PODPOWIEDZI:

Zotac GTX660Ti AMP! [recenzja]

16 sierpnia 2012 roku – ten dzień zapisał się w historii Nvidii wielkimi literami, a to dzięki premierze nowych układów z rodziny Kepler – mowa oczywiście o GTX 660Ti. Karta zapowiadała się obiecująco, parametrami przypomina niemal kropla w kroplę GTX 670, a jak wypada w testach? Zapraszam do naszej recenzji!

Zotac GTX 660Ti AMP!

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Rewelacyjne wykonanie
  • Wysoka wydajność, niewiele mniejsza niż 670, czy nawet 680
  • Ciche chłodzenie, kiedy karta nie jest obciążana
  • Wtyki zasilające z boku karty
  • Niewielkie zapotrzebowanie na prąd
  • Niewielkie rozmiary
  • Fabrycznie podkręcona
  • Klucz do pełnej wersji gry Borderlands 2
WADY
  • Słyszalne chłodzenie podczas obciążania
  • Wysokie temperatury w stresie -- Mimo niewielkiego poboru prądu wymaga aż dwóch wtyczek zasilania PCI-E 6pin

pudełko

Wstęp

GTX 660Ti jest układem graficznym opartym na dokładnie tych samych rozwiązaniach, co cała rodzina Keplerów. W praktyce, od 670tki różni go tylko mniejsza przepustowość szyny pamięci. Keplery standardowo posiadają szynę 256bit, natomiast w 660Ti obniżona została do 192bit. Takie działanie pozwoliło na obniżenie kosztów względem starszego brata, ale jak przełożyło się na wydajność całej karty?

Testowany dzisiaj układ pochodzi od znanego na naszym rynku producenta - firmy Zotac.

Jest to niereferancyjna konstrukcja fabrycznie podkręcona przez producenta.

Zmianie, w stosunku do konstrukcji fabrycznych, uległo taktowanie pamięci i procesora GPU. Na szczególną uwagę zasługuje również niereferencyjne chłodzenie, oparte na trzech rurkach cieplnych oraz wspomagających je dwóch niskoprofilowych wentylatorach.

gpuz

Porównanie referencyjnych i niereferencyjnych konstrukcji GTX 660Ti oraz 670:

porównanie kart

Wygląd i wykonanie

widok ogólny

Zotac 660Ti AMP!, bo to dzisiaj o nim mowa, wykonany jest wprost rewelacyjnie. Do jego produkcji użyto tylko i wyłącznie komponentów najwyższej jakości. Całość robi bardzo dobre wrażenie wizualne. Czarne, matowe PCB, pomarańczowe akcenty oraz, co ważne, metalowa obudowa chłodzenia, sprawiają wrażenie bardzo solidnej konstrukcji. Tak jest w rzeczywistości. Karta zajmuje dwa sloty w naszym komputerze. Jest niewielka – długość karty to zaledwie 17,5cm, a wraz ze śledziem oraz wychodzącą poza obrys PCB obudową chłodzenia 21cm. Podpięcie dwóch 6pinowych wtyków zasilających nie przedłuży dodatkowo wymiarów karty, gdyż te umieszczone są z boku.

długość

zasilanie

W odprowadzaniu ciepła z rdzenia procesora pomagają trzy rurki cieplne. Przepływ powietrza organizują dwa niskoprofilowe wentylatory. Całość chłodzenia nie jest szczelnie zamknięta, ale elegancko obudowana czarną stalową obudową z logo Zotac`a w okolicach śledzia.

rurki cieplne

wenty

logo

W zestawie poza samą kartą znalazły się również dodatkowe akcesoria. Te nie są zbyt bogate. W ich skład wchodzi przejściówka z DVI na VGA oraz dwa kable - przejściówki z molex na 6pinPCI-E. Miłym dodatkiem (za który oczywiście dodatkowo dopłacamy) jest klucz do pełnej wersji gry Borderlands 2. Dodatkowo jest również klucz do pełnej wersji gry TrackMania 2 Canyon, ale ten obejmuje tylko krótki 3 dniowy okres.

akcesoria

Platforma testowa

Karta graficzna Zotac GTX 660Ti AMP! została przetestowana przez naszą redakcję na następującej platformie testowej:

zestaw 1

zestaw2

Karta graficzna została poddana testom syntetycznym: 3DMark Vantage na ustawieniach domyślnych, tak aby każdy użytkownik miał możliwość skonfrontowania wyników platformy testowej ze swoim komputerem. Ponadto, Zotac 660Ti został przetestowany na wbudowanych w gry testach Mafia II oraz Resident Evil 5. Wszystkie gry testowane były w rozdzielczości FulHD z maksymalną szczegółowością detali w grze.

Testy z gier oparte były na wersjach jednoosobowych strzelanek Battlefield 3 oraz Crysis2. Taka procedura testowa pozwala przeprowadzić testy powtarzalne ze sobą z uwagi na powtarzalność misji.

  • Wyniki

mafia II

resident 5

battlefield3

Crysis2

3dmark

  • Temperatura pracy

temperatury

Omówienie wyników i podsumowanie

porty

Karta graficzna Zotac 660Ti AMP! testowana była na nieco słabszej platformie testowej, jak GTX 680 czy 570 AMP!, a mimo to uzyskane wyniki przez najnowszą konstrukcję Zotaca bardzo pozytywnie zaskakują.

Ograniczenie szyny pamięci nie pozostało oczywiście bez wpływu na ogólną wydajność karty, jednak ta tylko w niewielkim stopniu ustępuje starszym braciom.

Płynność gier nie pozostawia nic do życzenia. Wyniki na poziomie powyżej 60 klatek na sekundę są więcej niż zadowalające. Dodając do tego niewielki pobór prądu otrzymujemy całkiem wydajną konstrukcję.

Całość psuje w niewielkim stopniu kultura pracy karty podczas obciążania. Karta pomimo testowania w dobrze wygłuszanej obudowie była słyszalna. Nie było to nawet uciążliwe w nocy, jednak należy ten fakt zaliczyć na minus tej konstrukcji (spodziewaliśmy się czegoś innego, a i producent zapewnia o ciszy tej konstrukcji). Chłodzenie w stresie pozwoliło karcie na rozgrzanie się aż do 75 stopni. Co prawda nie zagraża to bezpieczeństwu karty, jednak tak wysoka temperatura skutecznie ogranicza duże osiągi OC konstrukcji Zotaca.

Karta jest z pewnością godna polecenia. Te wady, o których wspomniałem nie psują ogólnej, bardzo pozytywnej oceny konstrukcji Zotaca. Miłym dodatkiem jest gra Borderlands 2, która można powiedzieć stanowi wisienkę na torciem, jakim jest w gamie Keplerów nowy GTX 660Ti.

blog comments powered by Disqus
Zotac GTX660Ti AMP! [recenzja]