Tablety Graficzne – Podpowiadamy Jaki Tablet Graficzny Wybrać

Tablety Graficzne – Podpowiadamy Jaki Tablet Graficzny Wybrać

Jesteś fotografem, grafikiem albo lubisz rysować komiksy? Z pewnością powinieneś zainteresować się tabletem graficznym. Rysowanie zwykłą myszką to kiepska sprawa, zupełnie nienaturalna dla człowieka. Tablet graficzny pozwoli Ci wykorzystać talent, bez względu czy jesteś amatorem, czy profesjonalistą.

Rozmiar

Tablety graficzne produkowane są w różnych rozmiarach. Często możemy spotkać się z oznaczeniami: S, M, L czy XL. Odpowiadają one w przybliżeniu rozmiarom arkusza papieru, tj. A6, A5 i A4. Jakie ma to znaczenie i jak dobrać odpowiedni rozmiar? Najważniejszym wyznacznikiem jest tutaj wielkość i rozdzielczość ekranu. Czym większa rozdzielczość, tym większy powinien być tablet graficzny. Przyjmuje się, że do pracy na laptopie wystarczy nam spokojnie tablet o rozmiarze S lub M. Jeśli jednak zamierzamy pracować z plikami w rozdzielczości FullHD (1920 x 1080), to warto wybrać tablet w rozmiarze M lub L. Chodzi o to, by obszar roboczy tabletu jak najlepiej współgrał z wielkością monitora. Jeśli będzie zbyt mały lub, co ważne, zbyt duży, praca będzie niewygodna.


Laptop dla Studenta / Ucznia - Jaki Wybrać? [RANKING]

Proporcje

Nie tylko rozmiar tabletu ma znaczenie. Niezwykle ważne są także jego proporcje. Jeśli dysponujemy monitorem w proporcjach 4:3, to będzie się on „gryzł” z tabletem w proporcjach 16:9.  Czym to skutkuje? Możliwości są dwie. Albo rysowany obraz będzie zniekształcany, albo część obszaru roboczego tabletu będzie nieaktywna. Jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz tablet w identycznych proporcjach co monitor.

tablety graficzne

Czułość nacisku

To co wyróżnia tablety graficzne na tle myszek, to czułość nacisku. W myszce mamy tylko dwa poziomy – 0 i 1. Kreśląc po wirtualnej kartce, zawsze uzyskamy linię o jednakowej grubości. Malując na zwykłym papierze, linia nigdy nie będzie jednakowa. Naciskając długopis mocniej, uzyskamy bardziej wyrazistą kreskę. Tablet graficzny idealnie symuluje te warunki odczytując nawet 2048 poziomów nacisku. Do zastosowań amatorskich wystarczy Ci 1024 lub nawet 512 poziomów nacisku. Część tabletów idzie krok dalej i rozpoznaje nawet kąt ułożenia rysika.

Czołowe tablety graficzne >>>

Szybkość reakcji

Największym problemem, z jakim można się zmierzyć podczas pracy z tabletem graficznym, jest opóźniona reakcja. Właściwie to dyskwalifikuje to tablet i uniemożliwia korzystanie z niego. Obraz kreślony na tablecie musi być wyświetlany na monitorze dokładnie w tym samym momencie. Duże znaczenie ma także częstotliwość próbkowania, czyli szybkość z jaką odbierane są sygnały z tabletu. Dlaczego to ważne? Jeśli częstotliwość próbkowania będzie zbyt niska, to przy szybkich ruchach piórkiem (podczas malowania albo gumkowania), pojawią się na ekranie przerwy i nierówności. Wniosek jest jeden – czym wyższa częstotliwość próbkowania, tym lepiej.

tablety graficzne

Dotyk

Podstawowe tablety graficzne możemy obsługiwać jedynie dołączonym do zestawu piórkiem. Chciałbyś jednak móc z niego korzystać jak z klasycznego touchpada? Wybierz model z obsługą dotykową. Dzięki temu będziesz mógł sterować kursorem za pomocą palca, a także bezproblemowo powiększać, przesuwać i obracać prace.

