PODPOWIEDZI:

Lustrzanki do 3000 zł — Czy Wystarczą? Dla Kogo są Kierowane?

Lustrzanki do 3000 zł — Czy Wystarczą? Dla Kogo są Kierowane?

Pierwsza lustrzanka nie musi być aparatem, który pochłonie ogromne środki. Każdy początkujący fotograf chce przecież nauczyć się robić dobre zdjęcia. Wystarczające będą więc lustrzanki do 3000 zł. Jednak i pośród takich aparatów różnorodność jest dość duża. Najlepiej więc, aby taka lustrzanka cechowała się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Jak kupić dobrą lustrzankę do 3000 zł? Na co zwrócić uwagę wybierając taki aparat?

Jak kupować lustrzanki, aby nie żałować? Najważniejsze jest, aby były to dobre aparaty w rozsądnej cenie. Takie na rynku oferują między innymi Nikon czy Canon. Dobre lustrzanki tych producentów to między innymi modele: Nikon D5300 i D7100 czy Canon EOS 750D, EOS 700D i EOS 1300D. Jak kupować lustrzanki? Na jakie parametry zwrócić uwagę, aby mieć profesjonalny aparat w niskiej, rozsądnej cenie?

lustrzanka cyfrowa

Najważniejsze parametry lustrzanek do 3000 zł

Chcąc cieszyć się dobrym aparatem, uwagę należy zwrócić na jego parametry. Większość pamięta o sprawdzeniu rozdzielczości, matrycy czy wielkości wyświetlacza. Ważne są jednak także takie detale jak ułatwiające wykonywanie zdjęć programy tematyczne czy też format zapisu danych. Oczywiście chcąc mieć funkcjonalną lustrzankę, sprawdzić trzeba pojemność baterii, a aby cieszyć się ją wystarczająco długo — jakość jej wykonania. Oto najważniejsze parametry lustrzanek.

Jakość wykonania

Tworzywo, z jakiego wykonana jest lustrzanka, powinno być wytrzymałe i odporne na zarysowania. Najlepszym rozwiązaniem w lustrzankach do 3000 zł jest obudowa wykonana ze stopu magnezu. Aparat będzie wówczas odporny na zarysowania, uderzenia oraz upuszczenie.

Matryca

Matryca to element aparatu odpowiedzialny za rejestrowanie obrazu. W lustrzankach do 3000 zł najlepszą opcją są matryce CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor). Biorąc pod uwagę ich format, obowiązuje zasada, że im jest ona większa, tym lepiej. Najlepszą opcją są matryce pełnoklatkowe. Pozwalają one na dokładniejsze odwzorowanie obrazu, redukując powstałe szumy.

Rozdzielczość

Rozdzielczość to liczba fotoczułych komórek, które dzielimy na efektywne i niewykorzystane. W specyfikacji znajdują się tylko komórki efektywne podawane w MP. Im większa liczba MP, tym zdjęcie będzie zawierać więcej szczegółów. Lustrzanki do 3000 zł mają nawet 24 MP, co jest wynikiem znakomitym. Taką rozdzielczość w cenie poniżej 3 tys. zł oferuje m.in.: Nikon D5300, Nikon D7100 i Canon EOS 750D.

Wyświetlacz

Wystarczająco duży wyświetlacz pozwala zobaczyć obraz, który mamy zamiar sfotografować. Poza tym wyświetlane są na nim aktualne parametry. Dobrym stosunkiem jakości do ceny cechują się wyświetlacze o przekątnej od 2,5 do 3,2 cala, które posiadają tanie lustrzanki Nikon i Canon.

Stabilizacja obrazu

Stabilizacja obrazu pomaga w wykonaniu nieporuszonych zdjęć niezależnie od warunków. Każde ze zdjęć jest wówczas wystarczająco ostre. W innym wypadku niezbędne będzie dokupienie stabilizującego obiektywu bądź pogodzenie się ze zdjęciami rozmazanymi.

Lampa błyskowa

Lampy błyskowe pozwalają wyeliminować efekt czerwonych oczu. Najlepiej, kiedy w taniej lustrzance są one wbudowane. Jeśli tak nie jest, istnieje możliwość ich dołączenia, co stanowi jednak dodatkowe obciążenie.

