PODPOWIEDZI:

Jak tworzyć ładne filmy? Co to jest color grading?

Jak tworzyć ładne filmy? Co to jest color grading?

Filmy nagrane przez nas na wakacjach często odbiegają wizualnie od tych, które oglądamy w kinach czy choćby na YouTubie. Nie chodzi tu tylko o jakość kamery, ale przede wszystkim o kolorystykę obrazu. Od czego to zależy? Odpowiedzią jest właśnie - color grading!

Co to jest color grading?

Tłumacząc frazę color grading na język polski, jest to po prostu kolorowanie filmu. Proces ten dzieli się na dwa etapy - korekcję kolorów, czyli ustawienia balansu bieli, jasności, kontrastu itd. Drugim etapem jest już właściwy color grading, w którym nadajemy obrazowi pożądanych kolorów. Istnieje wiele stylów color gradingów. Jednym z popularniejszych jest TEAL & ORANGE, któremu poświęcę jeden z następnych materiałów. Dzięki color gradingowi możemy odpowiednio ubarwić nasz obraz nadając mu klimat, który jest niezwykle ważny w filmie.

Adobe Premiere Pro

Jaki program do color gradingu?

Praktycznie każdy program do montażu umożliwia podstawowy color grading. Osobiście korzystam z Adobe Premiere Pro, który również posiada takie narzędzie i jest ono dosyć zaawansowane. W ostatnim czasie bardzo popularnym narzędziem jest darmowy DaVinci Resolve, który posiada bardzo dużo opcji związanych właśnie z color gradingiem. W następnych materiałach zajmiemy się podstawowymi możliwościami tego programu.

DaVinci Resolve

Co daje płaski profil kolorów?

O tym temacie również stworzę osobny materiał. Przy okazji color gradingu warto jednak wspomnieć, że płaski profil kolorów, czyli V-log w przypadku Panasonica, np. Lumix GH5 lub S-log w przypadku Sony, np. Sony A7S II, ułatwia dostosowanie obrazu do własnych potrzeb. Możemy wtedy "wyciągnąć" więcej szczegółów z cieni oraz prześwietleń. Sam color grading również jest wtedy dużo łatwiejszy.

Podsumowanie

Color Grading jest niczym edycja zdjęć RAW. Wyjściowy obraz z kamery lub aparatu możemy edytować w dużym stopniu by uzyskać pożądany efekt. Nada to klimatu i profesjonalizmu Waszej produkcji. Film będzie naprawdę przyjemny dla oka, jeśli wykonacie taki color grading mądrze.

blog comments powered by Disqus
Jak tworzyć ładne filmy? Co to jest color grading?