Sprawdź model z wyższej półki >>>

Piórko

Wspomniane wcześniej piórko to kolejna rzecz, której musimy się bliżej przyjrzeć. Powinno być wykonane solidnie, z wysokiej klasy materiałów. Jeśli skrzypi i wygina się podczas pracy, zapewne nie wytrzyma zbyt długo. Dużym ułatwieniem w pracy są przyciski ulokowane na piórku, najczęściej dwa. Możemy zaprogramować w nich najpotrzebniejsze funkcje. Ciekawą opcją jest też gumka, która spełnia funkcję… gumki. Nie trzeba przełączać tego w programie, wystarczy odwrócić piórko. Do każdego tabletu dołączone są zapasowe rysiki. Tak, ścierają się w czasie pracy.

tablety graficzne

Monitor

Dla niektórych wadą tabletu graficznego może być to, że rysujemy poniekąd intuicyjnie, spoglądając na monitor. Dla kogoś, kto dotychczas malował na płótnie lub kartce, będzie to nienaturalne. Jest jednak rozwiązanie – tablet graficzny z wyświetlaczem. Możesz malować i jednocześnie obserwować to, co dzieje się pod piórkiem. Jest jednak pewna wada. Tablety graficzne z wyświetlaczem są jednak sporo droższe. Trzeba się liczyć z cenami rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy złotych.

Budżetowy tablet graficzny >>>

Przewodowy czy bezprzewodowy?

W najtańszych tabletach graficznych spotkasz się oczywiście z kablem USB. Czy to wada? Niekoniecznie. Przecież i tak spoczywa on w jednym miejscu, w odróżnieniu chociażby od myszki. Bezprzewodowy tablet graficzny daje Ci jednak większe możliwości. Możesz rozłożyć go sobie na kolanach albo wziąć do ręki, niczym paletę. Firma Wacom umożliwia zakup dodatkowego transmitera, który zamienia tablet przewodowy w bezprzewodowy. Proste i skuteczne.

Nie da się ukryć, że tablety graficzne traktowane są nieco po macoszemu. Ci, którzy mieli z nimi kontakt, często zrażają się do nich już po pierwszych próbach. To błąd, bowiem dają one możliwości, których nie da się zastąpić myszką. Początkowe przyzwyczajenie jest dosyć trudne i nie obędzie się bez błędów, ale każdy profesjonalny grafik lub fotograf stwierdzi jedno – warto. Jeśli chcesz zobaczyć najpopularniejsze tablety graficzne, zerknij do naszych rankingów TOP10. Same najlepsze modele, bez żadnej ściemy, w najkorzystniejszych cenach. Zapewniamy!

Jakie tablety graficzne są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu tabletów graficznych z 10/2016.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Wacom Intuos Draw S Wacom Intuos Draw S Tu kupisz najtaniej!
2Wacom Bamboo One Wacom Bamboo One Tu kupisz najtaniej!
3Wacom Intuos Pro M Wacom Intuos Pro M Tu kupisz najtaniej!
4Wacom Intuos Pen Wacom Intuos Pen Tu kupisz najtaniej!
5Wacom Cintiq 13 HD Wacom Cintiq 13 HD Tu kupisz najtaniej!
6Huion 1060 Pro+ Huion 1060 Pro+ Tu kupisz najtaniej!
7Wacom Intuos Art M Wacom Intuos Art M Tu kupisz najtaniej!
8Wacom Intuos Pro S Wacom Intuos Pro S Tu kupisz najtaniej!
9Wacom Intuos Photo S Wacom Intuos Photo S Tu kupisz najtaniej!
10Wacom Bamboo Spark Ipad Wacom Bamboo Spark Ipad Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: Tablety Graficzne – TOP 10 Najlepszych Tabletów Dla Amatorów

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more