Obiektyw

Obiektyw, od którego zależy jakość zdjęć, może być szerokokątny, standardowy lub mieć formę teleobiektywu. Możliwości lustrzanek poprawia obiektyw odchylany, który pozwala robić zdjęcia z różnych, nietypowych perspektyw. Przy dobrej lustrzance w rozsądnej cenie obiektyw powinien mieć światło w zakresie f/3.5-5.6 z ogniskową 18-55 do 18-105 mm.

Wizjer

Lustrzanki do 3000 złotych mogą mieć wizjery pokrywające 100% obrazu. Wówczas na wizjerze ukazany zostanie cały obraz wykonywanego zdjęcia. Przy mniejszym pokryciu wizjer pokaże obraz większy niż rzeczywista fotografia.

lustrzanka Canon

Programy tematyczne

Programy tematyczne szczególnie przydają się początkowym fotografom. W dobrych i konkurencyjnych cenowo lustrzankach może być ich nawet 18. Najpopularniejsze tryby tematyczne to: pejzaż, portret, obiekt w ruchu, wschód i zachód słońca, portret nocny, fajerwerki, sport, plaża, śnieg, zdjęcie pod światło i krajobraz.

ISO

ISO to parametr określający zakres światłoczułości matrycy. Im jest ona czulsza, tym lustrzanka ma wyższe ISO. Łatwiej wówczas wykonywać zdjęcia w warunkach słabego oświetlania. Na parametr ten w lustrzankach zwrócić uwagę należy wtedy, kiedy aparat nie jest wyposażony w lampę błyskową.

Balans bieli

Balans bieli pomaga w odwzorowaniu odpowiednich kolorów w zależności od tego, jakie jest oświetlenie. Im dokładniej można ustawić tę wartość, tym odwzorowanie barw będzie lepsze. Podstawowe poziomy bieli w lustrzankach to: auto, światło żarowe, zacienienie, pochmurno, światło dzienne i światło halogenowe.

Samowyzwalacz

Samowyzwalacz to funkcja pozwalająca na zrobienie zdjęcia po określonym czasie od wciśnięcia spustu migawki. Opóźnienie wynosić może tu 5, 10 czy nawet 20 sekund.

Wideo

Nagrywanie filmów wykonać można na każdej lustrzance. Ważne natomiast, aby były to filmy dobrej jakości. Większość lustrzanek do 3000 zł ma obiektyw pozwalający nagrywać je w rozdzielczości Full HD, dzięki czemu z powodzeniem zastąpią one kamery.

Autofocus

Autofocus to dodatkowa funkcja pozwalająca samodzielnie ustawić ostrość zdjęcia. W zależności od lustrzanki jego tryb pracy może być ciągły lub pojedynczy.

Format zapisu danych

Zapis danych na lustrzankach zazwyczaj odbywa się w dwóch formatach: JPG oraz RAW. Najlepiej, kiedy lustrzanka pozwala na zapisywanie danych w dwóch rozszerzeniach. Lżejszym, który determinuje słabszą jakość zdjęcia JPG i powalającym na dowolną obróbkę zdjęcia formacie RAW. Filmy wszystkie lustrzanki domyślnie zapisują w formacie AVI.

Złącza

Podstawowym złączem, które znajduje się w każdej lustrzance jest USB. Przydadzą się też inne złącza, a w tym HDMI ułatwiające przesyłanie zdjęć do telewizora. Lustrzanka musi mieć też gniazdo pamięci na karty SD lub CF. Możliwości w zakresie przesyłu danych umożliwia natomiast bezprzewodowa łączność Wi-Fi.

Zasilanie

Lustrzanki wyposażone są w akumulatory litowo-jonowe. Kluczową kwestią jest więc ich pojemność. Im większa bateria, tym lepiej. Dodatkowo przyda się specjalny zasobnik, w którym znajdą się dodatkowe akumulatorki. Określa się go mianem battery grip.

