PODPOWIEDZI:
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Wykorzystywanie Transferu Danych w Tematyce Social Mediów!

Wykorzystywanie Transferu Danych w Tematyce Social Mediów!

Transfer danych. Niegdyś tak bardzo unikany przez posiadaczy telefonów, dziś praktycznie niemożliwym staje się życie bez niego. Jak bardzo go obecnie wykorzystujemy i jak ewentualnie chronić się przed jego końcem - tego dowiecie się z tego materiału. Serdecznie Zapraszam!

Za moich czasów...

Młodsza część naszych czytelników z pewnością nie pamięta czasów, w których internet w telefonie był czymś tak egzotycznym jak dzisiaj elektryczne samochody… choć i to powoli staje się normą oraz częścią naszego społeczeństwa. Praktycznie każdy panicznie bał się uruchomić połączenie z internetem w swoim telefonie z powodu nadzwyczaj drogich pakietów internetowych.internet dawniej

Teraz? Nie ma osoby, która by nie korzystała na co dzień z pakietu internetowego. Facebook, Messenger, Twitter, czy YouTube to najczęściej odwiedzane przez na portale, czego dowodzą najnowsze dane. Ponadto, jeśli wierzyć badaniom analityków, ponad połowę ruchu w polskiej części internetu (o ile tak to można nazwać) stanowią urządzenia mobilne! Koniecznie spójrzcie na ten wykres!

największy ruch mobilny w polsce

W naszym kraju coraz rzadziej wykorzystuje się do tego klasycznych jednostek centralnych z wielu powodów. Pierwszym i generalnie najważniejszym powodem może być mobilność, bowiem do naszego smartfona czy tabletu mamy dostęp natychmiastowy, gdyż mamy te urządzenia zwykle przy sobie. Możemy sprawdzić nurtującą nas sprawę, nawiązać kontakt z kimś czy zlokalizować najbliższą włoską knajpkę. Innym powodem chęci korzystania z tego typu urządzenia jest relatywnie niski pobór energii. Co prawda, typowy smartfon jest w stanie wytrzymać średnio cały dzień, ale stale popularyzowane powerbanki pomagają załatać nam kryzys energetycznego deficytu. Stacjonarka musi być stale podpięta do sieci, a laptop może wytrzyma trochę czasu na baterii, ale jego poręczność jest minimalna.

Najczęściej wykorzystywane aplikacje, które są łapczywe na nasz pakiet…

Wiemy już, że częściej korzystamy z urządzeń mobilnych. Warto również wiedzieć, jakie aplikacje są obecnie najczęściej wykorzystywane. Jeśli chodzi o system Android to mówimy tutaj o aplikacji WhatsApp, Facebook, Messenger, Instagram oraz Twitter. Wymienione aplikacje stanowią część tzw. “social mediów”, które dosyć drastycznie wpływają na wykorzystywanie omawianego dziś transferu danych.

najpopularniejsze aplikacje mobilne

Jak sądzicie? Jak dużą część naszego drogocennego pakietu mogą wykorzystać podane aplikacje? Czy rzeczywiście zabierają lwią część wykupionego przez nas transferu? Spójrzcie sami:

  • WhatsApp od 10 do 150 MB

  • Facebook  od 50 do 300 MB

  • Messenger od 20 do 200 MB

  • Instagram od 50 do 300 MB

  • Twitter od 60 do 300 MB

Nie jest wcale tak mało, nieprawdaż? Spoglądając na górne granice, na same media społecznościowe potrzebujemy ponad 2 GB pakietu internetowego. Niewiele? Pamiętajcie jednak, że nie wspomnieliśmy ani słowem o równie zachłannym na owe dane YouTubie czy też Netfliksie! W tym przypadku, wykorzystanie danych może “iść” w gigabajtach przesyłanych danych.

Jak ograniczyć wykorzystanie wartościowego pakietu danych?

Na temat wykorzystywania pakietów internetowych przez najpopularniejsze media społecznościowe można by rozpisywać się bez końca, ale ważniejsze od tego jest to, jak uchronić się przed “uciekającymi” pakietami? Co zrobić by nie wydawać kroci na kolejne pakiety? Bowiem, dobrze zarządzając naszym urządzeniem, najpewniej przyczynimy się do niemałej oszczędności! Jak to zrobić? Oto najszybsze rozwiązanie w raptem kilku prostych krokach:

  1. WiFi - staraj się jak najczęściej korzystać z darmowych hotspotów, które są rozlokowane po całym mieście

  2. Facebook Lite - jest to nieco okrojona wersja popularnej społecznościówki, która wpłynie pozytywnie zarówno na szybkość działania naszego urządzenia jak i zmniejszenie się wykorzystywanego pakietu

  3. Spotify - korzystając z dobrodziejstw tejże aplikacji, warto pobrać ulubioną muzykę przy pomocy połączenia WiFi i następnie odsłuchiwać ją offline

  4. Przeglądarka - grzebiąc w ustawieniach odnajdźmy kompresję danych, której włączenie znacznie zmniejszy zapotrzebowanie na dane

Wykorzystując te krótkie rady możemy w prosty sposób ograniczyć do przysłowiowego minimum zapotrzebowanie na dane omawianego dziś pakietu danych internetowych. Wiedzcie jednak, że istnieje jeszcze jedna opcja, która z pewnością zadowoli Was nieco bardziej!

