PODPOWIEDZI:

ASUS ROG STRIX Z270E - Pokaz Nowej Płyty Głównej pod Kaby Lake

ASUS ROG STRIX Z270E - Pokaz Nowej Płyty Głównej pod Kaby Lake

Płyty główne - Czyli “matka” naszego komputera. Jedna z najważniejszych, wbrew pozorom, części dzięki której wszystko działa tak jak należy. Rynek podczas ostatnich lat dostał ogromną ilość takich płyt - czy to zwykłych czy też “specjalnych” przeznaczonych dla graczy. W dzisiejszym tekście pokażę Wam najnowsze dziecko od Asusa - ASUS ROG Strix Z270E stworzoną z myślą o najnowszych procesorach Intela z rodziny Kaby Lake.

Wygląd

Zaczniemy od wyglądu. Otwieramy pudełko a naszym oczom ukazuje się piękna, ATX’owa czarna płyta od Asusa. Nietuzinkowe wykonanie oraz wiele dodatków, które cieszą oko. Trzeba przyznać, że jest to płyta elegancka z bardzo dobrym wykonaniem. Nawet bez włączonego podświetlenia prezentuje się niezwykle ciekawie a po włączeniu oświetlenia RGB robimy z tego istną sztukę.

Działanie i złącza

Aby płyta działała musimy podpiąć jedną 8 pinową wtyczkę co nie jest aktualnie żadnym problemem. Sama płyta obsługuje do 4 kości RAM DDR4 3866MHZ, 3 PCIe 3.0 x16, cztery PCIe 3.0 x1 i podwójny slot na M.2. Same wejścia są wzmocnione, dzięki czemu mamy pewność, że nasze sloty wytrzymają wszystkie rzeczy. Do tego mamy 6 portów SATA III 6GB/s.

Warto też wspomnieć o audio. Nasza płyta główna przychodzi z najnowszym SupremeFX S1220A CODEC.

ASUS ROG STRIX Z270E - porty

Z tyłu widzimy 2 USB 3.1 (Typ A oraz Typ C), 4 USB 3.0 HDMI 1.4, DP, 2×2 MU-MIMO 802.11 AC WI-FI, port PS/2 oraz wejście 7.1 Jack i Intel I219-V Gigabit LAN.

Sterowniki i programy

Trzeba powiedzieć jedno - Asus potrafi pozytywnie zaskoczyć. Zainstalowanie sterowników i dodatkowych programów to pestka, wiadomo, jednak ta “pestka” ogromnie zmienia działanie naszej płyty głównej. Dzięki takiemu programowi jak AI Suite 3 możemy z poziomu Windowsa podkręcać CPU albo ustawiać prędkość wentylatorów. Oprócz tego dostajemy program do regulacji koloru oraz trybu świecenia naszych podświetlanych części i sporo innych programów do RAM’u, kopiowania czy też Deamon Tool’sa w wersji PRO.

Warto powiedzieć parę słów więcej o AI Suite 3 - Jest to idealny program dla osób, które nie znają się na podkręcaniu podzespołów, ponieważ on może to zrobić za was. W moim przypadku automatycznie podkręcił i7-6700k do stałych 4,6GHz zmieniając również woltaż, więc wszystko działa jak najbardziej dobrze.

Bios / UEFI

Najważniejsze rzeczy dla osób, których kręci podkręcanie i które lubią patrzeć na cyferki. Asus zaoferował nam “2wersje” UEFI - Jedna nazywa się “EZ Mode” czyli po prostu “easy mode” przeznaczony dla osób niedoświadczonych a drugi zaawansowany dla ludzi, którzy muszą wiedzieć co robić.

Ten pierwszy jest bardzo intuicyjny, nawet osoba, która nigdy nie interesowała się takimi rzeczami bez problemu odczyta potrzebne informacje, gdyż wszystko jest pokazane jak na tacy.

ASUS ROG STRIX Z270E

W tym drugim sprawa zmienia się o 180 stopni. Mamy dostęp do setek jak nie tysięcy opcji podkręcania, zmieniania, konfigurowania i usprawniania praktycznie wszystkiego. Jeśli ktoś się nie zna to gdy przypadkiem tutaj wejdzie powinien jak najszybciej kliknąć “exit” bo nie będzie wiedział co się dzieje. Można o tym pisać godzinami, ale najlepiej samemu to zobaczyć i przetestować, ponieważ tych opcji jest ogrom.

Podsumowanie

ASUS ROG Strix Z270Eto bardzo elegancka płyta przeznaczona dla entuzjastów. Spory ATX, wiele wejść, minimalistyczne podświetlenie i dodatkowo bardzo przyjazna płyta dla osób, które chciałyby ulepszyć ją pewnymi modyfikacjami z drukarek 3D. Jednak sama płyta jak i wiele programów do niej dodanych potrafią bardzo dobrze działać również w rękach osób niedoświadczonych. Ustawienia automatyczne działają tutaj zaskakująco dobrze i sprawdzą się dla nowych osób.

Na dokładną ocenę musimy poczekać. Musimy poczekać na Kaby Lake'a i wiele testów, które z pewnością zostaną zrobione przez niezależnych testerów i dopiero wtedy zobaczymy jak dokładnie ta płyta działa w przypadku podkręcania i rzeczy stricte "gamingowych".

Wstępne za i przeciw:

+ Wygląd

+ Wiele dodatkowych programów

+ Sporo wejść

- Znak “Strix” z tyłu płyty blokuje możliwość zamontowania wentylatora na tył dużego chłodzenia (W moim przypadku Grandis 2)

blog comments powered by Disqus
ASUS ROG STRIX Z270E - Pokaz Nowej Płyty Głównej pod Kaby Lake