Waga i wymiary

Lustrzanki są znacznie większe i cięższe od cyfrowych aparatów kompaktowych. Najlepiej, jeśli będzie to lustrzanka lekka, a przy tym wytrzymała. Wykonywanie zdjęć przez kilka godzin lustrzanką o wadze 2 kg lub cięższą może być zwyczajnie mało praktyczne i męczące. Ich wymiary natomiast różnią się w zależności od producenta. Najpopularniejsze rozmiary lustrzanek to 124 × 96 × 74,5 mm.

Akcesoria

Przed decyzją o zakupie lustrzanki sprawdzić trzeba dostępną do niej listę akcesoriów. Ta powinna być jak najdłuższa i zawierać w sobie statywy, dodatkowe lampy, obiektywy czy battery grip. Wszystkie dodatki zwiększają możliwości takiego aparatu.

Dodatkowe funkcje

Wiele lustrzanek do 3000 zł ma dodatkowe funkcje, które ułatwiają obsługę aparatu i wykonywanie zdjęć dobrej jakości. Szczególnie uwagę zwrócić należy na funkcję D-lighting rozjaśniającą cienie na obrazie czy funkcję HDR umożliwiającą wykonanie kilku zdjęć tego samego obiektu.

lustrzanka Nikon D5300

Lustrzanki do 3000 zł - Który producent jest najlepszy?

Walka o przodownictwo na rynku zaawansowanych aparatów fotograficznych trwa w najlepsze. Producenci prześcigają się w tworzeniu coraz to lepszych obiektywów, matryc, wyświetlaczy czy nawet samych obudów. Jeżeli mielibyśmy wskazać tych najlepszych na rynku, na pierwszym miejscu wymienilibyśmy firmy Canon czy Nikon. W ich ofercie znajdziemy lustrzanki odpowiednio EOS 750D, EOS 700D i EOS 1300D czy Nikon D5300 i Nikon D7100. Są to na tyle dobrzy producenci, że na ich sprzęcie się nie zawiedziemy. Tak pod względem jakości elementów czy wytrzymałości.

dobra lustrzanka cyfrowa
Nie jest oczywiście powiedziane, że przy wyborze lustrzanki do 3000 zł liczy się marka. Niezupełnie, choć jest to pewna gwarancja. Nabycie lustrzanki Nikon czy Canon to gwarancja wysokiej jakości zdjęć niezależnie od warunków oświetleniowych. Dodatkowo sprzęt ten jest wystarczająco wytrzymały, aby służyć nam przez co najmniej kilka sezonów.

Polecane lustrzanki do 3000 zł

Jaką lustrzankę do 3000 zł wybrać? Sposoby są dwa. Można osobiście przejrzeć każdy z aparatów i porównać je pod względem powyższych parametrów. O wiele łatwiej jest jednak sprawdzić ranking lustrzanek. Ranking taki zawiera w sobie najatrakcyjniejsze cenowo lustrzanki, które znajdują się dziś na rynku. W rankingu pierwszych pięć miejsc podzieliły pomiędzy siebie marki Nikon i Canon - dwa największe koncerny w branży fotograficznej.

lustrzanka firmy Nikon

Lustrzanki do 3000 zł — dla kogo?

Najprostsze lustrzanki nabyć można już za około 1300 zł, np. Canon EOS 1300D. Nie są to zaawansowane aparaty, ale z pewnością dają większe możliwości, aniżeli klasyczne kompakty. Lepsze lustrzanki, które możemy określić półprofesjonalnymi, nabyć można za 2500-3000 zł. Z tej półki cenowej są to dobre aparaty posiadające wiele dodatkowych funkcji w tym HDR czy D-lighting. Posiadając taki sprzęt, fotograf może rozwinąć skrzydła. Również dlatego, że istnieje możliwość doboru do nich wielu akcesoriów. Wydaje się więc, że lustrzanki do 3000 zł to aparaty w zupełności wystarczające dla wszystkich hobbystów fotografii. Tak tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią, jak i osób nieco bardziej doświadczonych. Na rozpoczęcie swojej przygody z fotografią nadają się one idealnie.

blog comments powered by Disqus
Lustrzanki do 3000 zł — Czy Wystarczą? Dla Kogo są Kierowane?