PODPOWIEDZI:

Samsung ES55 [TEST]

Samsung ES55 to aparat kompaktowy przeznaczony dla mniej wymagających użytkowników, którzy nie oczekują rozbudowanej funkcjonalności, lecz łatwości robienia zdjęć. Urządzenie jest wyposażone w obiektyw z trzykrotnym zoomem, cyfrową stabilizację obrazu, funkcję wykrywania twarzy i wygodną pomoc ekranową. Model trafił do sprzedaży w styczniu 2009 roku.

Samsung ES55

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • system z uniwersalnym kablem zasilająco-transmisyjnym
  • bardzo dobrze opracowane menu
  • samowyzwalacz sterowany ruchem
  • system pomocy ekranowej dla początkujących
WADY
  • plastikowy gwint do mocowania statywu
  • szumy przy wyższych wartościach ISO

W skład zestawu z ES55 wchodzą akumulator, pasek, płyta CD z oprogramowaniem Samsung Master i szczegółowym podręcznikiem użytkownika, ładowarka z uniwersalnym kablem zasilająco-transmisyjnym USB oraz kabel A/V, a także skrócona instrukcja obsługi.

Aparaty fotograficzne - poradnik kupującego >>>

Samsung ES55

Aparat jest nieduży (90,4 x 59 x 21,6 mm) i lekki (116 g bez akumulatora i karty pamięci), więc łatwo znaleźć nań miejsce w ubraniu czy torbie. Obudowa prezentuje się elegancko i jest dostępna w czterech wersjach kolorystycznych: czarnej, grafitowej, różowej i srebrnej.

Samsung ES55 to aparat z matrycą CCD o efektywnej rozdzielczości 10,2 megapiksela (fizyczna wielkość sensora to 1/2,33 cala) i czułości regulowanej w zakresie od 80 do 1600 ISO. Obiektyw aparatu to Samsung, którego ogniskową można zmieniać w przedziale od 35 do 105 mm (3-krotny zoom optyczny; ekwiwalent dla filmu 35 mm). Otwór względny dla szerokiego kąta wynosi f/3.2, a dla wąskiego – f/5.8. Ostry obraz w normalnym trybie fotografowania jest osiągalny w odległości 80 cm, natomiast po przełączeniu w tryb makro – od 10 cm. Czas otwarcia migawki jest zmienny w zakresie od 1/1500 s do 8 s (tryb nocny).

Aparat zapisuje zdjęcia wyłącznie w plikach JPEG, których maksymalna rozdzielczość (w sumie do wyboru jest siedem) to 3648 x 2736 pikseli. Proporcje boków fotografii mogą wynosić 4:3, 3:2 lub 16:9. Z kolei sekwencje wideo (format Motion JPEG w plikach AVI) mogą mieć jedną z dwóch rozdzielczości: 640 x 480 lub 320 x 240 pikseli. W obu wypadkach użytkownik decyduje o tym, czy rejestrowany film ma być płynny, można bowiem ustawić prędkość nagrania zarówno na 30, jak i 15 kl./s. Dodatkowo tryb filmowy pozwala zatrzymać i wznowić nagrywanie bez konieczności zapisywania ujęć jako osobnych plików oraz zapisywać wideo pozbawione dźwięku. Rejestrowane materiały można przechowywać na kartach SD/SDHC, MMC lub w wewnętrznej pamięci aparatu (pojemność 9 MB).

Samsung ES55

Samsung ES55 jest standardowo zbudowanym aparatem. Z przodu umieszczono jedynie obiektyw z ozdobnym pierścieniem wokół niego, lampę błyskową, mikrofon i diodę wspomagającą autofokus. Na lewym boku urządzenia jest głośnik, a na prawym gniazdo uniwersalne (USB i A/V) oraz – na górnym narożniku – ucho do mocowania paska na nadgarstek.

Lista ciekawych gadżetów dla fotografa >>>

Na spodzie aparatu swoje miejsca mają gwint do statywu i pokrywa komory akumulatora i slotu kart pamięci. Włącznik i spust migawki to z kolei jedyne elementy na górnej płaszczyźnie urządzenia. Wszystkie pozostałe elementy sterujące – w skromnej liczbie – zostały umieszczone na tylnej ściance ES55. Dominującym elementem tej części aparatu jest oczywiście wyświetlacz LCD. Dość silnie wysunięty w stosunku do reszty obudowy ma przekątną 2,5 cala, rozdzielczość 230 tys. pikseli i możliwość trójstopniowej regulacji jasności. Na prawo od ekranu, przy górnej krawędzi aparatu są dwa przyciski zoomu. Mniej więcej w połowie wysokości tylnej ścianki umieszczono przycisk wywołujący menu, nieco niżej uniwersalny klawisz wielokierunkowy wraz z centralnym do zatwierdzania, a u dołu przycisk do przełączania się między trybem odtwarzania a rejestracji oraz klawisz do usuwania zdjęć i włączania menu podręcznego. Jak łatwo zauważyć, brak jest pokrętła lub klawisza wyboru trybu pracy. Aby tym modelem Samsunga zacząć fotografować lub filmować, należy nacisnąć przycisk menu i za pomocą klawiszy kierunkowych wybrać odpowiednią pozycję z listy.

Samsung ES55

Samsung ES55 ma kilka funkcji, które pomagają w wykonaniu poprawnego zdjęcia. Przede wszystkim cyfrowa stabilizacja obrazu i tryb pełnej automatyki powodują, że aparat dostosowuje ustawienia do panujących warunków bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony użytkownika. Poza tym fotografujący ma do dyspozycji 12 trybów tematycznych, funkcję wykrywania twarzy (do 10 w kadrze) oraz – jako jeden z programów tematycznych – tzw. Beauty Shot (rozjaśnia zdjęcie i poprawia odcień skóry). Nie bez znaczenia jest też obecność funkcji pomocy ekranowej, która umożliwia użytkownikom zapoznanie się z właściwymi metodami wykonywania zdjęć. Samsung ES55 jest aparatem dla początkujących, dlatego producent nie zaoferował np. ustawień manualnych, jednakże w pewnym stopniu użytkownik ma wpływ na parametry rejestrowanych fotografii. Możliwe jest bowiem ustawienie balansu bieli na podstawie wzorca, zmiana metody pomiaru światła i włączenie bracketingu ekspozycji. Ten model aparatu ma także samowyzwalacz sterowany ruchem – po sześciu sekundach od naciśnięcia migawki rozpoczyna się wykrywanie ruchu, a po jego ustaniu wykonywane jest zdjęcie. Przydatna jest także funkcja podwójnego samowyzwalacza, który zapisuje dwa ujęcia w odstępie dwóch sekund.

Jaka stabilizacja obrazu jest najlepsza? >>>

Samsung ES55

Menu ES55 pod względem graficznym jest bez zarzutu – wszystko jest podane bardzo przejrzyście, w interesującej formie graficznej i w sposób uporządkowany. Aparat ma jeszcze jedną zaletę: uniwersalny kabel zasilająco-transmisyjny. Samsung stosuje bowiem miniaturowe ładowarki, które mają gniazdo USB, co pozwala na podłączanie się tym samym przewodem do komputera.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus