PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Drukarek | Najlepsze polecane Drukarki 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.6, Głosów: 7

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi drukarek. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Jeżeli szukasz rankingu drukarek - trafiłeś w dobre miejsce. Przygotowujemy profesjonalnie zestawienia różnych sprzętów elektronicznych, w tym właśnie urządzeń drukujących. Nie robimy tego jednak bezpodstawnie, według bliżej niesprecyzowanych wytycznych. Jest kilka nadrzędnych cech, którymi kierujemy się przy doborze odpowiedniego sprzętu.

Przygotowanie rankingu drukarek wymaga w końcu pewnych podstaw, które pozwalają stwierdzić, które urządzenia są opłacalne. Najczęściej zaczynamy po prostu od typu maszyny lub przedziału cenowego, w jakim się znajduje. Zarówno te, jak i pozostałe powody naszego doboru warto jednak wytłumaczyć i przybliżyć.

Na co zwracamy uwagę, tworząc rankingi drukarek?

Poniższa lista przedstawia to, czym się kierujemy, tworząc ranking drukarek, ale nie jest oczywiście ustawiona w kolejności od najważniejszej do najmniej ważnej cechy. Wszelkie zestawienia tworzymy, biorąc pod uwagę ogół istotnych informacji związanych z danym urządzeniem.

  • Cena drukarki - to rzecz w zasadzie całkiem podstawowa przy tworzeniu jakiegokolwiek rankingu. Każdy ma inne potrzeby, nie tylko te funkcjonalne - najczęściej szukamy jak najlepszego sprzętu w konkretnym budżecie. Z tego powodu przygotowujemy też zestawienia segregowane pod względem ceny.
  • Rozdzielczość drukowania - to kwestia o tyle istotna, że dzięki niej można określić, jak szczegółowy będzie finalny wydruk. Im wyżej, tym lepiej, ale też od pewnego poziomu na zwyczajnych rozmiarach kartek trudno zauważyć różnicę. Dlatego zawsze staramy się znaleźć złoty środek pomiędzy rozdzielczością a ceną.
  • Rozdzielczość skanowania - jeżeli korzystasz z urządzenia wielofunkcyjnego do skanowania dokumentów, wcale nie musi być aż tak duża. W kwestii odpowiedzi na pytanie, jaka drukarka do domu jest polecana, nasze podejście jest proste - skaner w niej to kwestia drugo- lub nawet trzeciorzędna
  • Atrament czy laser - nie da się określić, czy najlepsza drukarka to atramentowa, czy laserowa. Z tego względu wspominamy o obu rodzajach raczej zamiennie i zgodnie z tematem rankingu. Jeżeli mowa o urządzeniach do biura, nasz wybór raczej padnie na rozwiązanie z tonerem. Fotografowie docenią z kolei możliwości sprzętów atramentowych.
  • Liczba kolorów atramentu - ta sprawa jest całkiem ważna w przypadku sprzętów przeznaczonych głównie do drukowania grafik. Niektóre modele stworzone dla profesjonalistów sięgają nawet 8 lub 12 różnych kolorów. Ale na co dzień nie potrzeba takiej palety barw. Dlatego ograniczamy bazowanie na tym parametrze raczej do zestawień polecanych drukarek do fotografii.
  • Rozmiar kropli - to kwestia sporna. Drukarki konsumenckie obecnie sięgają nawet 3-4 pikolitrów atramentu naniesionego na kartkę. To tak niewielki rozmiar, że w sumie niemożliwy do zauważenia gołym okiem. Jeżeli pojawia się w rankingu - to w ramach ciekawostki. 

