PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Test Creative Metallix Plus - Czy jest lepszy od Xiaomi?

Jak tworzyć ładne filmy? Co to jest color grading?

  • Dodano: 11 miesięcy, 2 tygodnie temu
  • Ocena: (2) (0)
Jak tworzyć ładne filmy? Co to jest color grading?

Filmy nagrane przez nas na wakacjach często odbiegają wizualnie od tych, które oglądamy w kinach czy choćby na YouTubie. Nie chodzi tu tylko o jakość kamery, ale przede wszystkim o kolorystykę obrazu. Od czego to zależy? Odpowiedzią jest właśnie - color grading!

Co to jest color grading?

Tłumacząc frazę color grading na język polski, jest to po prostu kolorowanie filmu. Proces ten dzieli się na dwa etapy - korekcję kolorów, czyli ustawienia balansu bieli, jasności, kontrastu itd. Drugim etapem jest już właściwy color grading, w którym nadajemy obrazowi pożądanych kolorów. Istnieje wiele stylów color gradingów. Jednym z popularniejszych jest TEAL & ORANGE, któremu poświęcę jeden z następnych materiałów. Dzięki color gradingowi możemy odpowiednio ubarwić nasz obraz nadając mu klimat, który jest niezwykle ważny w filmie.

Adobe Premiere Pro

Jaki program do color gradingu?

Praktycznie każdy program do montażu umożliwia podstawowy color grading. Osobiście korzystam z Adobe Premiere Pro, który również posiada takie narzędzie i jest ono dosyć zaawansowane. W ostatnim czasie bardzo popularnym narzędziem jest darmowy DaVinci Resolve, który posiada bardzo dużo opcji związanych właśnie z color gradingiem. W następnych materiałach zajmiemy się podstawowymi możliwościami tego programu.

DaVinci Resolve

Co daje płaski profil kolorów?

O tym temacie również stworzę osobny materiał. Przy okazji color gradingu warto jednak wspomnieć, że płaski profil kolorów, czyli V-log w przypadku Panasonica, np. Lumix GH5 lub S-log w przypadku Sony, np. Sony A7S II, ułatwia dostosowanie obrazu do własnych potrzeb. Możemy wtedy "wyciągnąć" więcej szczegółów z cieni oraz prześwietleń. Sam color grading również jest wtedy dużo łatwiejszy.

Podsumowanie

Color Grading jest niczym edycja zdjęć RAW. Wyjściowy obraz z kamery lub aparatu możemy edytować w dużym stopniu by uzyskać pożądany efekt. Nada to klimatu i profesjonalizmu Waszej produkcji. Film będzie naprawdę przyjemny dla oka, jeśli wykonacie taki color grading mądrze.

blog comments powered by Disqus
Jak tworzyć ładne filmy? Co to jest color grading?