PODPOWIEDZI:

Kąty Widzenia w Telewizorach LG

Kąty Widzenia w Telewizorach LG

Od czego zależą kąty widzenia? Jak wybrać najlepszą pod tym względem matrycę? W czym telewizor LG jest lepszy od konkurencji? Między innymi na te pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym materiale. Zapraszamy!

Wstęp

Fajnie jest posiadać własne pomieszczenie do oglądania telewizji lub filmów. Możemy idealnie ustawić kanapę, dobry i nowoczesny telewizor, nagłośnienie i wszystko jest super.

Zejdźmy na ziemię, realia niestety bywają zgoła odmienne, miejscem do oglądania telewizji jest salon w mieszkaniu, poza nami jest w domu jeszcze żona i dzieci, więc często z telewizorem wygrywa kominek, kwiatek lub obraz na ścianie, a odbiornik zostaje wciśnięty w kąt.
 

nowoczesny telewizor lg


Należy teraz napisać kilka słów o tym dlaczego tak jest, czyli dlaczego telewizor świeci lepiej, gdy oglądamy go na wprost niż pod kątami? Wynika to z budowy matrycy LCD, a dokładniej ze sposobu ułożenia molekuł ciekłego kryształu.

Rodzaje matryc

TN

Wyróżniamy trzy główne rodzaje matryc TN (Twisted Nematic) - te matryce charakteryzują się stosunkowo prostą budową, co przekłada się na niską cenę oraz szybki czas reakcji, niestety jej bolączką są właśnie słabe kąty widzenia. Najczęściej można je spotkać w najtańszych telewizorach lub monitorach. Od razu widać, że patrząc pod kątem bardzo mocno tracimy kontrast.

VA

Drugim rodzajem matrycy jest matryca VA (Vertical Aligment). Ta oferuje dobre czernie i kontrasty oraz lepsze kąty widzenia.

IPS

Ostatnim rodzajem jest matryca IPS ( in plane switching), matryca o najbardziej złożonej konstrukcji, jest znacznie droższa w produkcji, oferuje największe kąty widzenia, niestety, słabszy czas reakcji, co może mieć odzwierciedlenie dla graczy. Do oglądania i telewizji, nie ma to w zasadzie znaczenia.

Kolejnym przypadkiem, kiedy zdarza się oglądać obraz pod kątem jest np. większe spotkanie wśród grona znajomych. Załóżmy, że zaprosiliśmy większą grupę osób aby wspólnie oglądać mecz. Wiadomo, że wszyscy nie usiądą prostopadle do telewizora, a zrobi się szersze audytorium. Ci siedzący po bokach mogą już nie widzieć obrazu tak dobrze jak inni.

Smart TV od LG

Czy pomimo tych problemów da się wygodnie i komfortowo cieszyć obrazem?

LG twierdzi, że ma na to rozwiązanie. Telewizory Super Ultra HD z technologią Nano Cell.

Do sprawdzenia tego dostałemtelewizor LG55SJ850, czyli telewizor LCD z podświetleniem ledowym, jednak to nie wszystko - matryca dodatkowo pokryta jest nanocząsteczkami, które zapobiegają pochłanianiu światła o określonej długości, wyjątkowo precyzyjnie odwzorowują barwy i powiększają kąty widzenia. W teorii chodzi tu o to, że jak wiadomo, każdy kolor jest pewną konkretną falą świetlną, a padające na telewizor światło zewnętrzne może tą fale, a tym samym kolor, zdegradować. Temu właśnie mają zapobiegać omawiane nanocząsteczki.

Telewizor, na którym mam sprawdzić działanie tej matrycy to 55-calowy model z serii 850. Nie jest to najwyższa półka telewizorów, ale każdy z telewizorów Super Ultra HD od LG oferuje takie samo rozwiązanie. Poza tym sprzęt wygląda nowocześnie, czyta wszelkie formaty obrazów szerokiej palety barw czyli HDR10, HLG oraz Dolby Vision i ma zaimplementowany dobrze znany oraz świetnie działający system Web OS 3.5 .

świetne kąty widzenia w telewizorze LG

Wróćmy jednak do najważniejszego, czyli oglądania pod kątami. Producent podaje że obraz nie traci swoich parametrów oglądany nawet pod kątem 60 stopni. Jeśli tak jest to jest to dobry wynik. Przyznam, że umiejscowiłem kamerę nieco na oko, ale ustawiłem ją prosto przed telewizorem oraz pod sporym kątem, pod którym uważam, że oglądanie byłoby już po prostu niekomfortowe. No i pozytywnie się zdziwiłem, rzeczywiście nawet pod dużym kątem kolory są praktycznie tak samo dobre jak z pozycji sprzed telewizora. Powiedziałem praktycznie, owszem bo nie są takie same, widać minimalne różnice, ale te różnice nie wpływają negatywnie na odbiór, nie zabierają kontrastów ani jakości. Prawdopodobnie takie różnice byłyby również widoczne przy zmianie oświetlenia.

Jeśli pod tym względem telewizor się sprawdza, to warto poczytać o nim więcej, bo oferuje dużo. Obraz 4 K, wsparcie dla wszystkich formatów szerokiej palety barw, dobry smart TV od LG, czyli WeB OS3.5 i wszystko to w cenie ok. 7 tyś złotych, czyli lepszej niż np. QLED od Samsunga.

stylowy design nowoczesnego telewizora

Podsumowanie

Przyznam, że osobiście albo trafiałem na wystarczająco dobre telewizory, albo nigdy nie dostrzegałem problemu oglądania pod kątami. LG 55SJ850 jest fajnym telewizorem z dużymi możliwościami i niezłym obrazem. Plusem dla producenta jest to że zwrócił uwagę również na ten możliwy problem i znalazł na to rozwiązanie.

blog comments powered by Disqus
Kąty Widzenia w Telewizorach LG