PODPOWIEDZI:

Nokia E63 [TEST]

Nokia E63 to tańsza siostra modelu E71, przeznaczona dla odbiorców prywatnych. Długi czas pracy na baterii sprawia, że jest silną konkurencją dla urządzeń opartych o mobilnego Windowsa.

Nokia E63

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • szybkość działania
  • solidna i ładna obudowa
  • długi czas pracy na baterii
WADY
  • klawiatura QWERTY
  • mało intuicyjny interfejs
  • spore gabaryty

Nokia E63 to tańsza siostra modelu Nokia E71, zaprojektowana w większym stopniu z myślą o odbiorcach prywatnych niż biznesowych. Charakterystyczny kształt obudowy, jakość wykonania oraz precyzja działania sprawiają, że staje się on obiektem pożądania dla każdego, kto choć raz widział ten telefon „w akcji".

Nokia E63

Wygląd / Obudowa

Telefon zbudowany jest bardzo solidnie, z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów. Zarówno przedni panel, jak i tylna klapka wykonane są z plastiku, z tą różnicą, że panel pokryty jest błyszczącą, lakierowaną warstwą tworzywa, a klapkę wykonano z gumopodobnego, przyjemnego w dotyku materiału. Jedynym minusem aparatu są jego spore wymiary (113x59x13 mm), które powodują, że noszenie go w kieszeni typowych spodni staje się mało przyjemne.

Ilość wyprowadzonych złącz została ograniczona do niezbędnego minimum, a ich rozmieszczenie jest dobrze przemyślane. Dziwi mnie jedynie fakt, iż producent nie zdecydował się na umieszczenie na obudowie dodatkowych przycisków, takich jak np. regulacja głośności rozmowy, czy wyzwalacz migawki aparatu, które zdecydowanie poprawiłyby komfort użytkowania telefonu.

W Nokii E63 użytkownik dostaje do dyspozycji pełną klawiaturę QWERTY. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie. Klawisze są małe i niewygodne w użyciu - łatwo wcisnąć dwa klawisze jednocześnie. Zwykła klawiatura numeryczna byłaby bardziej praktyczna. Na szczęście, telefon posiada dodatkowe klawisze nawigacyjne, dzięki którym jego obsługa staje się wygodniejsza.

Pad nawigacyjny, dzięki odpowiednim rozmiarom, jest przyjemny w obsłudze. Jedną z ciekawostek, na którą warto zwrócić uwagę, jest wykorzystanie klawisza spacji do włączania latarki (diodowej lampy błyskowej). Długie przyciśnięcie tego klawisza powoduje natychmiastowe uruchomienie latarki, bez konieczności szukania odpowiedniej opcji w menu.

Użyty w telefonie 2.36" wyświetlacz QVGA o rozdzielczości 320x240 wypełnia prawie połowę powierzchni przedniego panelu. Wyświetlane informacje są wyraźne i bardzo czytelne, przez co idealnie nadaje się do obsługi wbudowanych w telefon aplikacji, przeglądania zdjęć, oglądania filmów czy surfowania po internecie. Szkoda, że nie posiada funkcji dotykowej, która z pewnością urozmaiciłaby produkt.

Nokia E63

Co w pudełku?

Fabryczny zestaw, ze względu na niewysoką cenę telefonu, został zredukowany do niezbędnego minimum. Poza telefonem Nokia E63, w kartonie znajdziemy takie akcesoria jak:

  • ładowarkę sieciową Nokia AC-8,
  • słuchawki Nokia WH-102,
  • instrukcję obsługi oraz QuickStart.

Funkcje

Nokia E63 została wyposażona w wysoce wydajny procesor, dzięki któremu urządzenie działa bardzo szybko i płynnie. Połączenie takiej konfiguracji z systemem operacyjnym Symbian S60 sprawia, że obsługa menu jest bardzo przyjemna. Wbudowane 110MB pamięci FLASH pozwala na przetrzymywanie sporej ilości danych, muzyki lub zdjęć, a gdyby okazało się to niewystarczające, pamięć możemy śmiało rozszerzyć: telefon obsługuje karty microSD o pojemności do 8GB.

Nokia E63

Jak przystało na Symbiana, menu jest bardzo przejrzyste, aczkolwiek nie do końca intuicyjne. Na szczęście, można się do niego bardzo szybko przyzwyczaić. Ilość dostępnych opcji i ustawień sprawia, że telefon można spersonalizować wedle swoich upodobań.

W telefonie mamy do dyspozycji następujące moduły komunikacyjne:

  • GSM 850/900/1800/1900MHz (WCDMA),
  • Bluetooth 2.0 EDR,
  • Wi-Fi (802.11bg),
  • USB.

Fińska firma wyposażyła swój telefon w szereg aplikacji. Do dyspozycji mamy typowe programy jak kalendarz, organizer, kalkulator, notatnik, klient poczty e-mail oraz przeglądarkę www. Nie mogło również zabraknąć programów typowo biznesowych - w pakiecie zainstalowane mamy QuickOffice (możliwość tworzenia i edycji plików Excela, Worda i Power Pointa), czytnik PDF oraz słownik.

Nokia E63

Kolejną ciekawą funkcją jest możliwość współpracy z drukarką i możliwość przeniesienia na papier m.in. smsów, mmsów czy zdjęć.
W telefonie nie brakuje aplikacji służących do obsługi multimediów. Nowa Nokia jest w stanie obsłużyć wiele różnych formatów plików - w przypadku wideo:.Flash Lite 3, mp4, .3gp; kodeki: H.263, MPEG-4 VSP, a w przypadku plików muzycznych: mp3, wma, aac, AAC+, eAAC+. Posiada też Radio FM 87,5-108 MHz z RDS.

Nokia E63 umożliwia odsłuchiwanie muzyki poprzez wbudowany głośnik lub dołączone do zestawu słuchawki. Maksymalna głośność słuchawek nie jest najlepsza, ale na szczęście odtwarzany przez nie dźwięk jest wysokiej jakości. Głośnik zewnętrzny jest bardzo głośny - szkoda tylko, że dźwięk jest monofoniczny.

Nokia E63

Obecne trendy powodują, że wszystkie topowe modele telefonów wyposażone są w aparaty fotograficzne. Do tych telefonów zalicza się również Nokia E63. Zastosowano w niej cyfrowy aparat fotograficzny z matrycą 2MPix współpracujący z diodową lampą błyskową. Można nim wykonać zdjęcia bardzo dobrej jakości, zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w zamkniętym pomieszczeniu czy w ciemnościach.

Nokię E63 zasila bateria Li-Pol o pojemności 1500mAh. Według producenta pozwala to na ok. 11h rozmowy lub na 18dni pracy w trybie czuwania. W rzeczywistości udało się utrzymać telefon przy życiu przez 7 dni - przeprowadzonych zostało kilka rozmów telefonicznych, krótkie testy Wi-Fi, Bluetooth oraz testy różnych aplikacji.

Podsumowanie

Nokia E63 jest przeznaczona dla osób, które wymagają rozbudowanego telefonu o dużej szybkości działania oraz mnogości aplikacji. Długi czas pracy na baterii sprawia, że jest silną konkurencją dla urządzeń opartych o mobilnego Windowsa.

blog comments powered by Disqus