PODPOWIEDZI:

Jak Kupić Dobrą Spawarkę? Poradnik Dla Miłośników Majsterkowania

Jak Kupić Dobrą Spawarkę? Poradnik Dla Miłośników Majsterkowania

Kręci Cię spawanie? Chcesz kupić swoją pierwszą spawarkę? Zastanawiasz się na co warto zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy krótki poradnik, który nakieruje na właściwe tory tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze spawaniem. Wybór właściwego urządzenia jest w końcu kluczem do sukcesu. Zapraszamy do lektury.

Wielu amatorów własnoręcznego konstruowania wszelakich przedmiotów, ma w planach zakup spawarki. Jest to kolejny etap na drodze do stania się prawdziwym MacGyverem, a mówiąc zupełnie serio – spawanie potrafi być zajęciem naprawdę wciągającym. I to tego również pożytecznym. Jeśli – z przyczyn zawodowych lub z pasji – macie zamiar spróbować swoich sił w tej profesji, to sprawdźcie co będzie ważne przed zakupem spawarki. Być może dzięki temu łatwiej będzie Wam wybrać odpowiednie urządzenie.

Rodzaj spawarki

To sprawa oczywista. W zależności od tego co chcemy spawać – musimy wybrać taki model urządzenia, które nam to umożliwi. Na rynku znajdziemy m.in. specjalistyczne spawarki do plastiku czy kabli światłowodowych itd. Wiele urządzeń skonstruowano w myślą o profesjonalnym łączeniu konkretnych elementów w różnorodnych branżach. Jednak dziś skupimy się na podstawowych rodzajach spawarek elektrycznych: inwertorowej i transformatorowej.

Spawarka inwertorowa, to obecnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Jej niewielkie gabaryty i spora wydajność, to z pewnością największe atuty tego rodzaju urządzeń. Tym typem urządzenia będziemy mogli spawać metodą MMA, czyli za pomocą elektrod otulonych. Z pewnością pierwsze co przychodzi na myśl, gdy zdecydujemy się na zakup półprofesjonalnej bądź profesjonalnej spawarki

Drugi tym, to nieco starsze – jednak nadal bardzo funkcjonalne – spawarki transformatorowe. W tym przypadku zamiast inwertera, mamy zastosowany transformator spawalniczy odpowiedzialny za działanie sprzętu. Te spawarki są większe i cięższe. Do tego wydajność modeli inwertorowych również jest większa. Gdzie zatem szukać plusów? Większa odporność na uszkodzenia mechaniczne, łatwiejsza naprawa, a także często niższa cena. Tych atutów nie sposób lekceważyć.

Inwertorowa czy transformatorowa? Porównujemy spawarki

Istotne parametry i elementy

Poza samym typem spawarki, istotne jest jakie niesie ze sobą możliwości. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na zakres prądu spawania. Kolejnym aspektem jest pobór mocy. Nie bez znaczenia jest również cykl pracy spawarki, czyli potocznie zwana sprawność urządzenia. Jest to procentowy czas 10-minutowego cyklu, podzielony na czas pracy i przerwy przy zastosowaniu określonej mocy prądu. Dzięki tym parametrom dowiemy się na ile wydajna jest dana spawarka.

Znając już możliwości przerobowe, czas zwrócić uwagę na wartościowe funkcje, które posiada większość urządzeń spawalniczych. Wśród nich znajdziemy np.: Hot Start – zwiększona moc prądu na starcie w celu łatwiejszego zajrzenia łuku, Anti Stick – ograniczenie prądu zwarcia i nierozżarzanie elektrody w przypadku jej przywarcia, Arc Force – stabilizacja łuku bez względu na jego wielkość. Funkcje te nie decydują o „być albo nie być” spawarki, niemniej jednak są bardzo przydatne i mogą ułatwić pracę.

Warto zwrócić także uwagę na ułatwienia w transporcie danego modelu. Spawarki inwertorowe powinny posiadać wygodny uchwyt, a jeśli istnieje możliwość zawiesza ich na pasku, to z pewnością będzie to sporym plusem. W tym przypadku waga jest bardzo istotna – w końcu właśnie łatwość w przenoszeniu jest jedną z istotnych zalet tych spawarek. Modele transformatorowe są sporo cięższe i większe, ale także tutaj dobrze będzie mieć na wyposażeniu specjalny uchwyt i kółka. Dzięki temu nawet prawdziwy kolos stanie się mniej inwazyjny w przenoszeniu.

Spawarka transformatorowa

Dodatkowe wyposażenie

Jeśli zdecydujemy się na kupno spawarki, to musimy pamiętać o dodatkowych elementach, które będą nam niezbędne. Podstawą są akcesoria zapewniające bezpieczeństwoprzyłbica bądź tarcza spawalnicza, to absolutna konieczność jeśli chcemy działać zgodnie z zasadami BHP. Do tego oczywiście rękawice, które osłonią dłonie. Warto zaopatrzyć się również w uchwyty do elektrod, czy młotek spawalniczy. Te ostatnie elementy nie są niezbędne, ale mogą znacznie ułatwić pracę.

Ranking spawarek

TOP 5 spawarek

Którą spawarkę wybrać?

Jak zwykle można mówić o tym, że wszystko jest kwestią gustu. I sporo w tym prawdy. Niemniej spawarki inwertorowe, to zdecydowanie większa ilość zalet. Dają większe pole do popisu, są wydajniejsze i cenowo wcale nie muszą odstawać mocno od tradycyjnych urządzeń transformatorowych. Ich mobilność i szereg dodatkowych udogodnień sprawia, że z takiego typu spawarki zadowolony będzie każdy – od początkujących spawaczy, przez pasjonatów tematu, aż po profesjonalistów z fachem w ręku. Na rynku znajdziemy wielu producentów, którzy oferują solidne urządzenia tego typu w dogodnej cenie. Są to np. Powermat czy Dedra.

Spawarka inwertorowa

Podsumowanie

Temat spawarek jest bardzo rozległy, a o zaawansowanych technologicznie automatycznych urządzeniach spawalniczych można by napisać pracę naukową. Jednak myśląc o urządzeniu, które w swoim warsztacie okiełzna przeciętny majsterkowicz – szukajmy wśród dobrej klasy modelach inwertorowych. Solidny sprzęt kupimy za ok. 500, a za 100 lub 200 złotych więcej otrzymamy naprawdę wysokiej klasy urządzenie, które powinno spełnić większość zachcianek. Warto zadać sobie pytanie – jaki prąd spalania i skuteczność nas zadowolą? Te parametry są kluczowe. Pamiętajcie również o bezpieczeństwie. Osłona na twarz i ręce jest podstawą.

blog comments powered by Disqus
Jak Kupić Dobrą Spawarkę? Poradnik Dla Miłośników Majsterkowania