PODPOWIEDZI:

Tablety Graficzne – Podpowiadamy Jaki Tablet Graficzny Wybrać

Tablety Graficzne – Podpowiadamy Jaki Tablet Graficzny Wybrać

Jesteś fotografem, grafikiem albo lubisz rysować komiksy? Z pewnością powinieneś zainteresować się tabletem graficznym. Rysowanie zwykłą myszką to kiepska sprawa, zupełnie nienaturalna dla człowieka. Tablet graficzny pozwoli Ci wykorzystać talent, bez względu czy jesteś amatorem, czy profesjonalistą.

Rozmiar tabletu graficznego

Tablety graficzne produkowane są w różnych rozmiarach. Często możemy spotkać się z oznaczeniami: S, M, L czy XL. Odpowiadają one w przybliżeniu rozmiarom arkusza papieru, tj. A6, A5 i A4. Jakie ma to znaczenie i jak dobrać odpowiedni rozmiar? Najważniejszym wyznacznikiem jest tutaj wielkość i rozdzielczość ekranu. Czym większa rozdzielczość, tym większy powinien być tablet graficzny. Przyjmuje się, że do pracy na laptopie wystarczy nam spokojnie tablet o rozmiarze S lub M. Jeśli jednak zamierzamy pracować z plikami w rozdzielczości FullHD (1920 x 1080), to warto wybrać tablet w rozmiarze M lub L. Chodzi o to, by obszar roboczy tabletu jak najlepiej współgrał z wielkością monitora. Jeśli będzie zbyt mały lub, co ważne, zbyt duży, praca będzie niewygodna.

Proporcje tabletu graficznego

Nie tylko rozmiar tabletu ma znaczenie. Niezwykle ważne są także jego proporcje. Jeśli dysponujemy monitorem w proporcjach 4:3, to będzie się on „gryzł” z tabletem w proporcjach 16:9.  Czym to skutkuje? Możliwości są dwie. Albo rysowany obraz będzie zniekształcany, albo część obszaru roboczego tabletu będzie nieaktywna. Jeśli chcesz tego uniknąć, wybierz tablet w identycznych proporcjach co monitor.

Zobacz: Ranking tabletów graficznych

tablety graficzne

Czułość nacisku w tablecie graficznym

To co wyróżnia tablety graficzne na tle myszek, to czułość nacisku. W myszce mamy tylko dwa poziomy – 0 i 1. Kreśląc po wirtualnej kartce, zawsze uzyskamy linię o jednakowej grubości. Malując na zwykłym papierze, linia nigdy nie będzie jednakowa. Naciskając długopis mocniej, uzyskamy bardziej wyrazistą kreskę. Tablet graficzny idealnie symuluje te warunki odczytując nawet 2048 poziomów nacisku. Do zastosowań amatorskich wystarczy Ci 1024 lub nawet 512 poziomów nacisku. Część tabletów idzie krok dalej i rozpoznaje nawet kąt ułożenia rysika.

Szybkość reakcji tabletu graficznego

Największym problemem, z jakim można się zmierzyć podczas pracy z tabletem graficznym, jest opóźniona reakcja. Właściwie to dyskwalifikuje to tablet i uniemożliwia korzystanie z niego. Obraz kreślony na tablecie musi być wyświetlany na monitorze dokładnie w tym samym momencie. Duże znaczenie ma także częstotliwość próbkowania, czyli szybkość z jaką odbierane są sygnały z tabletu. Dlaczego to ważne? Jeśli częstotliwość próbkowania będzie zbyt niska, to przy szybkich ruchach piórkiem (podczas malowania albo gumkowania), pojawią się na ekranie przerwy i nierówności. Wniosek jest jeden – czym wyższa częstotliwość próbkowania, tym lepiej.

tablety graficzne

Dotyk w tablecie graficznym

Podstawowe tablety graficzne możemy obsługiwać jedynie dołączonym do zestawu piórkiem. Chciałbyś jednak móc z niego korzystać jak z klasycznego touchpada? Wybierz model z obsługą dotykową. Dzięki temu będziesz mógł sterować kursorem za pomocą palca, a także bezproblemowo powiększać, przesuwać i obracać prace.

Piórko tabletu graficznego

Wspomniane wcześniej piórko to kolejna rzecz, której musimy się bliżej przyjrzeć. Powinno być wykonane solidnie, z wysokiej klasy materiałów. Jeśli skrzypi i wygina się podczas pracy, zapewne nie wytrzyma zbyt długo. Dużym ułatwieniem w pracy są przyciski ulokowane na piórku, najczęściej dwa. Możemy zaprogramować w nich najpotrzebniejsze funkcje. Ciekawą opcją jest też gumka, która spełnia funkcję… gumki. Nie trzeba przełączać tego w programie, wystarczy odwrócić piórko. Do każdego tabletu dołączone są zapasowe rysiki. Tak, ścierają się w czasie pracy.

tablety graficzne

Monitor tabletu graficznego

Dla niektórych wadą tabletu graficznego może być to, że rysujemy poniekąd intuicyjnie, spoglądając na monitor. Dla kogoś, kto dotychczas malował na płótnie lub kartce, będzie to nienaturalne. Jest jednak rozwiązanie – tablet graficzny z wyświetlaczem. Możesz malować i jednocześnie obserwować to, co dzieje się pod piórkiem. Jest jednak pewna wada. Tablety graficzne z wyświetlaczem są jednak sporo droższe. Trzeba się liczyć z cenami rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy złotych.

Przewodowy czy bezprzewodowy?

W najtańszych tabletach graficznych spotkasz się oczywiście z kablem USB. Czy to wada? Niekoniecznie. Przecież i tak spoczywa on w jednym miejscu, w odróżnieniu chociażby od myszki. Bezprzewodowy tablet graficzny daje Ci jednak większe możliwości. Możesz rozłożyć go sobie na kolanach albo wziąć do ręki, niczym paletę. Firma Wacom umożliwia zakup dodatkowego transmitera, który zamienia tablet przewodowy w bezprzewodowy. Proste i skuteczne.

Nie da się ukryć, że tablety graficzne traktowane są nieco po macoszemu. Ci, którzy mieli z nimi kontakt, często zrażają się do nich już po pierwszych próbach. To błąd, bowiem dają one możliwości, których nie da się zastąpić myszką. Początkowe przyzwyczajenie jest dosyć trudne i nie obędzie się bez błędów, ale każdy profesjonalny grafik lub fotograf stwierdzi jedno – warto.

blog comments powered by Disqus
Tablety Graficzne – Podpowiadamy Jaki Tablet Graficzny Wybrać