Drukarka z czterema kolorami atramentów

  • Łączność drukarki - w jakiś sposób trzeba dostarczać zdjęcia do drukarek. Ze względu na to, że w domowych warunkach raczej nie bierze się pod uwagę wejścia na microSD - pozostają w zasadzie dwie opcje. Przewodowa lub bezprzewodowa. Dobierając produkty do zestawień, sprawdzamy w jakim standardzie USB lub Ethernet (zazwyczaj jest to Fast Ethernet do 100 megabitów na sekundę i nie trzeba wiele więcej) można przesyłać materiały do druku po kablu. Staramy się też dowiedzieć, jak intuicyjne i niezawodne jest włączenie drukarki do sieci lokalnej poprzez Wi-Fi.
  • Dedykowana aplikacja do drukowania - to rozwiązanie o tyle atrakcyjne, że pozwala szybko przedrukować fotografie z wyjścia nad rzekę ze znajomymi lub ważny dokument tuż przed wyjściem do pracy. W dzisiejszych czasach oczekujemy, żeby każdy producent zapewniał takie udogodnienie, a możliwości, co za tym idzie także przydatność, aplikacji poddajemy ocenie.
  • Duplex - w praktyce przy drukarkach do domu najczęściej sprowadza się głównie do automatycznego drukowania obustronnego. Urządzenie jest zdolne bez pomocy pokryć treścią obie płaszczyzny kartki. To pożądana przez nas opcja, bo przyspiesza pracę z dokumentacją - jest po prostu wygodna.
  • Maksymalny rozmiar kartki - większość niedrogich sprzętów ogranicza się do klasycznego formatu A4. Najlepsze drukarki (i często też z tego względu najmasywniejsze) pozwalają na większe wydruki, nawet w rozmiarze A3+. To przydatne raczej przy przygotowywaniu grafik i plakatów, ale mile widziane w urządzeniach trafiających do naszych zestawień.
  • Możliwość zadrukowania niestandardowych materiałów - na przykład płyt. Jeżeli drukarka może pracować nie tylko z papierem, to po prostu dodatkowa zaleta. Naszym zdaniem lepiej mieć w domu uniwersalny sprzęt do wszystkiego niż naprawdę wyspecjalizowaną maszynę.
  • Czas pracy drukarki - najlepsze drukarki to takie, które są najszybsze, prawda? Nie do końca. Podczas pisania o różnych urządzeniach nie umyka nam kwestia szybkości wydruku, ale przy wyższych rozdzielczościach siłą rzeczy trzeba dłużej czekać na gotową grafikę. Raczej ze względu na czas przetwarzania obrazu niż drukowania.
  • Wydajność atramentów - to temat rzeka. Ludzie najczęściej kupują zamienniki, a te mają tendencję do bycia mniej wydajnymi od rozwiązań producentów. Ze względu na próbę normalizacji danych, jeżeli już wyraźnie zaznaczamy, jaki jest koszt zadrukowania jednej strony, bazujemy na cenach barwników firmowych w oficjalnych sklepach.
  • Opinie i testy - umówmy się, operowanie samymi specyfikacjami nie ma sensu. Trudno też jednak dostać wszystkie urządzenia do redakcji, która zajmuje się nie tylko drukarkami. Dlatego sięgamy często po opinie internautów i testy. Te ostatnie w miarę możliwości są nasze, ale istnieje wiele innych serwisów na całym świecie. Z ich recenzji nietrudno jest dowiedzieć się czegoś o prawie każdym modelu polecanych drukarek.
  • Kartridże czy butelki na tuszwygodną i znacznie bardziej oszczędną opcją jest zazwyczaj model, którego atramenty uzupełnia się przy pomocy butelek na tusz. Opieramy się na tym, typując modele do naszego rankingu drukarek, bo często się zdarza, że kartridż nie wykorzystuje w pełni zawartego w nim atramentu i trudniej o zamienniki.
  • Jakość wykonania elementów - kwestia silnie związana z tą dotyczącą opinii i recenzji. Dzięki nim możemy dojść do tego, jak wygląda sprawa spasowania elementów i ogólnej trwałości drukarki. Jasne - nikt nie będzie często przemieszczał takiego sprzętu. Wychodzimy jednak z założenia, że ma być zakupem na lata.
  • Rodzaj głowic - w przypadku drukarek do domu różnica sprowadza się tak naprawdę do dwóch opcji - termicznej i piezoelektrycznej. Ta pierwsza wyciska atrament na kartkę poprzez podgrzewanie go, ta druga poprzez nacisk na membranę w wyniku rozszerzających się za sprawą elektryczności kryształów. Z Micro Piezo korzysta właściwie już tylko Epson, a to opcja bardziej żywotna i dokładniejsza, ale za to droższa. Wspominamy o tym w rankingach raczej w formie informacji niż oceny.
  • Panel dotykowy - to w zasadzie rzecz o tyle interesująca, że w dobie łatwych połączeń z komputerem lub telefonem nie tak potrzebna. Jeżeli jednak chcesz szybko skopiować lub zeskanować dokument - wygodniej będzie ci skorzystać z wyświetlacza z panelem dotykowym wbudowanego w maszynę. Zwracamy na tę opcję uwagę, ale nie jest najbardziej istotna.

Zobacz też: Ranking urządzeń wielofunkcyjnych

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.6, Głosów: 7
blog comments powered by Disqus