętrzną o pojemności do 50 MB, którą rozszerzać można poprzez zewnętrzną kartę microSD o pojemności do 8 GB. Komunikację ze światem zewnętrznym zapewnia obsługa standardów GPRS, EDGE, WCDMA, HSDPA do 3.6Mbps, WiFi 802.11g i TCP/IP. Jako telefon, N79 umożliwia pracę we wszystkich czterech zakresach GSM. Komunikacja z innymi urządzeniami realizowana może być dzięki połączeniom USB 2.0 (poprzez złącze microUSB), Bluetooth 2.0 z EDR, urządzenie to jest też kompatybilne ze standardem Universal Plug and Play (UPnP). Wyjście telewizyjne PAL/NTSC umożliwia przesłanie sygnału wizji za pośrednictwem kabla sygnałowego (możliwość dokupienia oddzielnie) lub połączenia WLAN/UPnP.

Nokia N79

Połączenie do sieci internetowej za pośrednictwem ogólnodostępnego hot-spota lub sieci domowej jest proste i nie powinno stwarzać problemów nawet mniej zaawansowanemu w technologiach użytkownikowi.
Wśród dostępnych aplikacji znaleźć można:

  • odtwarzacz multimediów RealPlayer,
  • radio FM z RDS, funkcją nadajnika FM oraz radio internetowe.
  • pakiet QuickOffice umożliwiający przeglądanie dokumentów Word, Excell i PowerPoint,
  • Zip Manager obsługujący archiwa ZIP,
  • Dyktafon,
  • Transfer - do kopiowania zawartości pamięci między urządzeniami poprzez Bluetooth
  • konsola N-Gage wraz z dołączonymi testowymi wersjami gier (pełna licencja na jedną, wybraną grę)
  • Nokia Maps - umożliwiająca nawigację GPS. Mapy są bezpłatne, ale ich pobieranie możliwe jest wyłącznie podczas aktywnego połączenia z internetem, co przy dłuższej podróży może być kosztowne.
  • Nokia MiniMap - przeglądarka internetowa, umożliwiająca przeglądanie stron internetowych w orientacji poziomej lub pionowej.

Telefon wyposażony jest we wbudowany czujnik zmiany położenia. Jak na moje wymagania, czas reakcji wyświetlacza na zmianę położenia telefonu, który wynosi około 1,5 sekundy, jest zbyt długi i utrudnia korzystanie z telefonu, zwłaszcza, gdy chcemy np. szybko uruchomić jakąś opcję tuż po zakończeniu rozmowy.

Nokia N79 posiada dwie kamery, obie umożliwiają robienie zdjęć i nagrywanie filmów. Kamera główna o rozdzielczości 2592x1944 (QVGA) jest umieszczona na tylnej ścianie telefonu. Pliki wideo są rejestrowane z rozdzielczością 640 x 480 pikseli (VGA) i szybkością 30 klatek/s w formacie MPEG-4 lub 3GP. Podczas korzystania z funkcji telefonu cały czas widoczny jest pasek skrótów do różnych opcji i ustawień. Jedną z ciekawszych funkcji jest oznaczanie zdjęcia współrzędnymi geograficznymi, w którym zostało ono zrobione (tzw. geotagging). Należy przy tym pamiętać, że telefon potrzebuje kilku minut na ustalenie właściwej pozycji poprzez GPS. Funkcja stabilizacji obrazu, LED-owa lampa błyskowa oraz szereg udogodnień, typu: tryb zdjęć panoramicznych, nocnych czy zdjęć makro sprawiają, że aparatem zrobić można naprawdę ładne i ostre zdjęcia.
Kamera wewnętrzna, której obiektyw umieszczony nad wyświetlaczem LCD, umożliwia rejestrację obrazu w maksymalnej rozdzielczości do 176 x 144 pikseli, z prędkością maksymalnie 15 klatek/s.

Nokia N79

N79 obsługuje następujące formaty plików dźwiękowych: mp3, .wma, .aac, eAAc, AAC+. Dzwonki mogą być polifoniczne, max. 64-głosowe. Wbudowany głośnik stereofoniczny z opcją dźwięku przestrzennego zapewnia dobrą jakość odtwarzanych utworów. Dostępna jest również funkcja wybierania głosowego. Wygodną opcją dla rozmów w samochodzie może być rozmowa przez wbudowany zestaw głośnomówiący, gdy zapomnimy zabrać słuchawek.
Telefon wyposażony został w akumulator litowo-jonowy o pojemności 1200mAh. Według danych producenta:

  • maksymalny czas rozmów: - GSM: 5 godz. 30 min - WCDMA: 3 godz. 30 min - VoiP: 4 godz.
  • maksymalny czas gotowości: - GSM: 372 godz. - WCDMA: 406 godz. - WLAN: 172 godz.
  • maksymalny czas korzystania z internetu (dane pakietowe): 5 godz. 54 min
  • maksymalny czas odtwarzania wideo: 4 godz. 24 min
  • maksymalny czas nagrywania wideo: 3 godz. 30 min
  • maksymalny czas odtwarzania muzyki: 29 godz.

W praktyce, przy dość oszczędnym korzystaniu z funkcji telefonu, bateria zapewnia około 6 dni bez ładowania. Przy mocniejszym obciążeniu urządzenia, np. opcjami kamery, odtwarzacza muzyki czy połączeń bezprzewodowych, bateria wystarcza na około 3-4 dni.

Podsumowanie

Nokia N79 jest urządzeniem na tyle wszechstronnym, że wskazanie grupy docelowej użytkowników może być problematyczne - N79 posiada równie mocno rozbudowane funkcje komunikacyjno-biznesowe, co rozrywkowe. Atrakcyjny wygląd, bogaty wybór aplikacji oraz stabilny system operacyjny sprawiają, że z telefonu korzysta się z przyjemnością.

blog comments powered by Disqus