Dobra oferta to podstawa!

Prawda jest taka, że nikt z nas nie lubi być ograniczanym. W głównej mierze dotyczy to młodszej części użytkowników urządzeń mobilnych, która stawia na tzw. “życie chwilą”. Nie chcą oni martwić się o to, czy tym razem przekroczą pewną granicę, wyznaczoną przez ów pakiet danych czy też nie. Zatem, nie pozostaje nic innego jak poszukać dobrej oferty. Jaki operator ma obecnie jedną z najkorzystniejszych ofert?

plush ponownie pokazuje pazurki

Jeśli mieliście okazję przeczytać nasz ostatni materiał poświęcony najkorzystniejszym ofertom, wiecie że naszym faworytem pod tym względem jest Plush. Spośród omawianej we wcześniejszym materiale ofercie NJU, Virgin Mobile i Plush, to właśnie ten ostatni zaskarbił sobie naszą sympatię m.in. właśnie za sprawą darmowego dostępu do wybranych social mediów.

wifi jest niezbędne

Warto wspomnieć, że w Plushu na kartę czy też nowej ofercie Plush ABO z abonamentem, nic nie będzie kosztować nas korzystanie z Facebooka. Jeśli jednak zdecydujemy się na wybór Plush ABO lub Plusha na Kartę w kwocie 25 złotych, wówczas poza darmowym dostępem do Facebooka otrzymamy również Messengera, Instagrama oraz WhatsAppa! Czy nie są to najpopularniejsze "społecznościówki" w Polsce? No, właśnie.

plush deklasuje konkurencję

Co jednak z korzystaniem z YouTuba czy Netfliksa? Tutaj z pomocą przychodzi nam podstawowy pakiet danych, który w przypadku oferty Plush ABO na czas nieokreślony, nasz pakiet rośnie wraz ze stażem. Ponadto, jest jeszcze jedna opcja, ale o niej nieco później. Tymczasem, spójrzcie na to:

pakiet danych w Plush ABO


Takim sposobem, nasz pakiet danych po pół roku zwiększy się z 10 do 14 GB, a po dwóch latach będzie to już 20 GB! Przyznacie, że próżno szukać czegoś lepszego w cenie 25 złotych w umowie na czas nieokreślony. Dodatkowym plusem jest promocja obejmująca duety, w której dwie osoby będą płaciły tylko 20 złotych na głowę!

plush siedzi i zawija w te sreberka

To jednak nie wszystko! Bowiem spragnieni oglądania filmów na wspomnianym YouTubie mogą skorzystać z wyjątkowo przygotowanego do tegoż celu, pakietu za jedyne 5 złotych! Po zakupie omawianego pakietu, nasz transfer będzie naliczany ze specjalnej puli wynoszącej 2,5 GB. Nie jest to zbyt wiele zważywszy na "wagę" plików wysokiej rozdzielczości, ale przy rozdzielczości 480p z pewnością wystarczy na nieco więcej!Co więcej, operator oferuje nam odrębny pakiet do wykorzystania na YouTubie, który wynosi 2,5 GB. Z owego pakietu możemy za darmo korzystać przez pierwszy miesiąc, ale dalsze korzystanie z niego będzie uszczuplać nasze konto o kolejne 5 złotych miesięcznie. Warto także zauważyć, iż ofercie Plusha ABO na okres 24-miesięcy, dostępny jest pakiet YouTube Free, który nie ogranicza nas w najmniejszym stopniu i jest darmowy przez pierwsze 3-miesiące!

Reasumując…

Na koniec zadajemy sobie pytanie, czy z roku na rok będziemy jeszcze więcej pobierali danych z internetu? Globalnie? Jak najbardziej. Personalnie? Myślę, że z czasem mający głowę na karku inżynierowie znajdą pewne rozwiązanie, swoiste remedium na “pakieto-żerność” wykorzystywanych przez nas aplikacji. Dwie dekady temu, nie do pomyślenia byłoby stwierdzenie, że samochód będzie mógł palić tak niewiele jak dzisiejsze maszyny… nie wspominając już o napędzie elektrycznym czy hybrydowym.

polskie aplikacje mobilne

Technologia prężnie się rozwija i z pewnością za kilka lat będziemy świadkami większej czy też mniejszej rewolucji w świecie mobilnego transferu danych i nie tylko. Jak Wy sobie to wyobrażacie? Co o tym w ogóle sądzicie? Zapraszam Was gorąco do dyskusji na ten temat w sekcji komentarzy i na naszym jakże przepastnym forum! Nie zapomnijcie również o łapce.

blog comments powered by Disqus
Wykorzystywanie Transferu Danych w Tematyce Social Mediów!